Content Section

[Ranking]Największe firmy w Polsce w 2017/2018 roku🏢

Polska to kraj, który od dłuższego czasu przeżywa stały rozkwit gospodarczy. W ciągu zaledwie 30 lat byliśmy w stanie dogonić pod względem ekonomicznym kraje Zachodu i szybko stać się znaczącym graczem na międzynarodowej arenie. Polska otrzymuje naprawdą lwią część zagranicznych inwestycji, np. z Niemiec lub Francji i to dzięki temu mogliśmy tak szybko urosnąć w siłę. Ale to nie tylko obcy biznesmeni tak rozwinęli naszą gospodarkę. To głównie za pomocą lokalnych przedsiębiorców stanęliśmy znów na nogi w kwestii ekonomii. I to oni tworzą dziś rdzeń naszej gospodarki. 1. Firmy w Polsce

Polska jako kraj o wysokim tempie rozwoju ma bardzo bogaty w firmy rynek. Wiele z tych przedsiębiorstw to giganci na skalę kraju liczący się też na arenie międzynarodowej, którzy napędzają gospodarkę i dokładają swoje cegiełki do rozwoju ekonomicznego kraju. Dzięki tym firmom jesteśmy rozpoznawalni na świecie a ich produkty i usługi często są laureatami prestiżowych ogólnoświatowych nagród. Przedstawiamy państwu absolutnych liderów wszystkich firm w Polsce. Przeczytaj: [Ranking] Największe firmy transportowe w Polsce w 2017 / 2018 – Blendberg ? 2. Największe firmy w Polsce

10. ENEA


Ranking największych firm w Polsce rozpoczyna wicelider naszego rynku energetycznego, czyli ENEA. Swoimi początkami sięga roku 1904, kiedy to w Poznaniu zaczęła działać pierwsza elektrownia miejska. Lata mijały a zasięg i budżet ENEA rosły. Firma przetrwała dwie wojny światowy, okupację oraz czasy PRL i do dziś działa w branży. Posiada zakłady energetyczne w całej Polsce, w tym m. in. Zielonej Górze, Bydgoszczy, Poznaniu, Białymstoku i Opolu. Dziś działa w dwóch gałęziach przemysłu energetycznego: sieci dystrybucyjne oraz energetyka kopalniana.Z usług ENEA korzysta 2,5 mln klientów a przedsiębiorstwo zarabia na tym rocznie około 11 255 mln. złotych rocznie. Szacuje się, że około 20% powierzchni Polski zasilane jest przez elektrownie ENEA.

9. PKO BP


Powszechna Kasa Oszczędności to największy bank uniwersalny w Polsce. Założony został przez Józefa Piłsudskiego a jego głównym zadaniem było zreformowanie systemu monetarnego w Polsce (zmiana marki polskiej na złotówkę). Przez lata zmieniał on swoją formę: od Pocztowej Kasy Oszczędności, przez instytucję państwową, do stania się samodzielnym bankiem. Obecnie jest to 623 przedsiębiorstwo na świecie w rankingu Forbesa. Obsługuje zarówno klientów fizycznych jak i wielkie firmy. Jest w niemal 30% własnością Skarbu Państwa a na rok 2016 bank był spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie GPW. Rocznie PKO jest w stanie osiągnąć przychód rzędu 13 544 mln. złotych.

8. Cinkciarz


Cinkciarz to największa sieć kantorów w Polsce i, co ciekawe, najmłodsza firma na naszym rankingu. W ciągu zaledwie 8 lat działalności na naszym rynku udało jej się zdobyć pozycję jednego z najważniejszych przedsiębiorstw na rynku. A wszystko to dzięki innowacyjnemu podejściu i współpracy ze SWIFT, który pozwala Cinkciarzowi obracać walutami z całego świata. Z usług firmy korzysta wielu klientów indywidualnych, ale to dzięki dużym korporacjom jest ona na naszym rankingu, bo to one głównie zasilają obrót gotówką w tej sieci kantorów. Firma oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z zakresu działania branży IT, jak na przykład umożliwienie klientom dostępu do rynku Forex. Rocznie jej zarobki są w stanie osiągnąć 14 283 mln złotych.  

7. Tauron


Tauron to kolejny dostawca energetyczny na naszym rankingu. Zatrudnia ponad dwa razy więcej pracowników niż ENEA i posiada roczne zarobki w wysokości 17 646 mln złotych. Podczas gdy ENEA dominuje na zachodzie Polski, to Tauron zdominował południe.  Niemal cały Górny Śląsk zasilany jest przez elektrownie Tauron, który nawiasem mówiąc jest właścicielem prawie 30% polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego. Oprócz działalności czysto nastawionej na zarobek, przedsiębiorstwo angażuje się w życie kulturalno-społeczne. Współpracuje m. in. z GOPR-em, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Polskim Komitetem Olimpijskim.

6. KGHM Polska Miedź


KGHM to firma zajmująca się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Dzięki największym w Europie złożom miedzi, które zlokalizowane są w południowo-zachodniej Polsce, oraz 55-letniemu doświadczeniu, firma ta jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie produkcji i dystrybucji metali. KGHM posiada projekty górnicze nie tylko w Polsce. Przedsiębiorstwo działa aktywnie również w reszcie Europy, ale również w obu Amerykach. Łącznie kontroluje około 22,7 milionów ton zasobów rudy miedzi. Jest również członkiem prestiżowego indeksu “Respect” Publikowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Rocznie firma osiąga prawie 20 000 milionów złotych przychodu.

5. Lotos


Lotos jest przedsiębiorstwem stanowiącym główny organ grupy kapitałowej, która składa się z kilkunastu spółek zajmujących się produkcją, handlem oraz przetwórstwem ropy naftowej, oraz jest w ponad 50% w posiadaniu Skarbu Państwa. Swoje początki przedsiębiorstwo miało w latach 70-tych. Firma zaczynała wtedy jako Rafineria Nafty Gdańsk i przez lata zmieniała swoją nazwę i strukturę. Obecnie jej spółki zależne zajmują się takimi gałęziami przemysłu jak transportem kolejowym i lotniczym, produkcją materiałów do budowy, ochroną osób i mienia, usługami ratowniczymi. Konglomerat był również notowany w rankingu Coface wśród 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Lotos uzyskał ze sprzedaży przychód 20 931 mln złotych. Co ciekawe, w tym roku rozpoczął się proces fuzji Lotosu z PKN Orlen, ale o tym za chwilę.

4. PZU


PZU swoją historią sięga aż roku 1803, kiedy to powstało pierwsze przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Przez 200 lat firma miała szansę całkowicie zdominować lokalny rynek. Jest największym dostawcą ubezpieczeń w Polsce, ale zajmuje się również działalnością w zakresie zarządzania funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi oraz programami inwestycyjnymi. Statystycznie, PZU zapewnia niemal 46% ubezpieczeń zdrowotnych oraz prawie 36% ubezpieczeń majątkowych.  Przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe posiada również ponad 30% akcji PKO BP, co czyni z nich największą grupę finansową na rynku ubezpieczeń i bankowości w Europie Środkowo Wschodniej. Ze sprzedaży swoich produktów PZU uzyskało przychód ponad 22 800 mln złotych.

3. PGE


Trzecią największą firmą w Polsce i zarazem liderem na polskim rynku energetycznym jest grupa kapitałowa PGE. Firma posiada własne zasoby paliwa, z których wytwarza energię, oraz sieci dystrybucyjne na użytek własny, dzięki czemu może zagwarantować bezpiecznie i stabilne dostawy energii elektrycznej do ponad pięciu milionów Polaków. Szacuje się, że do 2020 roku, PGE będzie posiadała co najmniej 40-procentowy udział w całym rynku wytwarzania energii w Polsce. Firma operuje na podstawie zasad działania w duchu Rozwoju i Odpowiedzialności – specjalny Kodeks Etyczny, który zakłada budowanie relacji przedsiębiorstwo-klient na bazie zaufania, stawianie na rozwój kompetencji pracowników oraz partnerskie relacje z kontrahentami. Ze sprzedażu grupa uzyskała przychód ponad 20 000 milionów złotych.

2. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo


PGNiG to największe w Polsce przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Swoją działalność zaczęło w roku 1982 i od tego czasu udało się mu zdobyć pozycję giganta, i to nie tylko na polskim rynku. Swoją działalność firma wyprowadziła poza granice kraju – między innymi do Czech, Danii, Niemiec, ale również na inne kontynenty: do Libii i Pakistanu. Grupa kapitałowa składa się z aż 34 podmiotów zależnych, a swoje akcje posiada w niemal 30 innych spółkach. Firma ta kluczowa jest dla balansu energetycznego w Polsce, ponieważ większość krajowego systemu gazu opiera się właśnie na systemach dystrybucyjnych PNGiG, a wszystko to kontrolowane przez terminal LNG w Świnoujściu. Firma jest właścicielem m. in. spółki Upstream Norway, która prowadzi poszukiwania złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i Morzu Norweskim oraz Finance AB w Sztokholmie, które zajmuje się  emisją euroobligacji na rynku europejskim. Przychód roczny tej gigantycznej spółki wynosi ponad 33 000 miliony złotych.

1. PKN Orlen


Największą firmą w Polsce jest Polski Koncern Naftowy “Orlen”. Działa dopiero od roku 1999, ale w te zaledwie 19 lat w zasadzie całkowicie zdominowała rynek. Zajmuje się ogólnie pojętą branżą paliwowo-energetyczną. Oprócz posiadania sieci stacji benzynowych, wydobywania i przetwarzania ropy naftowej, zajmuje się np. produkcją polimerów i monomerów, czego reszta firm paliwowych w Polsce nie robi. Orlen jest również głównym producentem środków petrochemicznych w Czechach. Jako jedyna firma polska znalazła się w rankingu Fortune 500. Zatrudnia ponad  20 000 pracowników, a jej rafinerie rocznie wykorzystują moc przerobową w wysokości 35,2 GWe. Poza osiągnięciami rynkowymi, Orlen uważany jest za jedną z najlepszych firm w Polsce pod względem jakości warunków pracy – firma uzyskała w zeszłym roku czwarty raz z rzędu certyfikat Top Employer Polska, a amerykański instytut Ethisphere Institute uznał przedsiębiorstwo za jedno z najbardziej etycznych na świecie. Dodatkowo, jak wspominaliśmy, w tym roku rozpoczęłą się fuzja dwóch magnatów paliwowych Orlen i Lotos, w wyniku której utworzona zostanie największa polska firma wszech czasów. Sam Orlen ze sprzedaży w ciągu roku uzyskuje przychód prawie 80 000 mln. złotych. Po dokonaniu fuzji, szacuje się, że liczba ta sięgnie progu 100 000 milionów.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
3. Ranking wg województw

Jeśli spojrzymy z perspektywy województw, a nie całego kraju, to zauważymy, że sytuacja wygląda nieco inaczej. Oto największe firmy w polskich województwach.

3.1 Woj. mazowieckie:

1. PriceWaterHouseCoopers – sieć świadcząca usługi księgowe, audytorskie i doradcze,
2. Solid Group – jeden z liderów na rynku ochroniarskim w Polsce,
3. Stadler Polska – polski producent pojazdów szynowych,
4. IDS BUD – firma inżynieryjno-budowlana zajmująca się m. in. budową gazociągów.

3.2 Woj. śląskie

1. Uniserv – firma oferująca usługi z zakresu chłodzenia wody, pieców, kominów i silosów,
2. Pureko – producent polieterowych, elastycznych pianek,
3. Exact Systems – firma zajmująca się kontrolą, sortowaniem, selekcją i naprawą części motoryzacyjnych,
4. Kolejowe Zakłady Automatyki – oferują usługi z zakresu prac projektowych, robót budowlano-montażowych i systemów sterowania ruchem kolejowym.

3.3 Woj. dolnośląskie

1. Arkop – firma budowlana zajmująca się głównie stacjami paliwowymi,
2. Carefleet – kompleksowe zarządzanie flotą pojazdów,
3. DLM – profesjonalna hurtownia kosmetyków,
4. Newind – firma działająca w branży IT.

3.4 Woj. wielkopolskie

1. Pepco Polska – sieć marketów odzieżowo-przemysłowych,
2. Grupa G3 – obróbka, impregnacja drewna, produkcja tartaczna i wyrób mebli,
3. Dino Polska – jedna z najszybciej rozwijających się sieci supermarketów w Polsce,
4. Rawag – rawicka fabryka wyposażenia wagonów.

3.5 Woj. małopolskie

1. OTCF – polska firma odzieżowa specjalizująca się w odzieży sportowej,
2. AGH – uczelnia wyższa która prowadzi działalność biznesową z zakresu współpracy w obszarze badań naukowych,
3. Woodward Polska – firma zajmująca się projektowaniem i produkcją systemów sterujących dla rynku lotniczego i energetycznego.

3.6 Woj. łódzkie

1. Borg Automotive – firma regenerująca części samochodowe,
2. Rainbow Tours – sieć biur podróży,
3. Barry Callebaut Manufacturing Polska – światowy producent wyrobów z czekolady,
4. TP Teltech – dostawca telekomunikacyjny.

3.7 Woj. pomorskie

1. Jysk – duńska sieć sklepów z akcesoriami domowymi,
2. Remontowa Holding – firma zajmująca się budową i remontem statków,
3. International Paper – światowy lider w branży produkcji papieru,
4. Morpol – polsko-norweska firma zajmująca się przetwórstwem ryb.

3.8 Woj. lubelskie

1. Elpar – lubelska fabryka kabli,
2. Model Opakowania – firma zajmująca się produkcją opakowań inteligentnych,
3. Kurier  – przedsiębiorstwo z branży usług transportowych,
4. Aliplast – producent profili systemów aluminiowych dla budownictwa.

3.9 Woj. podkarpackie

1. Inżynieria Rzeszów – główna firma budowlana na Podkarpaciu,
2. Bury – firma zajmująca się handlem świeżych owoców i warzyw,
3. Autorud – autoryzowany dealer samochodów Volkswagen,
4. Śnieżka – fabryka farb i lakierów.

3.10 Woj. kujawsko-pomorskie

1. Hanplast – firma, która oferuje szeroko rozumiane usługi z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych,
2. Salamander – producent okien i drzwi,
3. Oponeo – największy polski sklep internetowy z oponami,
4. Molewski – firma oferująca usługi budowlane-naprawcze.

3.11 Woj. zachodniopomorskie

1. Fairwind – polsko-duńska firma zajmująca się prowadzeniem farm wiatrowych,
2. Enerpor – przedsiębiorstwo produkujące i sprzedające płyty styropianowe,
3. STM – producent maszyn i linii rozlewniczych,
4. DGS Polska – polski oddział globalnego lidera w produkcji technologii wspomagających słuch i komunikację.

3.12 Woj. warmińsko-mazurskie

1. Super Smak – producent wyrobów mięsnych,
2. Mardi – sieć zakładów mięsnych,
3. Falken – polski oddział producenta opon,
4. Adar – firma zajmująca się spedycją międzynarodową.

3.13 Woj. świętokrzyskie

1. Fabet – producent rur betonowych,
2. Jerzy i Paweł Domańscy – przedsiębiorstwo handlowo-usługowe,
3. Emizet – zakład wyrobów metalowych,
4. Cotto Petrus – polski producent włoskich płytek.

3.14 Woj. podlaskie

1. Supros – firma zajmująca się obrotem zbożami, rzepakiem i paszami,
2. Pronar – polski producent ciągników rolniczych,
3. Auto Idea – autoryzowany dealer samochodów Mercedes-Benz,
4. Unibep – przedsiębiorstwo budowlane.

3.15 Woj. lubuskie

1. Biodama – polski oddział zajmujących się sprzedażą mięsa indyków,
2. Dan POL – producent przypraw, wędlin, konserwantów i dodatków funkcjonalnych,
3. Faurecia – polski oddział globalnego lidera rynku automotive,
4. Seco Warwick – firma wyrabiająca piece przemysłowe i zajmująca się obróbką metali.

3.16 Woj. opolskie

1. SWO Polska – polski producent pieców i palników,
2. Bedmet Logistic – firma logistyczna obsługująca transport ponadgabarytowy i ciężki,
3. Sindbad – polski przewoźnik autokarowy,
4. Asko Leather – producent artykułów higienicznych.
4. Ranking wg miast

4.1 Warszawa

Warszawa jest centrum polskiego biznesu. W zeszłym roku zarejestrowanych tu zostało ponad 15 000 nowych firm.

4.2 Wrocław

Wrocław nie jest już tak popularny jak stolica, ale w zeszłym roku powstało tu prawie 3000 nowych firm.

4.3 Kraków

W Krakowie już nieco lepiej niż Wrocławiu. Zarejestrowano tu w zeszłym roku ponad 3000 firm.

4.4 Poznań

Poznań pod wieloma względami przypomina Wrocław, również w kwestii liczby nowo zarejestrowanych tam firm, których pojawiło się tu również prawie 3000.

4.5 Łódź

W Łodzi zaobserwować można już nieznaczny spadek. Łącznie w ciągu roku pojawiło się tu około 1200 nowych firm.

4.6 Gdańsk

W Gdańsku sytuacja podobna jak w Łodzi. KRS zarejestrowało tu 1200 nowych firm.

4.7 Katowice

W Katowicach także bez zmian. Około 1200 firm w zeszłym roku wybrało to miasto na swoją siedzibę.

4.8 Rzeszów

Rzeszów jako miasto, które posiada mniej niż 300 tys. mieszkańców, osiągnęło najgorszy wynik w naszym rankingu. Zarejestrowano tu tylko 715 nowych firm. 5. Podsumowanie

Siła polskiej gospodarki ma podłoże w polskich firmach. Dzięki inwestycjom naszych przedsiębiorców dzisiaj jesteśmy jedną z najważniejszych potęg gospodarczych w Europie. Nasze koncerny dorównują standardom i wielkością tym z Zachodu, dlatego jeśli szukamy potencjalnego klienta lub partnera biznesowego, nie musimy wcale szukać za granicą. Wystarczy zaopatrzyć się w bazę danych polskich firm i tak rozpocząć nawiązywanie kontaktu.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail