[Ranking] Największe Polskie marki znane za granicą w 2017/2018 roku

Aktualnie, na rynku światowym dominują marki zagraniczne, które najczęściej posiadają szeroką gamę (bardziej lub mniej oryginalnych) produktów na oraz swoich wiernych fanów, którzy za nimi podążają. Aby dojść na etap międzynarodowej gospodarki, marki muszą przejść przez długą i ciężką drogę rozwoju.
Wszystko zaczyna się od idei produktu – aby był popyt na niego, musi sprostać dwóm cenionym cechom: funkcjonalności oraz oryginalności (im więcej podobnych tworów będzie znajdować się na rynku, tym mniejsza będzie jego szansa na sukces). Następnie dzięki odpowiedniej ilości kapitału następuje możliwość określenia miejsca w której nastąpi założenie działalności gospodarczej oraz ilości pracowników i przedmiotów potrzebnych do produkcji tworu wywodzącego się od idei. Poza samą fizyczną stroną firmy, trzeba również skupić się na polityce marki oraz odpowiedniej reklamie produktu – to właśnie ona ma za zadanie budować ciekawość społeczności, która przyniesie odpowiedni popyt. W kolejnym etapie warto zrobić rozeznanie rynku pod aspektem konkurencji, a następnie skutecznie walczyć o pozycję na rynku. Tą (uproszczoną w tym wypadku) drogą, musi przejść wiele marek, które po próbie czasu znacznie się rozwinie albo zakończy swoją działalność. Zauważając jak ciężko jest rozwinąć firmę i jej produkt aby osiągnąć cel jakim jest awans na struktury światowej gospodarki – wartym jest spojrzeć na to jak Polskie spółki, które osiągnęły sukces, zaciekawiły swoim produktem konsumentów z całego świata oraz jak zaingerowały w internacjonalny rynek. 1. Polskie marki na arenie międzynarodowej

Polskie firmy odgrywają coraz to ważniejszą rolę na rynku międzynarodowym, marki coraz to częściej przewidują potrzeby konsumentów i wychodzą im naprzeciw ze swoimi wysokiej jakości produktami oraz profesjonalnymi usługami. Polska za granicą słynie z wyjątkowej produktywności społeczeństwa, staje się to nie bez powodu – pracowita populacja stara się osiągnąć swoje cele ponad wszystko. Taki sam czynnik ma wpływ na efektywność rodowitych firm. Marki uderzając w dany segment, starają się skutecznie zwalczyć wszelką konkurencję – to właśnie dlatego na obszarze międzynarodowym, Polskie firmy (odzieżowe, transportowe oraz kosmetyczne) zajmują tak wysokie pozycje.
Na rynku światowym jest wiele Polskich marek, jednak, które z nich zostały największymi wizytówkami Polski? Przeczytaj: [Ranking] Największe firmy w Polsce w 2017/2018 roku🏢 2. Top 5 Polskich marek za granicą

5. CD PROJEKT S.A.


Spółka (o pierwotnej nazwie Optimus S.A.) została założona w 1988 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Zajmuje się ona produkcją i dystrybucją gier wideo na skalę światową za pośrednictwem jednostek niezależnych. Historia tej polskiej firmy opiera się o wielki sukces, który zaczął się od idei dystrybucji płyt CD z grami komputerowymi. Studio CD Projekt jako jedno z nielicznych, dostrzegło wszelkie potrzeby i wymagania polskich graczy, dlatego już w 1999 roku, firma zajęła się stworzeniem pierwszej pełnej polskiej lokalizacji gry Baldur’s Gate. Do sukcesu tego projektu przyczyniło się wielu aktorów użyczających głos postaciom. Sprzedaż tego tytułu osiągnęła liczbę 100 tysięcy egzemplarzy, tym samym udowadniając, że Polacy chcą nabywać gry z rodową jakością – jednak to nie jest czynnik, który doprowadził do popularyzacji studia na skalę światową.
Powodem dla którego CD Projekt jest tak rozpoznawalny na arenie międzynarodowej, jest produkt stworzony na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego “Wiedźmin”. Studio na przestrzeni 8 lat wypuściło trylogię “Wiedźmina”, który z każdą następną częścią, zyskiwał na popularności dzięki szerokim, bardzo pozytywnym opiniom oraz przyznawanym wyróżnieniom (Wiedźmin 1 od GameSpot, GameSpy i IGN-u dla najlepszej gry fabularnej) i nagrodom (ponad 300 na całym świecie za Wiedźmina 3 – w tym 5 prestiżowych statuetek Golden Joysticks Awards 2015 oraz 2 nagrody The Games Award 2015). Spółka poza samym Wiedźminem, otworzyła stronę internetową gog.com w 2008 roku, poświęconą sprzedaży kultowych gier dostosowanych do aktualnych wymagań sprzętowych i pozbawionych zabezpieczeń DRM.
Najnowszym sukcesem firmy, jest awans jej spółki w 2018 roku, do indeksu WIG20, skupiającego dwadzieścia największych i najbardziej płynnych spółek na warszawskiej giełdzie. Akcje tej potężnej firmy, również w tym samym roku weszły do dwóch prestiżowych indeksów międzynarodowych – FTSE Mid Cap Index Emerging Europe oraz MSCI Emerging Markets. Łączny przychód CD Projekt na rok 2017, wyniósł 463 mln. zł.

4. CCC S.A.


Spółka akcyjna Cena Czyni Cuda została założona w 1999 roku i posiada swoją siedzibę w Polkowicach. Ta polska firma odzieżowa zajmuje się produkcją i dystrybucją obuwia na terenie wielu krajów, takich jak Polska, Węgry, Niemcy, Rosja, Chorwacja, Litwa, Czechy, Słowacja, Ukraina, Bułgaria czy Rumunia. Założycielem tego przedsiębiorstwa jest Dariusz Miłek, który w latach 90 założył firmę handlową “Miłek” i od 1996 roku rozwinął pierwsze sklepy franczyzowe “Żółta Stopa”. CCC już w 2004 roku przeprowadziła ofertę publiczną akcji i wprowadziła je na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie – natomiast, już 6 lat od tego momentu, spółka odnotowała 1 miliard przychodów ze sprzedaży. Ta polska marka odzieżowa poza samym sponsorowaniem grup sportowych, takich drużyn jak: żeński zespół koszykarski CCC Polkowice oraz zawodowa grupa kolarska CCC Sprandi Polkowice, została udziałowcem firmy eobuwie S. A. (w 2016 roku), co przyczyniło się do możliwości sprzedaży obuwia przez kanał e-commerce. Przychód CCC w roku 2017, wyniósł 1300 mln. zł.

3. SOLARIS Bus & Coach S.A.


Solaris został przekształcony w 2001 roku z zakładu, który wywodzi się z powstałego w 1994 roku, przedsiębiorstwa o pierwotnej nazwie “Neoplan Polska”. To nowoczesna spółka, jest producentem tramwajów oraz autobusów: miejskich, międzymiastowych i trolejbusów, a także czołowym producentem w Europie w zakresie projektowania i budowy autobusów z napędem elektrycznym. Założycielami Solaris (który posiada główną siedzibę w Bolechowie, za Poznaniem) są Solange i Krzysztof Olszewscy – prowadzą oni politykę sprzedaży swoich produktów na aż pięciu kontynentach i zapewniają pełen serwis i usługi konsumentom, którzy zakupili pojazd z rodzimej marki. Marka Solaris, która jest czołowym producentem w Europie, może poszczycić się swoim produktem jakim jest Solaris Urbino 12 electric, gdyż został on wybrany na “Autobus Roku 2017”. Przychód firmy na rok 2017 wyniósł 1500 mln. zł.

2. AMICA S.A.


Spółka została założona w 1945 roku we wronkach i zanim zaczęła funkcjonować pod obecną nazwą, jej szyld został zmieniany ponad 5 razy. Amica to polskie przedsiębiorstwo przemysłu elektromaszynowego, które należy do grona jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek na rodzimym rynku. Ta uznana Firma (notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie) pod przewodnictwem Jacka Rutkowskiego, szczyci się określaną jako największego producenta sprzętu gospodarstwa domowego na polskim rynku – już w 2015 roku, Amica wygenerowałą przychody o łącznej kwocie 2090 miliona złotych (w tym uzyskała ponad 65 procent przychodów ze sprzedaży na rynku międzynarodowym).
W ostatnich latach, ten polski gigant poszerzył swoją działalność o przejęcie takich znanych marek na rynku zagranicznym jak: Gram (Duńska firma prowadząca działalność na terenie całej Skandynawii), Hansa (Serbska marka zajmująca się produkcją sprzętów kuchennych) oraz CDA (Brytyjska spółka oferująca sprzęt AGD). Amica jest posiadaczem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień za swój uznany sprzęt, już 2012 roku otrzymała najwyższe wyróżnienie w świecie designu za piekarnik Zen. Red Dot Design Award: Best of the Best. Natomiast nowa linia Amica IN. w 2015 roku została doceniona dwukrotnie: Red Dot Award oraz iF Design Award. Przychód na rok 2017, tego polskiego giganta pod względem sprzętów AGD, wyniósł 2654 mln. zł.

1. LPP


Marek Piechocki i Jerzy Lubianiec rozpoczęli działalność gospodarczą w Gdańsku w 1991 roku pod nazwą PH Mistral s.c. – która ewoluowała w przedsiębiorstwo LPP (Lubianiec, Piechocki i Partnerzy). W skład LPP, który zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży oraz produktów z nią związanych, wchodzą takie znane marki jak Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay. Aktualnie LPP, które jest polskim, nowoczesnym liderem na rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem branży odzieżowej, zatrudnia 25 tysięcy pracowników oraz posiada ponad 1700 sklepów zlokalizowanych w 20 krajach świata (takich jak Chiny, Rosja, Czechy i Estonia), na 3 kontynentach – Europie, Afryce i Azji. To pokaźne polskie przedsiębiorstwo nie posiada własnych fabryk odzieżowych, dlatego korzysta z usług produkcyjnych, krajów gdzie wyrób będzie dobrej jakości, a wytworzenie produktów nie będzie wiele kosztować, m.in. Chin. Łączny przychód jaki LPP osiągnęło na rok 2017, dzięki swoim popularnym markom, wynosi 7000 mln. zł. 3. Podsumowanie

Na podstawie powyższego rankingu i przytoczonych dochodów firm, można zauważyć, jak wielką ingerencję posiadają liczne polskie marki: odzieżowe, kosmetyczne, elektroniczne i inne, w rynek nie tylko polski ale i zagraniczny. Polskie marki coraz to sprawniej konkurują z innymi firmami na arenie międzynarodowej, często dominując w poszczególnych dziedzinach. Wraz z etapem rozwoju unikają większych błędów, tworząc o wiele lepsze produkty niż na przestrzeni lat, to właśnie dzięki tej ewolucji, można śmiało stwierdzić, że określenie “polska usługa” czy też “polski produkt” może być synonimem słów “doskonała jakość”.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail