Content Section

[Ranking] Największe firmy outsourcingowe w Polsce w 2017/2018 roku 💸

Współczesna doktryna wskazuje na istnienie wielu modeli zarządzania przedsiębiorstwem. Możemy wyróżnić wśród nich takie rodzaje jak benchmarking czy kreowanie organizacji wirtualnej, aczkolwiek w ostatnich czasach na popularności zyskało znaczenie outsourcingu. Outsourcing (z ang. out sources using) to możliwość przekazania pewnych zadań do realizacji innym podmiotom zewnętrznym. Wiąże się to ze strategią przedsiębiorstwa, które jest świadome, że wykonanie pewnych działań z jego szczebla będzie po prostu nierentowne i lepiej delegować je odrębnym podmiotom – firmom outsourcingowym. W Polsce niniejsza branża wciąż się rozwija skupiając się głównie na pomocy w takich obszarach jak IT, finanse, HR czy zarządzanie łańcuchem dostaw. W niniejszym artykule przyjrzymy się jak wyglądają największe firmy outsourcingowe w Polsce i wskażemy na ciekawe przykłady outsourcingu w praktyce.
Outsourcing widoczny jest na każdym kroku – wykorzystują go nie tylko największe korporacje na świecie, ale i lokalne małe przedsiębiorstwa jak salony kosmetyczne czy piekarnie, których właściciele udają się do biur rachunkowych zlecając wykwalifikowanym pracownikom prowadzenie księgowości, gdyż oni sami nie posiadają wystarczającej wiedzy w tym obszarze. Innym powodem zdecydowania się na przekazanie pewnych zadań do realizacji innym podmiotom jest obniżenie kosztów w firmie. Outsourcing na przykładzie firmy Nike dobrze obrazuje niniejszą perspektywę – poprzez rozlokowanie produkcji odzieży sportowej w takich krajach jak Korea Południowa, Nike zredukował koszty zatrudnienia, a zaoszczędzone pieniądze mógł zainwestować w inne obszary biznesu.
Nie liczą się tylko koszty, ale i jakość świadczonych usług. Polska znajduje się na 10 miejscu w światowym rankingu pod względem dostawcy usług outsourcingowych w światowym rankingu przygotowanym przez A.T. Kearney. Możemy pochwalić się 1 miejscem wśród najczęściej wybieranych lokalizacji dla realizacji zadań z branży IT. Za atrakcyjność naszego regionu odpowiada dobrze wykwalifikowana kadra – obecnie prowadzimy usługi w ponad 30 językach. 1.Firmy outsourcingowe w Polsce

Rynek outsourcingu w Polsce dynamicznie się powiększa –  jak wskazuje raport Fundacji Pro Progressio z 2015 r. tempo jego wzrostu wyniosło ok. 20 %. Statystyki argumentują to wzrostem zatrudnienia w istniejących już firmach outsourcingowych, jak i pojawieniem się nowych podmiotów w tym sektorze. Co więcej, w naszym kraju świadczone są usługi na rzecz największych międzynarodowych jednostek finansowych, banków i tak prestiżowych firm jak Google czy Samsung. Według danych Walter Herz, w Polsce możemy znaleźć ponad 1000 miejsc z branży BPO ( Business Process Outsourcing ) i SSC ( Shared Services Centers) zajmujących się realizacją zleconych zadań dla klientów z całego świata. Poniżej przedstawiamy ranking firm outsourcingowych w Polsce, które mogą pochwalić się wysoką pozycją w tym sektorze. Przeczytaj: [Ranking] Największe firmy IT w Polsce w 2017 / 2018 – Blendberg💻 2. TOP 10 Największych firm outsourcingowych w Polsce

10. Ericpol


Polska spółka skupiająca swoje działania na branży IT. Realizuje takie zadania jak tworzenie oprogramowania oraz integruje systemy teleinformatyczne. Od 2016 r. wchodzi w skład koncernu Ericsson i ponad 90% swojej produkcji kieruje na rynki zagraniczne. Posiada wielu prestiżowych klientów, do których zalicza się Orange, T- Mobile oraz Polkomtel.

9. OEX


Przedsiębiorstwo w swojej misji skupia się na innowacji i pracownikach. Realizuje zadania z zakresu biznesu, back office i obsługi klienta, wsparcia sprzedaży oraz zarządzania sieciami punktów sprzedaży detalicznej. Poszukujesz firm outsourcingowych w twojej okolicy sprawdź nasze bazy! Organizacja zatrudnia ponad 8 tysięcy osób, z czego ponad 60% to kobiety – wiąże się to z polityką firmy, która podkreśla równouprawnienie i wyklucza wszelkie formy dyskryminacji.

8. Work Service


Największa firma HR w tej części Europy, która pomaga ponad 2 200 przedsiębiorstwom z sektora medycznego, finansowego czy energetycznego. Ponadto, zajmuje się usługami kadrowo – płacowymi, porządkowo – czystościowymi, leasingiem kadry IT oraz promocją. Work Service zostało pierwszą spółką z sektora usług personalnych, która notowana była na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

7. PKF BPO Consult


Jedna z największych firm audytorskich w Polsce, która istnieje na rynku od 25 lat. Outsourcing wskazanej organizacji skupia się na usługach kadrowych, podatkowych, rachunkowych oraz administracyjnych. W 2008 r. PKF Consult został uhonorowany w rankingu Diamenty miesięcznika FORBES. Nawiązał współpracę z takimi firmami jak Ecco i Seamless.

6. Grupa TMF


Powstała w Holandii w 1988 r. i wspiera firmy w takich dziedzinach jak: kadry i płace, księgowość i podatki, globalne usługi zarządzania oraz inwestycje alternatywne. Współpracuje z 60% przedsiębiorstw wyróżnionych na liście Forbes 100 i może pochwalić się wysokim wskaźnikiem utrzymania klientów w latach 2009 – 2015, który wynosił aż 85 %.

5. Capgemini


Firma skupiająca się na innowacyjnych przedsiębiorstwach działających w takich sektorach jak: produkcja i dystrybucja, usługi finansowe, sektor publiczny, telekomunikacja i media oraz.świadczenia energetyczne. Ich przychody szacuje się na ponad 12,54 miliarda EUR, główna siedziba znajduje się w Paryżu, a  w Polsce działa od 1998 r.

4. KPMG


Międzynarodowa firma świadcząca usługi w zakresie doradztwa finansowego i gospodarczego. W Polsce działa od 1990 r. i wspiera przedsiębiorstwa z różnych sektorów – od branży farmaceutycznej, przez handel i produkcję, po administrację publiczną. KPMG przez sześć lat z rzędu zdobywał tytuł zwycięzcy Rankingu Audytorów organizowanego przez dziennik „Rzeczpospolita”.

3. Ernst & Young

Przedsiębiorstwo pomagające firmom w sprawach finansowych, biznesowych oraz związanych z rynkiem nieruchomości, a od 2013 r. prosperujące pod nazwą EY. W Polsce organizacja wspiera innowacje i wszelkie przedsięwzięcia, czego dowodem jest organizowany przez nią coroczny konkurs na przedsiębiorcę roku. EY podkreśla, że daje to uczestniczącym podmiotom ogromny prestiż oraz możliwość nawiązania kontaktów.

2. PricewaterhouseCoopers


Firma znana powszechnie jako PwC, która w swojej działalności koncentruje się na usługach księgowych, doradztwie biznesowym i podatkowym. W Polsce świadczy zadania od 1990 r. i obecnie posiada biura w 9 miastach:  Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Poszukujesz firm outsourcingowych w twojej okolicy sprawdź nasze bazy! PwC pomaga również firmom specjalizującym się w branży IT – współpracuje z takimi podmiotami jak Salesforce, SAP Hybris, Oracle, oraz Microsoft.

1. Deloitte


Znana na całym świecie spółka zajmująca się audytem i usługami doradczymi w zakresie finansów. Należy do „wielkiej czwórki”  obok Ernst & Young, KPMG oraz PricewaterhouseCoopers. W ubiegłym roku zatrudniała ponad 224 tys. pracowników, a jej przychody szacuje się na ponad 36,8 mld dolarów. Może pochwalić się licznymi wyróżnieniami, m.in. uzyskała tytuł Największej firmy pod względem przychodów i Największej firmy pod względem liczby doradców podatkowych wg Rankingu firm i doradców podatkowych „Rzeczpospolitej” w latach 2015 i 2016. W Polsce działa od 1990 r. z głównym biurem w Warszawie i lokalnymi w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
3.Ranking wg. województw

Przykłady outsourcingu w Polsce przejrzyście przedstawia także podział ich względem województw. W jednych będą one popularnym kierunkiem działalności firm, w innych rozkwit ten nie będzie aż tak wyraźny. Warto więc przyjrzeć się jak wygląda klasyfikacja niniejszych firm w perspektywie jednostek administracyjnych.

3.1 woj. Małopolskie

Duża liczba wykwalifikowanych pracowników w tym regionie oraz wsparcie lokalne to czynniki determinujące zainteresowanie inwestorów Małopolską. Oprócz biur znanych firm outsourcingowych jak PwC, czy EY można wyróżnić tu działanie w zakresie HR i finansów dla popularnych spółek jak Lufthansa Global Business Services i Cathay Pacific Airways.

3.2 woj. Mazowieckie

To region,  w którym znajduje się najwięcej centrów branży outsourcingowej – ich liczbę szacuje się na ponad 307 podmiotów. Branża w tym miejscu również nastawiona jest na rozwój ze względu na odpowiedni kapitał ludzki. Obok najpopularniejszych firm znajdujących się w naszym zestawieniu działają tu również mniejsze podmioty jak Vattax czy ITmarka.

3.3 woj. Dolnośląskie

Województwo dolnośląskie skupia w sobie ok. 118 jednostek świadczących usługi outsourcingowe. Można wyróżnić tu międzynarodowe centra firm takich jak IBM, HP czy  Nokia Siemens.

3.4 woj. Śląskie

Znajduje się tu ponad 117 centrów BPO/SSC. Wyróżnia się w tym takie firmy jak Barona, IG Services Poland, Unilever, Webanywhere. Obok wymienionych prosperują również większe organizacje jak PwC, które zatrudnia ok. 500 osób, czy Capgemini dające pracę ponad 1400 specjalistom.

3.5 woj. Pomorskie

We wskazanym obszarze zlokalizowane są ponad 72 firmy outsourcingowe. To właśnie te przedsiębiorstwa znajdują się na drugim miejscu  (zaraz po firmach produkcyjnych) pod względem podmiotów zatrudniających pracowników.

3.6 woj. Wielkopolskie

We wskazanym województwie szczególnie podkreśla się rozwój firm outsourcingowych w sektorze IT.  Liczba przedsiębiorstw zajmujących się branżą BPO/SSC to ok. 71 podmiotów. Jeśli chodzi o nieruchomości, firmy outsourcingowe szczególnie upodobały sobie poznański Maraton.

3.7 woj. Zachodniopomorskie

Region zachodniopomorski to ponad 43 firm świadczących usługi outsourcingowe. Ze względu na transgraniczne położenie i potencjał akademicki obszar zyskuje na atrakcyjności w oczach inwestorów.

3.8 woj. Kujawsko – pomorskie

W tym regionie możemy wyróżnić ponad 39 firm outsourcingowych. Obszar nastawiony jest na dynamiczny wzrost tej branży ze względu na zachęty inwestycyjne, lokalny rozwój infrastruktury biurowej czy przychylną politykę władz.

3.9 woj. Łódzkie

W województwie łódzkim zlokalizowanych jest 39 firm outsourcingowych. Atrakcyjność regionu jest uwarunkowana tanimi kosztami wynajmu powierzchni biurowych i wsparciem władz lokalnych. Poszukujesz firm outsourcingowych w twojej okolicy sprawdź nasze bazy!

3.10 woj. Podkarpackie

W niniejszym obszarze zlokalizowanych jest ok. 26 jednostek z branży BPO/SSC. Ze względu na kompetentną kadrę (szczególnie w zakresie IT) i nowoczesne nieruchomości biurowe, województwo podkarpackie posiada potencjał na rozwój w tym sektorze.

3.11 woj. Lubelskie

Lubelszczyzna to miejsce, w którym znajdziemy ponad 18 podmiotów świadczących usługi outsourcingowe. Miejsce może pochwalić się dużą powierzchnię biurową  (ok. 300 m2) oraz nowoczesnymi nieruchomościami, skupiającymi firmy o działalności technologicznych.

3.12 woj. Opolskie

Województwo opolskie to ponad 17 firm realizujących zadania z outsourcingu. W porównaniu do innych regionów jak Mazowsze, czy Dolny Śląsk, liczba przedsiębiorstw jest niewielka, aczkolwiek obszar nastawiony jest na rozwój. To właśnie tutaj swoje biuro ma światowa firma Capgemini.

3.13 woj. Świętokrzyskie

Dostępne tam nieruchomości biurowe, które inwestorzy mogą wynająć po atrakcyjnych cenach oraz wykształcona kadra to czynniki, które determinują rozwój sektora BPO/SSC w tym obszarze. Obecnie zlokalizowanych jest tam około 11 firm outsourcingowych.

3.14 woj. Warmińsko – mazurskie

Działa tutaj ponad 11 firm świadczących usługi typu outsourcing. Nie jest to region konkurencyjny we wskazanym sektorze, ale co za tym idzie, wiąże się to z tanimi kosztami utworzenia przedsiębiorstwa tego rodzaju

3.15 woj. Lubuskie

Jest to województwo, w którym znajduje się ok.10 firm z branży BPO/SSC. Możemy wyróżnić tu takie podmioty z sektora MŚP jak: Incomtech, czy Marketing Outsourcing.

3.16 woj. Podlaskie

W województwie podlaskim funkcjonuje ok. 9 firm outsourcingowych. Są to głównie firmy z branży informatycznej jak: KaMag, SiberSoft oraz CoNet Michał Brzozowski.
4. Ranking według największych Polskich miast

4.1 Kraków

Jest to miejsce, które dominuje pod względem rozwoju outsourcingu w Polsce. W rankingu Tholons Services Globalization Index 2017 – 100 najlepszych destynacji dla outsourcingu na świecie, Kraków znalazł się na 8 pozycji, wyprzedzając przy tym Warszawę, która zdobyła 24 miejsce.

4.2 Warszawa

W samej Warszawie funkcjonuje ponad 243 firm outsourcingowych. Możemy wyróżnić tu biura takich globalnych podmiotów jak PwC, Deloitte czy EY. Niedawno na rynku pojawiły się również centra Luxoft i GFT.

4.3 Wrocław

We Wrocławiu funkcjonuje ok. 87 jednostek z branży BPO/SSC. W ostatnim czasie swoje biura otworzyło Red Embedded Consulting świadczące usługi w sektorze IT. Rozwój miasta argumentuje jego wyższa pozycja w raporcie Tholons – z miejsca 84 z 2011 r. awansował na 78 w roku następnym.

4.4 Poznań

Działa tutaj ok. 44 podmiotów świadczących usługi typu outsourcing. Jest to miasto bardzo atrakcyjne dla inwestorów ze względu na ponad 28 uczelni wyższych oraz 42 instytuty naukowo – badawcze.

4.5 Katowice

Miasto może pochwalić się nagrodą za największą liczbę wydarzeń outsourcingowych wspieranych przez miasto w roku 2013. Za takie działanie Katowicom została przyznana Gwiazda Outsourcingu podczas gali Outsourcing Stars 2013. W tym miejscu funkcjonuje ponad 23 podmiotów z sektora BPO/SSC. 5. Podsumowanie

Jak widać rynek firm outsourcingowych w Polsce jest bogaty w wiele interesujących pozycji. Wiele przedsiębiorstw z tej dziedziny rozsianych po całym kraju a także obecność światowych gigantów wskazuje na to, że Polska jest doskonałym kierunkiem dla przedsiębiorstw outsourcingowych
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail