Wymiana handlowa Polska – Niemcy – wszystko co powinniście wiedzieć
Wymiana handlowa z naszymi zachodnimi sąsiadami jest na chwilę obecną bardzo rozbudowana i korzystna dla obu stron. Import i eksport między naszymi krajami pozwala na rozwój obu krajów. Dodatkowo, Niemcy to nasz największy partner handlowy zarówno jeśli chodzi o import, jak i eksport. Ciężko o inną sytuację, wprawdzie to nasz najbliższy sąsiad. Obydwa kraje mają olbrzymie rynki, na których stale wzrastają wymagania i oczekiwania klientów. Taki obrót spraw daje przedsiębiorcom możliwości ciągłego rozwoju i pracy nad obecnymi oraz nowymi produktami, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie granicy. Z Niemcami łatwo przychodzą rozmowy biznesowe i nawiązywanie współpracy. Wszystko przez znikomą barierę językową oraz wzajemnym rozumieniu mentalności prowadzenia biznesu. Gusta Polaków i Niemców są w większości przypadków bardzo podobne. Jest to plusem dla producentów gdyż nie muszą oni zbytnio zmieniać swoich produktów aby dostosować się do wymagań sąsiedniego rynku. 1. Wymiana handlowa Polska – Niemcy – wszystko co powinniście wiedzieć.
Dzięki wielu bardzo sprzyjającym czynnikom, Polsko – Niemiecka współpraca handlowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Ryzyko handlowe w klasyfikacji OECD na rok bieżący jest zerowe. Oznacza to że na obydwu rynkach producenci, importerzy, eksporterzy oraz konsumenci mają do siebie zaufanie. Jest to bardzo dobra sytuacja, dzięki której obydwa rynki rozwijają się, powodując wzrost zainteresowania przedsiębiorców, co przekłada się na powstawanie wielu przedsiębiorstw zajmujących się importem i eksportem. Sytuacja sprzyjająca zakładaniu biznesu, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, olbrzymie możliwości handlowe i oryginalne produkty regionalne. To te czynniki powodują wzrost zainteresowania nawet jednoosobowych działalności gospodarczych zajmujących się drobnym importem/eksportem. Co prawda sporym problemem może się okazać olbrzymia konkurencja, jednak mając odpowiednią wiedzę także z tym można sobie poradzić.
W kolejnych akapitach rozłożymy na czynniki pierwsze zagadnienie, jakim jest wymiana handlowa z Niemcami. Wskażemy też wszystkie za i przeciw dotyczące otwarcia biznesu nastawionego na import/eksport produktów między Polską a Niemcami.
2. Import i eksport Niemiec
Obecnie Niemcy należą do grupy najbogatszych państw na świecie. Z PKB w wysokości 3 479 mld USD zajmują 4 miejsce na liście najbogatszych gospodarek świata. Dynamika PKB na poziomie 1,9% jest wyznacznikiem stabilności kraju. Dzięki takim statystykom Niemcy mogą pozwolić sobie na niezwykle rozbudowany handel zagraniczny z wieloma państwami na świecie.
Najczęściej eksportowane z Niemiec do Polski towary to:
- Maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części,
- pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu,
- metale nieszlachetne i artykuły z nich.
Jak już wspomnieliśmy, Niemcy to największy partner handlowy naszego kraju. NIc więc zatem dziwnego że 23,3% całego importu Polski stanowią towary sprowadzone od naszego zachodniego sąsiada. Całościowy import i eksport cały czas wzrasta a ich wartość wynosi 220 024,3 mln PLN dla eksportu, i 183 201,5 mln PLN w przypadku importu. Warto również wspomnieć że wskaźnik pokrycia importu eksportem wynosi aż 120% co jest bardzo dobrym zwiastunem gospodarczym dla kraju.
W ogólnej ocenie Niemcy są postrzegani na całym świecie jako dobry partner biznesowy, o bardzo uniwersalnym rynku i otwartych wymaganiach. Dzięki temu wiele firm może eksportować tam swoje produkty z bardzo niewielkim ryzykiem niepowodzenia sprzedaży.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂 Charakterystyka niemieckiego rynku i gospodarki nie jest zbytnio złożona: dla Polski jest to gigantyczny i chłonny rynek niedaleko granicy. Ma to oczywiście wpływ na rozwój polskiego rynku, w którym firmy łatwo mogą znaleźć partnerów biznesowych z Niemiec. Ponadto Niemcy to bardzo bogaty kraj, co przekłada się na realną siłę nabywczą obywateli, którzy będą mogli kupić naszego produkty. Z racji swojego położenia, braku barier językowych oraz poznaniu potrzeb rynku Niemieckie firmy często kooperują z Polskimi, Jest to duży plus dzięki któremu obydwa kraje czerpią profity.
Oczywiście rynek Niemiecki ma też swoje minusy. Pierwszym z nich i jednocześnie chyba najpoważniejszym jest GIGANTYCZNA wręcz konkurencja, nie tylko ze strony miejscowych firm ale także ze strony zagranicznych koncernów. Dodatkowo Niemcy są niezwykle silnie przywiązani do produktów regionalnych i pochodzących od rodzimych producentów. To właśnie do nich mają największe zaufanie.
Niestety kolejnym minusem są wciąż pogarszające się nastroje społeczeństwa, związane z różnymi wydarzeniami w kraju.
Wymiana handlowa Polski z Niemcami stoi jednak od lat na bardzo wysokim poziomie o czym świadczą wypisane przez nas powyżej statystyki. Zarówno eksport Niemiec jak i import z Niemiec mają się obecnie bardzo dobrze.
Ważną kwestią są obecne statystyki rynku. Dwa lata temu nastąpiło spowolnienie wzrostu importu i eksportu w Niemczech. Oznacza to że w roku bieżącym lub przyszłym nastąpić powinien wzrost, związany z “nadrabianiem zaległości” w wymianie sprzętu RTV i AGD, maszyn czy samochodów przez Niemieckie społeczeństwo.
3. Wymiana handlowa Polski – Import i eksport
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, największym partnerem handlowym Polski są Niemcy. W ostatnich latach znaczenie rynku naszego zachodniego sąsiada bardzo wzrosło. Wymiana handlowa Polski z Niemcami zaczęła rozkwitać. Powstało wiele większych i mniejszych przedsiębiorstw zajmujących się importem i eksportem między naszymi krajami. Statystyki mówią same za siebie: udział Niemiec w całym eksporcie Polski wynosi aż 27,4%, a w imporcie 23,3% całego importu.
Co zaskakujące, wymiana handlowa między naszymi państwami jest bardzo podobna nawet na szczeblu najczęściej eksportowanych/ importowanych dóbr. Najczęściej eksportowane z Polski do Niemiec towary to:
- Maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części,
- pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu,
- metale nieszlachetne i artykuły z nich.
A więc mamy tu identyczny przypadek jak w przypadku eksportu Niemiec.
Przeczytaj: Handel zagraniczny i międzynarodowy w Polsce
W samym 2017 roku handel Polski osiągnął ogółem bardzo wysoką wartość (rekordowe 405 mld PLN). Jest to związane bezpośrednio ze wzrostem dynamiki i ożywieniem globalnej gospodarki.
Dzięki szybkiemu rozwojowi rynków w UE Polska bardzo zyskuje. Importujemy i eksportujemy coraz więcej dóbr co ma pozytywny wpływ na gospodarkę. Dzięki temu zyskujemy w oczach potencjalnych dostawców towarów jako dobry rynek zbytu o niskim ryzyku niepowodzenia. Doskonałym przykładem na to jest oczywiście świetna współpraca handlowa z Niemcami.
Polski rynek także jest bardzo konkurencyjny, na co wpływ mają: przywiązanie do lokalnych marek i produktów, jakość (niekiedy w towarach importowanych niższa niż w miejscowych produktach), cena a także rosnące wymagania potencjalnych klientów. Jest to jednocześnie plusem i minusem gdyż większa konkurencyjność oznacza cięższy początek firmy na rynku, jednak skutecznie wpływa na likwidację monopolu.
4. Biznes w oparciu o import/eksport
Czy warto jest obecnie otwierać taki biznes? Jak najbardziej tak! A tym bardziej jeśli w planach mamy drobny handel specyficznymi produktami o konkretnej niszy odbiorców. Często takie produkty są ciężko dostępne zarówno w Polsce jak i w Niemczech i trzeba je sprowadzać na własną rękę co zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem oczekiwania. Znalezienie odpowiedniego produktu i niszy jest więc kluczem do sukcesu w branży handlu zagranicznego.
Dzięki wspomnianej łatwości w nawiązywaniu kontaktów, braku bariery językowej i doskonałym rozumieniu planów biznesowych, rynków i potrzeb potencjalnych klientów otwarcie takiego biznesu może być strzałem w dziesiątkę. Dostosowanie oferty, cen i ewentualnych promocji na potrzeby rynku naszego sąsiada jest obecnie bardzo łatwe. Tak samo sytuacja ma się w przypadku sprowadzania przedmiotów – wystarczy znaleźć w naszym kraju odpowiednią niszę i upewnić się że dany produkt ma szansę powodzenia w naszym kraju.
Dodatkowo, w dobie cyfryzacji która następuje właśnie teraz niezwykle łatwo jest znaleźć potencjalnych partnerów biznesowych. Aby tego dokonać wystarczy skorzystać z baz danych B2B takich jak te dostępne w Blendberg.
5. Podsumowanie.
W tym artykule poruszyliśmy kwestie związane z wymianą handlową Niemiec i Polski. Przyjrzeliśmy się dokładnie statystykom jakie ma import i eksport niemiec a także jak prezentuje się eksport do niemiec oraz import polski. Doszliśmy także do wspólnej konkluzji, którą jest stwierdzenie że warto otwierać biznes oparty o import i eksport między naszym krajem a naszym zachodnim sąsiadem.
Dziękujemy za uwagę. Mamy nadzieję że przedstawione w tym artykule informacje pozwolą państwu na rozwój państwa przedsiębiorstwa.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } }
🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } }
Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail