Content Section

[Ranking] Największe firmy ubezpieczeniowe w Polsce w 2017/2018 roku🛡

Jak wynika z raportu KNF, pod koniec trzeciego kwartału 2017 roku przychód ze składek brutto zakładów ubezpieczeń wyniósł 46,15 mld, będąc tym samym o 13,37% wyższym niż w zeszłym roku w tym samym okresie. Co ciekawe, wzrost ten branża ubezpieczeniowa zawdzięcza głównie pakietom ubezpieczeń majątkowych, które odnotowały niemal 22% wzrost składki. Ubezpieczyciele uzyskali 6,18 mld złotych z ubezpieczeń grupowych i 12,1 mld złotych ze składek z umów indywidualnych. Wśród 27 zbadanych firm, to 5 największych stanowiło aż 70% udziały w całym rynku ubezpieczeniowym w Polsce.
1. Firmy ubezpieczeniowe w Polsce

W Polsce branża ubezpieczeń jest bardzo ważna dla naszej ekonomii. Fakt, że prawo wymusza wykupienie wielu ubezpieczeń (zdrowotne, samochodowe itd.) powoduje, że rynek ten w naszym kraju jest stale napędzany. Samych pośredników ubezpieczeniowych w Polsce jest ok. 350 tys. – jak mówią eksperci, nawet jak na 36 milionowe państwo, ta liczba jest bardzo duża. A które przedsiębiorstwa zdominowały tę branżę całkowicie i dziś posiadają miano giganta? Przed Państwem ranking największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Przeczytaj: [Ranking] Największe firmy ochroniarskie w Polsce w 2017/2018 – Blendberg🛡 2. Największe ubezpieczeniowe firmy w Polsce

10. ING Nationale-Nederlanden


Nationale-Nederlanden jest jednym z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Holandii. Zarobione tam przez firmę miliardy euro pozwoliły jej na ekspansję na inne kraje, w tym również do Polski. W 1991 przedsiębiorstwo połączyło się z inną instytucją finansową – Internationale Nederlanden Groep, tym samym tworząc największy taki konglomerat w Holandii i jeden z silniejszych w Europie. Polacy z usług tego ubezpieczyciela korzystać mogli od 1994 roku, kiedy to po raz pierwszy postawiono oddział tej firmy w naszym kraju. Od tego czasu instytucja zdobyła wielu klientów. Oprócz działań biznesowych, prowadzi również intensywne akcje promujące kulturę oraz zdrowie. Przychód tej międzynarodowej firmy wynosi 5,6 mld euro rocznie.

9. InterRisk


InterRisk jest polską spółką należącą do koncernu Vienna Insurance Group – jednego z liderów rynku ubezpieczeń Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa ta posiada niemal 50 spółek w 25 krajach Istnieje od ponad 90 lat i na tym fundamencie opiera swoją politykę. Obecnie zatrudnia ok. 23 tys. pracowników i działa na terenie zamieszkiwanym przez 180 mln. ludzi. W Polsce działa od roku 1993 i to z niemałymi sukcesami. Za mało firm ubezpieczających? Sprawdź naszą pełną bazę! Oferuje ubezpieczenia zdrowotne, finansowe, majątkowe, komunikacyjne oraz osobowe. Każdego roku z usług firmy korzystają 2 miliony Polaków, a składka przypisana brutto tego przedsiębiorstwa wyniosła w ubiegłym roku prawie miliard złotych.

8. Aviva


Aviva to największy ubezpieczyciel brytyjski i jednocześnie jedna z najbogatszych spółek notowanych na angielskiej giełdzie. Działa aż w 16 krajach Europy i Azji, oraz w Kanadzie. Obsługuje łącznie aż 34 miliony klientów. Swoją obecną formę Aviva przybrała poprzez fuzję mniejszych brytyjskich towarzystw ubezpieczeniowych. Można nawet przez to powiedzieć, że jej korzenie sięgają wieku XVI, kiedy to rynek ubezpieczeń dopiero raczkował. W Polsce spółka pojawiła się w 1992 roku, wtedy jako Commercial Union. Przez te lata udało jej się zyskać 3 miliony klientów. Specjalizuje się rozbudowanych ubezpieczeniach na życie, ale oferuje również fundusz emerytalny, produkty inwestycyjne i emerytalne. Zysk operacyjny firmy wyniósł prawie miliard złotych w ubiegłym roku.   

7. Warta


Historia Warty sięga aż roku 1920, czyli kiedy towarzystwo zostało założone w Poznaniu przez Krajowe Ubezpieczenie na Życie, Krajowe Ubezpieczenie Ogniowe, Poznański Bank Ziemian i Związek Producentów Rolniczych. Było to pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo o charakterze wyłącznie reasekuracyjnym. Przez lata firma miała swoje wzloty i upadki ze względu na sytuację ekonomiczną i polityczną kraju. Współcześnie jest jednym z największych ubezpieczycieli w Polsce kapitałowi napływającemu do firmy z Niemiec i Japonii. W 2012 roku swoje siły Warta połączyła się z HDI Asekuracja, tworząc tym samym spółkę o ogromnym zasięgu. Firma osiągnęła w ubiegłym roku wynik ponad 5 miliardów złotych składki brutto.

6. Compensa


Compensa to kolejny polski przedstawiciel austriackiej grupy Vienna Insurance. Spółka dysponuje wieloma ofertami dla korporacji i mniejszych firm. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje takie produkty jak np. ubezpieczenia komunikacyjne, zdrowotne i OC. Towarzystwo cechuje wyjątkowo indywidualne podejście do klienta. Pakiet ubezpieczeniowy zostanie specjalnie przygotowany do potrzeb, nieważne czy chodzi o ubezpieczenie na wypadek jednej grupy ryzyka czy kompleksową opiekę i ochronę. Na zeszły rok szacuje się, że firma osiągnęła wynik 1,2 mliarda złotych składki przypisanej brutoo.

5. Allianz


Allianz jest niemieckim towarzystwem ubezpieczeniowym działającym od ponad 120 lat na rynku. Działa w 70 krajach a z jej usług korzysta około 78 milionów klientów. Oferuje usługi świadczenia ubezpieczeń majątkowych i życiowych, oraz zarządzania aktywami. W niektórych krajach Allianz również zajmuje się bankowością. W Polsce Allianz istnieje od 1997 roku i kilkanaście lat działalności na naszym rynku pozwoliło na zdobycie pozycji jednego z liderów branży ubezpieczeniowej. Polski oddział tworzony jest przez spółki, z których każda zajmuje się inną gałęzią ubezpieczeń. Z kompleksowych usług tego towarzystwa korzysta 1,4 miliona klientów indywidualnych i korporacyjnych. Składki na rzeczy tego ubezpieczyciela wyniosły w zeszłym roku prawie 2,5 miliarda złotych, a aktywa pod zarządem grupy pod zarządem grupy osiągnęły wartość 14 miliardów złotych.

4. UNIQA


UNIQA jest największym austriackim stowarzyszeniem ubezpieczeniowym i jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczycieli w Polsce. Powstała w roku 1890, a na naszym rynku funkcjonuje zaledwie od 15 lat. Dzięki przejęciu w roku 2000 ZUiR POLONIA, najstarszego polskiego ubezpieczyciela, firma była w stanie szybko dostosować się do potrzeb naszego rynku i się tu zaaklimatyzować. Oferta firmy głównie kierowana jest do instytucji i podmiotów gospodarczych. Z jej usług skorzystało już wiele spółdzielni (aż ponad połowa tych obecnych w Polsce), wspólnot mieszkaniowych (około 40%) oraz największe przedsiębiorstwa przemysłowe. Koncern otrzymał wiele wyróżnień i nagród w tym m. in. Laur Konsumenta, Dobra Polisa czy Wybór Konsumenta. W swojej rozbudowanej sieci sprzedaży UNIQA posiada 3000 agentów i zapewnia ubezpieczenia ponad milionowi klientów. Przychód tej międzynarodowej spółki wynosi łącznie 6,03 mld euro rocznie.

3. Generali


Assicurazioni Generali to międzynarodowa firma zajmująca się ubezpieczeniami i inwestycjami założona w 1831 roku w Cesarstwie Austriackim jeszcze za czasów jego istnienia. Jest to najstarsze przedsiębiorstwo na naszym rankingu i to ono zajmuje 3. miejsce na podium. Pierwsze polskie oddziały Generali powstały jeszcze w czasie zaborów, na terenie Galicji. Oczywiście dziś już struktura towarzystwa zmieniła się całkowicie. Obecnie to towarzystwo oferuje ogromny wachlarz pakietów z zakresu ubezpieczeń majątkowych, na życie, osobowych, funduszów emerytalnych lub inwestycyjnych. W Polsce prowadzi 4 spółki, każde specjalizujące się w innej gałęzi tej branży. Dzięki swojemu zdywersyfikowanemu modelowi biznesowemu opartemu na bezpieczeństwie i innowacyjności udało temu przedsiębiorstwo uzyskać tak silną pozycję na rynku. Przychód z działalności we wszystkich krajach towarzystwa wyniósł 68,5 mld euro.

2. Ergo Hestia


Ergo Hestia jest polską grupą zrzeszającą stowarzyszenia ubezpieczeniowe z całkowicie rodzimym kapitałem. Posiada szeroką na cały kraj sieć sieć przedstawicielstw oraz oddziałów terenowych. Ubezpiecza nie tylko klientów indywidualnych, ale również przemysł (w tym różnego rozmiaru biznesy). Wprowadzony przez Ergo Hestię innowacyjny system likwidacji szkód został nagrodzony godłem promocyjnym “Teraz Polska”. Za mało firm ubezpieczających? Sprawdź naszą pełną bazę! Oprócz tego firma została wyróżniona przez samego prezydenta RP. Nie licząc działalności w sferze bezpieczeń, towarzystwo prowadzi projekty wspierające młodzież w polu sportu i działalności artystycznej. Ok. 3,2 mln. Polaków skorzystało już z usług tego stowarzyszenia. Łącznie osiągnęłą wynik ok 10 mld. złotych składki brutto w roku ubiegłym.

1. PZU


Zaszczytny tytuł największego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego w rankingu utrzymuje niezmiennie od wielu lat nie kto inny jak Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Swoimi korzeniami firma sięga aż 1803 roku , kiedy to powstało pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej stowarzyszenie zajmujące się ubezpieczeniami. 200 lat działalności w kraju dało temu towarzystwu ubezpieczeniowemu pozycję lidera. Skupia się głównie na ubezpieczeniach per se, ale prowadzi również działalność z zakresu zarządzania funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami inwestycyjnymi. Ogółem, niemal 46% ubezpieczeń zdrowotnych i 36% ubezpieczeń majątkowych w Polsce zapewnianych jest właśnie przez PZU. Nie licząc pozycji lidera na rynku ubezpieczeń, PZU jest również trzecim największym polskim przedsiębiorstwem, z rocznym zarobkiem 22 800 milionów złotych.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
3. Ranking wg województw

3.1 Woj. mazowieckie

Województwo mazowieckie jest symbolem rozkwitu i silnej ekonomii w Polsce. Stąd wiele branż ma tutaj szansę na prężny rozwój. Znajdziemy tu ponad 1600 firm, agentów i stowarzyszeń ubezpieczeniowych.

3.2 Woj. śląskie

Województwo śląskie ze względu na fakt, że jest to teren silnie uprzemysłowiony, jest miejscem gdzie powstaje wiele firm i buduje się dużo filii. A tam, gdzie potencjalni klienci, tam stowarzyszenia ubezpieczeniowe, których jest tu ponad 1000.

3.3 Woj. dolnośląskie

W dolnośląskim zauważamy lekki spadek ilościowy, jeśli chodzi o przedstawicieli branży ubezpieczeniowej, znajdziemy ich tu około 700.

3.4 Woj. wielkopolskie

Wielkopolskie to teren atrakcyjny dla inwestorów. Płynie tu dużo pieniędzy z Zachodu, zwłaszcza z Niemiec, które są potęgą gospodarczą Europy. Jest to główny powód, dla którego znajdziemy tu około 1000 firm i przedstawicieli ubezpieczeniowych.

3.5 Woj. małopolskie

W Małopolsce gospodarka również nie stoi w miejscu. To dość silnie zaludnione województwo jest obszarem, w którym działa wiele firm – również ubezpieczeniowych, których znajdziemy tu ponad 800.

3.6 Woj. łódzkie

W łódzkim za to znajdziemy takich towarzystw lub pośredników ponad 600.

3.7 Woj. pomorskie

Na pomorskim rozkwita branża turystyczna. Położonych jest w tym województwie wiele kurortów, stąd również są tu ubezpieczyciele i pośrednicy z tej branży, których znajdziemy tu prawie 700.

3.8 Woj. lubelskie

Lubelskie jest uznawane za jedno z najmniej atrakcyjnych województw dla inwestorów, co wpływa również na liczbę ubezpieczycieli, których jest tu mniej niż 500.

3.9 Woj. podkarpackie

Na podkarpackim znajdziemy również około 500 towarzystw ubezpieczeniowych i agentów z tej branży, chociaż tutaj spowodowane jest to faktem, że jest to obszar słabo zaludniony.

3.10 Woj. kujawsko-pomorskie

Kujawsko-pomorskie jest miejscem, gdzie również rozwija się turystyka i dlatego swoje siedziby posiada tu ponad 600 przedstawicieli branży ubezpieczeniowej.

3.11 Woj. zachodniopomorskie

W Zachodniopomorskim sytuacja podobna, znajdziemy tu prawie 600 firm i przedstawicieli parających się tym biznesem.

3.12 Woj. warmińsko-mazurskie

Warmińsko-mazurskie rozpoczyna listę województw gdzie branża ubezpieczeń jest najmniej obecna. Tutaj znajdziemy takich przedstawicielstw około 400.

3.13 Woj. świętokrzyskie

W Świętokrzyskim sytuacja już wygląda o wiele gorzej. Wynik tego województwa to mniej niż 300 przedsiębiorstw i przedstawicieli firm ubezpieczeniowych. Za mało firm ubezpieczających?  Sprawdź naszą pełną bazę!

3.14 Woj. podlaskie

Na Podlasiu sytuacja podobna, znajdziemy tu około 300 filii i agentów ubezpieczeniowych.

3.15 Woj. lubuskie

W Lubuskim tendencja się utrzymuje i znajduje się również około 300 takich firm i przedstawicielstw z branży ubezpieczeniowej.

3.16 Woj. opolskie

Najmniejsze województwo w Polsce posiada również analogicznie najmniej przedstawicielstw ubezpieczeniowych – jest ich tu bowiem tylko około 250.
4. Ranking wg miast

4.1 Warszawa

W Warszawie znajdziemy filie każdej większej firmy ubezpieczeniowej. Natomiast należy wspomnieć o znajdującej się tu siedzibie głównej PZU, Generali Polska, Allianz, Compensa, Interrisk oraz Avivy.

4.2 Wrocław

We Wrocławiu również znajdziemy oddziały wszystkich najważniejszych ubezpieczycieli w Polsce.

4.3 Kraków

W Krakowie bez zmian – są tu oddziały każdego większego polskiego ubezpieczyciela.

4.4 Poznań

W Poznaniu także znajdziemy filię każdego z ważniejszych ubezpieczycieli w Polsce.

4.5 Łódź

W Łodzi, nie licząc filii, znajdziemy tu siedzibę główną jednego z naszych rankingowych gigantów – UNIQA.

4.6 Gdańsk

W największym portowym mieście Polski sytuacja podobna – znajdziemy tu każde przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe z naszego rankingu.

4.7 Katowice

Katowice są również miastem, gdzie znajdziemy filię każdego z naszych przedsiębiorstw z rankingu.

4.8 Rzeszów

Rzeszów nie odstaje w tym przypadku. Są tu oddziały wszystkich ważniejszych ubezpieczycieli i wiele więcej. 5. Podsumowanie

Branża ubezpieczeń w Polsce będzie się stale rozwijać, ponieważ potrzeba na tego typu usługi stale rośnie. Korzystać z nich musi każdy z nas, więc potencjalnych klientów nie brakuje. Firmy ubezpieczeniowe to również potencjalny partner biznesowy, jak przedsiębiorstwa z innych branż. Stąd warto być w posiadaniu bazy danych, która ułatwi nawiązanie kontaktu i rozpocznie potencjalną współpracę. Takie bazy można znaleźć w Blendberg. I to nie tylko z kategorii “firmy ubezpieczeniowe”, ale również wiele innych! Skontaktuj się z nami już dziś, a przygotujemy bazę specjalnie dla Ciebie, pod Twoje wymagania.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail