Content Section

[Ranking] Największe firmy kurierskie w Polsce w 2017/2018 roku 📦

Rynek usług kurierskich w Polsce stanowi jeden z najbardziej rozwijających się sektorów w kraju. W raporcie PwC  Perspektywy wzrostu rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) w Polsce do 2018 roku szacuje się wzrost liczby nadanych paczek w 2018 r. na 440 mln przesyłek, co w porównaniu z rokiem 2015 stanowi aż o 127 mln więcej. Do głównych czynników przyczyniających się do poprawy pozycji danej branży zalicza się ogólny rozwój gospodarczy państwa czy większy udział w eksporcie. Na szczególną uwagę zasługuje jednak spotęgowanie znaczenia handlu internetowego. Konsumenci coraz częściej wybierają zakupy online, co wiąże się z potrzebą zapewnienia im szybkiej i skutecznej dostawy zamówionych produktów. 1. Firmy kurierskie w Polsce

W świetle Analizy rynku KEP w Polsce Globalnego Instytutu Biznesu określa się wartość globalnego rynku usług kurierskich na ok. 285 mld USD. Największe firmy kurierskie na świecie zacierają już ręce, ponieważ wciąż szacuje się wzrost tego sektora nawet do 6%. Jak przedstawia się sytuacja w Polsce? Mimo, że krajowa  branża jest znacznie mniejsza w porównaniu do serwisów zagranicznych to prognozy przedstawiają się bardzo pozytywnie – tempo wzrostu jest bowiem dwa razy szybsze.
Tak korzystne spojrzenie stanowi szeroki wachlarz możliwości dla serwisów  kurierskich w Polsce. Fedex, Ups, Poczta Polska – są to nazwy firm kurierskich, o których słyszeli niemal wszyscy. Kto z nich jednak stanowi czołówkę w sektorze KEP w Polsce? Poniżej przedstawiamy Państwu ranking największych operatorów na rynku kurierskim w naszym kraju. Przeczytaj: [Ranking] Największe firmy transportowe w Polsce w 2017 / 2018 – Blendberg🚛 2. TOP 10 Największe firmy kurierskie w Polsce

10. Delta Kurier


Przedsiębiorstwo powstało w Warszawie w 2001 r. i od 2014 r. działa już na terenie całego kraju. Oferują dostawy przesyłek do 31,5 kg, a oprócz przesyłek krajowych i międzynarodowych proponują również usługi miejskie, związane z dowozem kwiatów, prezentów, czy zakupów. Nieoficjalne źródła donoszą, że firma kurierska zbankrutowała i zawiesiła swoją działalność w lutym 2018 r. Jednak strona internetowa danego pośrednika wciąż działa i istnieje możliwość złożenia na niej wybranego przez siebie zlecenia.

9. InPost


Rodzima firma kurierska powstała w 2006 r., która niewątpliwie kojarzona jest z czynnymi całą dobę paczkomatami. Na chwilę obecną możemy znaleźć w Polsce ok. 3 000  takich maszyn i przyczyniają się one nie tylko do oszczędności czasu i pieniędzy, ale również są one bardziej ekologicznym rozwiązaniem. InPost patrzy na swoją działalność bardzo przyszłościowo, łącząc ją z rozwojem usług e-commerce. Szukasz firm kurierskich? Więcej znajdziesz w naszej bazie! Dodatkowo, dana firma kurierska stawia na rozwój swoich pracowników i ich bliskich poprzez możliwość dofinansowania ich edukacji z ramienia Fundacji InPost.

8. Geis


Przedsiębiorstwo logistyczne, które w swojej ofercie obok transportu paczek wymienia także transport paletowy oraz transport indywidualny, transport całopojazdowy, logistykę kontraktową, rozwój, produkcję i dostawę opakowań oraz transport morski i lotniczy. W Polsce znajdziemy 36 oddziałów firmy kurierskiej Geis, które zatrudniają ponad 1 200 pracowników.

7. FedEx


FedEx, a w zasadzie Federal Express, to amerykański przewoźnik przesyłek, które  dostarczane są głównie drogą samolotową. Oczywiście, działa on również naziemnie, ale w historii zapisał się jako pierwszy serwis transportowy używający odrzutowców do swoich usług.
O istnieniu FedEx’u w Polsce możemy mówić od 2012 r., gdy wykupił on polską firmę kurierską Opek Sp. z o.o. Co więcej, FedEx wspiera również aktywność sportową i został  oficjalnym Przewoźnikiem UEFA Europa League oraz ATP World Tour.

6. General Logistics Systems


Firma logistyczna wywodząca się z Amsterdamu, znana jako GLS. Powstała w 1999 r. i działa na terenie 37 krajów, a w Polsce siedzibą spółki-córki jest Gołuchowo. Oprócz gwarancji szybkiej i bezpiecznej dostawy, GLS podąża za innowacjami i w celu ułatwienia całego procesu logistycznego, przygotowało specjalną aplikację mobilną, za pośrednictwem której można zamówić kuriera on-line, czy też monitorować swoją wysyłkę.

5. Hellmann


Historia tej firmy sięga aż XIX wieku, kiedy to założyciel przedsiębiorstwa, Carl Heinrich Hellmann dostarczał paczki na zaprzęgu konnym w okolice miast w północnej części Niemiec. Jego potomkowie postanowili kontynuować działalność i w ten sposób niniejszy pośrednik kurierski stał się globalną siecią, skupiającą swoje oddziały w 157 krajach. W swojej ofercie wskazują na wachlarz logistycznych możliwości w zależności od towaru, jaki jest przewożony, np. produkty szybko psujące się, czy wyroby z segmentu rolnictwa.

4. Poczta Polska


Poczta Polska jako operator z ponad 459-letnią tradycją, w swojej ofercie proponuje także usługi kurierskie – tzw. Pocztex. W ramach tego serwisu możemy wskazać jedną z pięciu opcji doręczenia przesyłki: Pocztex Kurier Miejski, Pocztex Kurier Krajowy, Pocztex Kurier Bezpośredni, Pocztex Ekspres 24 oraz Pocztex Kurier 48. Pośrednik podaje wiele korzyści wyboru Poczty Polskiej jako dostawcy paczek, m.in. możliwość ustalenia opłat ryczałtowych, ubezpieczenie w cenie przesyłki, czy doręczenia w soboty, niedziele a nawet święta.

3. DHL


Pośrednik kurierski, który wywodzi się z terytorium Niemiec. Początkowo jego usługi skoncentrowane były na przekazywaniu paczek między Stanami Zjednoczonymi, a Hawajami. Obecnie posiada swoje oddziały w 220 krajach i zatrudnia ponad  350 000 pracowników. W swoich usługach proponuje takie działania jak dostawa przesyłek w trybie ekspresowym jak i ekonomicznym, komunikacja wewnątrzfirmowa, czy przekazywanie poczty B2C. Wysoka jakość usług idzie w parze z ceną – oceniane są jako tanie przesyłki kurierskie. Od 2003 r. poprzez połączenie ze spółką Servisco,  możemy mówić o działaniu DHL na terenie Polski.

2. United Parcel Service


United Parcel Service (UPS) to amerykańska firma, która rozpoczęła swoją działalność już w 1907 r. Ekspansja na rynek europejski nastąpiła w 1976 r., a w Polsce możemy mówić o usługach UPS od 2005 r., które przejęło Messenger Service Stolica. Przedsiębiorstwo podkreśla dbałość o środowisko i zrównoważony rozwój w ramach prowadzenia swoich usług. Dowodem na takie podejście może być odejście od auta na rzecz użycia roweru trójkołowego, na którym poruszają się kurierzy UPS w celu doręczenia przesyłek. Szukasz firm kurierskich? Więcej znajdziesz w naszej bazie!

1.Dynamic Parcel Distribution


Jest to spółka znana wszystkim jako DPD, która działa w Polsce od 1991 r. Początkowo oferowała tylko dostawy przesyłek na terenie kraju, jednak dzięki współpracy z innymi, zagranicznymi podmiotami, już 3 lata później poszerzyła swoje usługi o zasięg międzynarodowy. W obrębie Polski możemy znaleźć 1900 punktów DPD, natomiast w całej Europie występuje aż 32000 lokalizacji. Oprócz międzynarodowych i krajowych usług kurierskich, firma proponuje rozwiązania dla małych firm, które mogą wysyłać określoną liczbę paczek w ramach wykupionego abonamentu. Spółka może pochwalić się takimi wyróżnieniami jak otrzymanie Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi 2017, czy Nagrody Rzeczpospolitej „Lista 500” w kategorii „Inwestycje”. Zatrudniają około 5 000 kurierów i w swojej misji podkreślają, że wykwalifikowany personel jest fundamentem ich działań.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
3. Ranking według województw

W świetle Analizy rynku KEP w Polsce Globalnego Instytutu Biznesu rynek usług kurierskich w Polsce zdominowany jest głównie przez 4 największe firmy, które generują aż 77% przychodów. Należą do nich: DPD, DHL, UPS oraz Poczta Polska. Obok nich możemy znaleźć lokalnych partnerów jak InPost, czy Delta City, aczkolwiek nie mają oni tak wielkiego znaczenia jak powyższe cztery serwisy.
Punkty kurierskie zlokalizowane są na terenie całego kraju. Ułatwieniem stało się również odbieranie przesyłek z takich miejsc jak paczkomaty, kioski ruchu czy sklepy spożywcze. W perspektywie województw oddziały pośredników są następujące:

3.1 Woj. Mazowieckie

Można zauważyć tu oddziały takich firm jak Fedex, UPS, DHL czy DPD  które jest w stanie odebrać lub dostarczyć przesyłkę do ponad 470 miejscowości w tym województwie. Oprócz dominujących pośredników kurierskich działają także takie serwisy jak Epaka, Frima Trans czy Jetpack. Ponadto, znajdziemy tu ok 1000 paczkomatów InPost.

3.2 Woj. Śląskie

Obok dominujących firm kurierskich możemy znaleźć tu również takie podmioty jak Epaka, kurier48.pl, Ship Center, GlobBox, czy Plus Post. Liczba paczkomatów InPost wynosi ok. 500 maszyn.

3.3 Woj. Wielkopolskie

Obok liderów w branży kurierskiej, na mapie tego województwa odznaczają się także: Give Your Box, X-Press Couriers, Clip oraz Speedmail. Do tego paczkomaty InPost, których liczba przekracza 400 jednostek.

3.4 Woj. Małopolskie

W tym obszarze także znajdziemy takie serwisy jak Fedex, DHL, czy DPD. Oprócz nich da się wyróżnić także następujące firmy kurierskie: Epaka, Pewna Paczka, wMig czy Quriers Przesyłki. Maszyny InPost to ponad 400 maszyn.

3.5 Woj. Opolskie

W województwie opolskim można wyróżnić największe firmy kurierskie, które znajdują się w naszym wykazie, a obok nich działają również TDP kurierzy rowerowi czy Stava. Zainteresowani usługami InPost mogą znaleźć tu ok. 250 paczkomatów tego serwisu.

3.6 Woj. Dolnośląskie

Największe firmy kurierskie mają tu swoje placówki, a obok nich wyróżnia się takie przedsiębiorstwa KEP jak: Pewna Paczka, Skoczek Team, iPaka, BTL oraz Pakersi. InPost oferuje ok. 350 paczkomatów w tym województwie.

3.7 Woj. Lubuskie

Geis, FedEx, DHL i UPS to tylko niektórzy z pojawiających się tu pośredników. Można wskazać także mniejsze firmy kurierskie, do których zalicza się serwis Pewna Paka, LcLog, Phu Cuk oraz Logius. Paczkomaty InPost to ok. 150 przygotowanych jednostek.

3.8 Woj. Zachodniopomorskie

W województwie zachodniopomorskim znajdziemy usługi największych firm kurierskich jak DPD, UPS czy Pocztex. Obok nich działają również: startkurier.pl, X-Press Couriers oraz Goniec. Liczba paczkomatów Inpost to ok. 200 maszyn.

3.9 Woj. Pomorskie

Swoje placówki mają tutaj czołowe firmy kurierskie, ale na rynku wyróżnia się jeszcze takie miejsca jak: Business Pack Service, Pakersi, czy Agro Merchants. Paczkomaty InPost stanowią ponad 380 maszyn w tym regionie.

3.10 Woj. Warmińsko-mazurskie

Obok kluczowych na rynku firm kurierskich takich jak FedEx, DPD czy UPS, możemy wskazać mniejsze placówki jak: HitKurier, DeltaCity, Epaka i Paka123. InPost oferuje odbiór paczki w ponad 50 maszynach.

3.11 Woj. Podlaskie

W województwie podlaskim również znajdziemy liderów w branży kurierskiej. Obok niniejszej czołówki wskazuje się na serwis Scandica, Speedmail, Pewna Paczka, czy Ship Center. Paczkomaty InPost to ok. 50 dostępnych urządzeń.

3.12 Woj. Lubelskie

We skazanym obszarze wyróżnia się działalność takich firm jak Pocztex, DHL, DPD czy FedEx. Jest to teren dość ubogi pod względem innych, mniejszych przedsiębiorstw kurierskich, a maszyny odbioru przesyłek InPost to jedynie 50 jednostek

3.13 Woj. Świętokrzyskie

Działają tutaj dominujące firmy kurierskie, których nazwy możemy znaleźć w przygotowanym wyżej rankingu. Oprócz topowych przedsiębiorstw wskazuje się także na takie serwisy jak:  Epaka, Ship Center, Ebc Express Box Center oraz Pewna Paczka. InPost oferuje ok. 100 paczkomatów. Szukasz firm kurierskich? Więcej znajdziesz w naszej bazie!

3.14 Woj. Podkarpackie

FedEx, DHL, DPD czy Geis – m.in. tych pośredników kurierskich możemy zauważyć w tym województwie. Obok nich działają mniejsze firmy, do których zaliczamy serwis Epaka,Ship Center oraz Oti- Express. Paczkomaty InPost to ok. 120 maszyn.

3.15 Woj. Łódzkie

Województwo łódzkie to miejsce, w którym prosperują liderzy wśród pośredników kurierskich. Ponadto, wyróżnia się jeszcze takie serwisy jak: STS Kurier, Bubalo, Najszybszy Kurier czy X-Press Quriers.

3.16 Woj. Kujawsko – pomorskie

We wskazanym obszarze wyróżniamy także topowe przedsiębiorstwa kurierskie, jak DPD czy FedEx. Na lokalnym rynku funkcjonują również takie podmioty jak: Best Packet, Pewna Paczka czy M.M Kurier. Paczkomaty InPost to ok. 200 przygotowanych maszyn.
4. Ranking według miast

4.1 Warszawa

Jako stolica stanowi atrakcyjny punkt startu dla firm kurierskich – tak swoją działalność rozpoczął serwis Delta Kurier. Oprócz czołowych pośredników możemy wyróżnić tu typowo lokalne przedsięwzięcia jak np. Kurier Warszawa Posłaniec.

4.2 Wrocław

Obok dominujących firm kurierskich jak FedEx czy DPD, wskazuje się na aktywność lokalną, działającą wyłącznie na terenie Wrocławia. Przykład stanowi pośrednik TOVAX, które swoje usługi kurierskie świadczy za pomocą rowerów.

4.3 Kraków

W tym regionie mamy możliwość skorzystać z usług liderów w sektorze kurierskim, jednak miasto oferuje nam lokalne przedsięwzięcia, jak np. GlobKurier.

4.4 Szczecin

Stolica województwa zachodniopomorskiego to miejsce wielu punktów kurierskich takich jak UPS, czy DHL. Chcąc wspierać lokalne przedsiębiorstwa można skorzystać z usług firmy Goniec, która oprócz floty samochodowej posiada również bazę rowerów do dostarczania przesyłek.

4.5 Poznań

Miasto koziołków i rogali świętomarcińskich może również pochwalić się lokalnymi firmami kurierskimi. Obok dominujących pośredników jak DPD czy Pocztex możemy wyróżnić tu takie serwisy jak Błyskawica lub Tej Kurier Miejski. 5. Podsumowanie

Udział największych operatorów w polskim rynku kurierskim stanowi 77% generowanych przychodów. Mimo tak wyraźnej dominacji możemy zaobserwować jednak działalność lokalnych pośredników w poszczególnych miastach. Sektor KEP wciąż dynamicznie się kształtuje, co wiąże się z rozwojem usług e-handlu. Z pewnością będzie to stanowić pewne wyzwanie dla wszystkich przedsięwzięć kurierskich – należy bowiem odpowiedzieć na potrzeby, coraz to bardziej wymagającego klienta on-line.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail