[Ranking] Największe firmy IT w Polsce w 2017 / 2018 – Blendberg💻

Świat dąży do przyszłości, w której panuje wszechobecna cyfryzacja. Już dzisiaj mamy inteligentne telefony, lodówki a nawet całe domy. Nieustannie powstają zaskakujące nowinki techniczne i technologiczne, które zmieniają nasze życie nieodwracalnie.
Pierwsze maszyny liczące pojawiały się już przed naszą erą. Jednak prawdziwy boom na urządzenia którymi jesteśmy tak zasypywani na co dzień nastąpił praktycznie 100 lat temu. Różni wynalazcy, producenci i dystrybutorzy prześcigają się o to, kto stworzy lepszy patent, produkt i będzie miał większy udział na rynku.
Aktualnie światowym gigantem, największą korporacją międzynarodową, jest Apple. Firma wydaje się być nie do zastąpienia. Odpowiada za komputery i inne sprzęty oraz oprogramowanie do nich.
Jednak branża informatyczna jest dużo większym zbiorem usług. W jego skład wchodzą finanse, bankowość, sklepy, zarządzanie systemami czy serwis. 1. Firmy IT w Polsce

Nie jest tajemnicą, że do rozwoju elektroniki i powstania pierwszych komputerów przyczyniły się I i II Wojna Światowa. Natomiast w Polsce przez panujący komunizm i niechęć oraz zamknięcie na Zachód trzeba było poczekać na otwarcie rynku.
Wielkim przełomem były lata 90. Co prawda niektóre światowe firmy pojawiły się w kraju już wcześniej. Prowadzone były również badania, np. w 1958 roku powstał komputer XYZ a w latach 60 były dostępne komputery ZAM 2 czy Odra 1003.
W 2013 GUS podał, że liczba zarejestrowanych firm w branży IT oscyluje wokół 60,7 tys. Natomiast sam rynek w 2016 roku był już wart 40 mld zł.
Stan branży IT na polskim rynku prześledził serwis ITwiz w swoim rankingu ITwiz Best 100. Ostatnie zestawienie za rok 2016 prezentuje się pozytywnie, pomimo spadku przychodów względem poprzedzającego roku. Najwięcej przychodów zanotowano z gałęzi it odpowiedzialnej za sprzęt – 20 425 tys. zł. Łączny przychód, razem z usługami i oprogramowaniem, wyniósł 40 022 tys zł. Przeczytaj: Największe firmy IT na świecie 2017 / 2018 – BlendBerg⌨ 2. Top 20 największych firm IT w Polsce

20. Oracle Polska

Największe korporacje międzynarodowe robią wszystko żeby doścignąć Microsoft. Jedna z nich, Oracle, jest najbliżej tego celu – pod względem przychodów z oprogramowania jest jest na drugim miejscu (za Global 100 Software Leaders).
Oracle ma ponad 40 lat doświadczenia. Głównymi usługami firmy są bazy danych, pakiety biurowe, systemy operacyjne czy produkty CRM. Firma również jest znana z Chmury. Oprócz szkoleń udostępnia swoim klientom platformy (PaaS), aplikacje (SaaS), dane (DaaS) chmurowe i inne.

19. Atos w Polsce

Firma kształtowała swoją markę pod koniec lat 90 kiedy doszło fuzji kilku francuskich i duńskich przedsiębiorstw i niejednej zmiany nazwy. Ostateczną formę i nowe logo firma przyjęła w 2011 roku. W Polsce do 2014 roku firma była reprezentowana przez Bull Polska, AMG.net S.A. oraz Atos Polska. Praca w tej firmie jest możliwa w 5 większych polskich miastach.
Nie wszystkie firmy informatyczne mogą się pochwalić takim przyrostem przychodów w 2016 roku względem poprzedzającego jak Atos. Ranking ITwiz Best 2017 podaje, że wyniósł aż 25,4%, czyli najwięcej z pierwszej dwudziestki.

18. Comarch

Krakowskie przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1993 roku przez Janusza Filipiaka. Razem ze swoją żoną są głównymi akcjonariuszami spółki od początku jej notowań na GPW, czyli od 1999 roku.
Comarch działa w siedmiu sektorach branży informatycznej spośród których można wyróżnić oprogramowanie dla administracji publicznej i sektora zdrowia, internet Rzeczy czy systemy EDI i billingowe.
W skład Grupy kapitałowej Comarch SA wchodzi wiele oddziałów zagranicznych rozlokowanych w Meksyku, USA, Chinach oraz na terenie całej Europy.

17. ASUS Polska

Ta tajwańska firma zaczynała swoją działalność od tworzenia płyt głównych. Aktualnie ma aż 45 % udziałów w tym sektorze na świecie. Asus wytwarza produkty w większości z segmentów IT – smartfony, notebooki, komponenty komputerów osobistych i inne. Firma również słynie z licznych urządzeń gamingowych i sponsorowania wydarzeń eSportowych.
W Polsce dostępność produktów Asus jest wszechobecna już od trzynastu lat. Przez lata ta firma była liderem w ilości sprzedanych ultrabooków. W pierwszej połowie 2015 roku 40% sprzedanych notebooków gamingowych należało do marki Asus.

16. ASBIS Enterprises PLC

Główna siedziba firmy ASBIS Group znajduje się na Cyprze a oddziały są rozsiane po całym świecie – w Europie, Azji i Afryce. W 1998 roku powstało aż 8 nowych oddziałów, w tym polski znajdujący się w Warszawie.
Firma jest dystrybutorem towarów wielu znanych marek, np. Intel, Hitachi czy LiteOn. Jest jedynym dystrybutorem Canyon i Prestigo, którego jest właścicielem, na polskim rynku.
Pod marką Prestigio kryją się smartfony, tablety, notebooki czy nawigacje. Marka jest dostępna w 30 krajach i funkcjonuje ponad 15 lat.

15. Intel Technology Poland


Firma znana jako twórca mikroprocesorów i największy na świecie producent układów scalonych. Jednym z jej celów jest wykorzystanie pełnego potencjału chmury i dostępności do internetu.
Rozpoczęcie działalności Intel Technology Poland Sp. z o.o. datuje się na rok 1999, czyli ponad 30 lat po powstaniu firmy w Dolinie Krzemowej.
Spośród oferowanych produktów można wyróżnić też płyty główne, chipsety, technologię bezprzewodową, układy FPGA i wiele innych.
Pomimo dosyć kłopotliwego ostatnio okresu dla branży IT firma, jako jedna z mniejszości, zgodnie z listą ITwiz Best 100 2017 zanotowała wzrost zysku i to o ponad 12%.

14. Asseco Poland

Firma powstała w 1989 roku a cztery lata później została przekształcona w spółkę akcyjną i już od 20 lat jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych jako największa polska firma informatyczna. Dodatkowo przewodzi grupie kapitałowej, która zrzesza wiele spółek z sektora wysokiej technologii na całym świecie – w Azji, Ameryce i całej Europie. Poszukujesz więcej firm informatycznych? Sprawdź w naszej bazie! Centrum kompetencyjne, finanse, instytucje publiczne, usługi infrastrukturalne czy Telco i utilities to sektory, w których działa Asseco Poland. Firma dostarcza oprogramowania i usługi, które są połączeniem biznesu i technologii.

13. Grupa Incom


Ćwierć wieku doświadczenia, 10 tys. partnerów handlowych i 700 dostawców. Jak można przeczytać na stronie firmy – to więcej niż dystrybutor IT. Grupa Incom współpracuje ze światowymi gigantami jak ACER, CD Projekt, ASUS, UBISOFT czy TOSHIBA. Spora ilość powierzchni magazynowej i jeszcze większa ilość wysyłanych corocznie paczek gwarantuje firmie wysokie miejsce w niejednym rankingu i bazach firm.
Oferta składa się z różnorakich sprzętów komputerowych, konsoli i akcesoriów gamingowych, kart graficznych, płyt głównych a także sprzętów, które można używać w kuchni jak blendery lodówki i inne.

12. Microsoft

Bill Gates, aktualnie znany jako najbogatszy człowiek na świecie, oraz Paul Allen założyli swoje przedsiębiorstwo w 1975 roku.
Tuż obok Apple i Google Microsoft to największa firma IT na świecie. Zajmuje się większością usług z branży IT. Najbardziej dochodowe są systemy operacyjne Windows dla komputerów osobistych i serwerów. Firma znana jest też za swoje programy biurowe i liczne aplikacje, komunikator Skype, nawigację GPS czy gry komputerowe i na konsolę Xbox, której jest właścicielem. Microsoft produkuje również sprzęt komputerowy i peryferyjny oraz smartfony.

11. Nelro Data (Grupa Nelro Data)

Nelro Data prowadzi działalność dystrybucyjną od 2013 roku. Główna siedziba znajduje się w Warszawie. Oprócz biura znajduje się tam magazyn i dział dystrybucji. W ofercie można znaleźć sprzęty producentów wiodących marek, np. Blaupunkt, Meizu czy Interline. Klienci mogą liczyć także na programy lojalnościowe, obsługę posprzedażową oraz serwis.
W Białej Podlaskiej mieści się filia zajmująca się sprzedażą elementów infrastruktury sieciowej a we Wrocławiu obsługą zamówień klientów biznesowych i B2C.

10. Tech Data Polska

Firma została założona w latach 70 w USA na Florydzie przez  Edwarda C. Raymunda. Od drugiej połowy lat 80 notowana jest na amerykańskiej GPW NASDAQ. Firma posiada ponad 125 tys. klientów w 100 krajach na całym świecie.
W Warszawie funkcjonuje od 1988 roku pod nazwą Tech Data Polska Sp.z.o.o.. Pod postacią Tech Data Advanced Solutions zajmuje się cloud computingiem i wirtualizacją a także dystrybucją produktów i rozwiązań sieciowych, zasilaczy awaryjnych, serwerów, monitoringu i pamięci masowych. Z kolei w ramach Datech oferuje rozwiązania dla odbiorców inżynierskich (CAD).

9. IBM Polska


Jedno z najstarszych przedsiębiorstw w branży IT na świecie – została założona  w 1911 roku a do Polski dotarła już przed II Wojną Światową. Firma zajmuje się większością segmentów branży IT i ma wiele innowacyjnych wynalazków na swoim koncie – dyskietkę czy kursor.
Jest producentem systemów operacyjnych, dostarcza rozwiązania hardwarowe i softwarowe. Ostatnio kierunek działań firmy uległ zmianie, ponieważ z producenta stała się bardziej firmą świadczącą usługi doradcze i informatyczne.

8. Komputronik

Polska firma założona pod koniec lat 90. Dwa lata później, w 1998 roku, firma otworzyła sklep internetowy. W 2007 roku firma po raz pierwszy zagościła na GPW i to z sukcesem.
Dzisiaj sklepy Komputronika można znaleźć na terenie całej Polski. Oferują sprzęty RTV i AGD, gry, konsole, komputery oraz różne jego części składowe czy sprzęt sportowy. Salony sprzedaży w ostatnich latach oferują doradztwo zarówno dla klientów indywidualnych oraz firm.
Od 2003 roku funkcjonuje Komputronik Biznes zajmujący się wdrażaniem zaawansowanych systemów IT dla przedsiębiorstw i doradztwem.

7. HP Enterprise Polska


W 2015 roku koncern Hewlett-Packard został podzielony na dwie firmy: HP Inc. i HP Enterprise. Ta pierwsza zajmuje się tym, z czego HP jest znane na całym świecie, czyli sprzedażą drukarek. W zestawieniu ITwiz zajęła piąte miejsce. Z kolei HP Enterprise odpowiada za usługi oraz sprzedaż oprogramowania i sprzętu – rozwiązania sieciowe, serwery czy systemy pamięci masowych.
Składa się z dwóch działów: Technology Services i Enterprise Services, które w 2017 roku zostało połączone z Computer Sciences Corporation (CSC) tworząc DXC Technology, zajmujące się usługami konsultingowymi i informatycznymi.

6. Dell EMC Polska


Michael Dell gdy założył swoją firmę był zaledwie 19-letnim studentem. W 2015 Dell wykupiło EMC za zawrotną kwotę 67 mld dolarów. Aktualnie Dell EMC według wartości rynkowej znajduje się w czołówce firm na świecie. Posiada placówki na całym świecie a polska znajduje się w Łodzi.
Główne usługi firmy to produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych oraz serwisowanie, przechowywanie danych cyfrowych, systemy współdzielenia, zarządzania i ochrony danych.

5. HP Inc.


Bez mała 80 lat temu William Redington Hewlett i David Packard w małym garażu, w Dolinie Krzemowej, powołali do życia małą firmę. Pierwszym produktem marki był oscylator dźwiękowy, który cenowo i jakościowo pobił swoją konkurencję. Innowacyjne produkty powstają w specjalnie powołanym w tym celu w 1966 roku HP Labs.
Wiele lat firma zajmowała się tworzeniem urządzeń dla producentów elektroniki i ośrodków badawczo – rozwojowych: oscyloskopów czy woltomierzy. Wśród patentów HP pojawiają się też sprzęty pomiarowe, półprzewodniki, podzespoły mikrofalowe. Istniały też działy, które zajmowały się tworzeniem sprzętów medycznych. W 1999 roku z powodu zarzutów monopolistycznych powstała Agilent Technologies, która przejęła badania nad wszystkim, co nie było związane z informatyką.
W 2002 doszło do przejęcia przez Hewlett-Packard firmy Compaq, która produkowała komputery osobiste i laptopy pod swoja marką jeszcze do 2013 roku.
Po podziale w 2015 roku to HP Inc. zachowała historię oraz symbol notowań na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (HPQ) oraz historię firmy.
W Polsce działa od 1991 roku i ma trzy siedziby (Warszawa, Wrocław, Łódź). Firma zaczęła podbój rynku od sprzętów medycznych. Później doszły do nich komputery Compaq, oprogramowania, macierze i różne usługi.
Firma zajmuje się dalszym rozwojem drukarek oraz drukarek 3D i powiązanymi z nimi urządzeniami oraz komputerów osobistych. Ponadto z marki HP można nabyć wiele innych sprzętów peryferyjnych, eksploatacyjnych czy gamingowych. Klienci z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki są obsługiwani głównie w Globalnym Centrum Biznesowym HP we Wrocławiu. Centrum zajmuje się finansami, HR, dostawą i marketingiem. Obsługuje klientów z 55 krajów w 27 językach. Jest to nie bez znaczenia dla statystyk zatrudnienia w branży informatycznej – IDC wskazuje HP Polska jako czwartego największego pracodawcę w tym sektorze.
Wśród swoich dokonań HP może wymienić wzięcie udziału w wymianie starych praw jazdy oraz wygranie wartego miliony dolarów przetargu na kontrakt z Komisją Europejską na stworzenie dwu centralnych systemów informatycznych – do nadzorowania strefy Schengen (SIS II) oraz VIS (Visa Information System).

4. AB


Powstała w latach 90 firma jest kluczowym dystrybutorem sprzętów technologii informatycznej i elektroniki użytkowej. AB SA jest nakierowane na sektor MŚP i klientów indywidualnych, co pozwoliło jej się szybko rozwijać w czasie przemian gospodarczych w Polsce pod koniec XX wieku. Od 2006 roku jest notowana na GPW w Warszawie.
W swojej ofercie ma około 100 tys produktów i współpracuje z blisko 16 tys. partnerami handlowymi. Dodatkowo w swoim rejonie, tj. CEE (Europa Środkowa i Wschodnia), prowadzi dobrze prosperującą sieć franczyzową w Polsce i Czechach oraz na Słowacji.
Ponad dekadę temu spółka AB wykupiła całość akcji ATComputers Holding a.s., składającego się ze spółki AT Compus i sieci COMFOR. To otworzyło AB SA drogę żeby podbić rynek Czech i Słowacji. Dzięki temu sieć franczyzowa mogła się rozszerzyć o te dwa kraje. Z powodzeniem na ich terenach działają też inne marki AB SA:

 • Kakto – sieć ponad dwustu sklepów ze sprzętami AGD, RTV, komputerami, grami i konsolami, aparatami czy sprzętami fitness.
 • Digimax – sieć sklepów, główne usługi to rozwiązania mobilne i smart home.
 • Optimus – producent komputerów i serwerów oraz integrator usług informatycznych.
 • Premio – sieć sklepów w Czechach. Wśród dostępnych towarów znajduje się szeroko pojmowana elektronika. Premio sprzedaje także komputery sygnowane ich własną marką.
 • Alsen – aktualnie 390 salonów komputerów na terenie Polski. Oferuje sprzęty elektroniczne, doradztwo i wsparcie techniczne a także sprzęty własnej marki.
 • Triline – produkuje sprzęt IT pod własną marką – komputery, serwery, stacje graficzne. Nakierowane głównie na sektor MŚP, chociaż ma oferty dla biznesu i administracji. Od roku 2000 AB SA powołała do życia AB Online, czyli serwis internetowy dystrybucji IT. Główne zadanie portalu to informatyczne systemy aplikacji, czyli ERP. Zakres działalności obejmuje integrację sprzedaży, serwisów i logistyki. Jest to nierozerwalne z oddziałem logistycznym we Wrocławiu.
  AB S.A., jako największe przedsiębiorstwo w Europie Środkowo – Wschodniej, odpowiada za dystrybucję sprzętu IT, sprzedaż hurtową elektroniki użytkowej, RTV i AGD. W 2013 doszło do przejęcia firmy Rekman, dzięki czemu wachlarz oferowanego towaru rozszerzył się o zabawki.

3. Lenovo Technology B.V.

Firma powstała w 1984 roku w Hong Kongu pod nazwą New Technology Developer Inc. wykorzystując rządowe dotacje. Firma szybko rosła w popularność na lokalnym rynku. Już pod nazwą Legend zajmowała się dystrybucją urządzeń IBM, HP oraz AST. W 1990 roku na rynku był już dostępny w sprzedaży komputer wyprodukowany przez Chińczyków – Legend PC. Trzy lata później jako pierwsza firma w Chinach stworzyli komputer, który był oparty na procesorze z rodziny Pentium a w 1996 roku przedstawili pierwszy komputer przenośny. Legend rozwinął się do tego stopnia, że już przed rokiem 2000 sprzedawał więcej komputerów w Chinach niż IBM, a niedługo potem w całej Azji Pacyficznej.
W 2003 roku firma zmieniła nazwę na dobrze wszystkim znaną Lenovo. Poza granicami swojej ojczyzny firma zdobyła rozgłos dopiero po zakupie IBM, mając 7,7% udziałów w światowym rynku.
W historii firmy bardzo ryzykownym posunięciem było zrezygnowanie z dobrze znanego konsumentom loga IBM i zastąpienie go własnym. Zrobili to na dwa lata przed wygaśnięciem czasu wynikającego z umowy – mieli prawo korzystać z marki 5 lat. ThinkPady, produkowane początkowo przez IBM, zyskały nowe wymiary i kategorie. Zaliczane do nich są laptopy i laptopy konwertowalne i tablety. Chociaż z początku nie sprzedawały się wybitnie, dzisiaj sytuacja wygląda inaczej a liczbę sprzedanych egzemplarzy liczy się w setkach milionów.
Lenovo podkreśla, że słucha potrzeb swoich konsumentów. Dlatego też długo nie trzeba było czekać na smartfony od tej Chińskiej firmy. W 2014 zakupili prawa do Motoroli. Na początku sprzedawali urządzenia pod marką Lenovo Moto lub Lenovo. Ale szybko doszli do wniosku, że pod wyrobioną marką smartfony będą sprzedawać się lepiej. Zwłaszcza, że nazwa marki kojarzy się konsumentom raczej z tabletami i laptopami niż z telefonami.
Polska branża IT poszerzyła się o Lenovo w 2005 roku. W ofercie sprzedażowej znajdują się różne modele komputerów, laptopów, tabletów i nie tylko. W ciągu zaledwie czterech kwartałów sprzedaż smartfonów firmy w kraju wzrosła do 9%, co daje najlepszy wynik na skalę Europy.

2. ACTION

Firma zaczynała od dystrybucji sprzętu IT. W trakcie działalności powiększyli wachlarz usług o dystrybucję sprzętu AGD, RTV i GSM oraz realizację usług e-commerce (gram.pl, Sferis). Utworzyli również własne marki – ActiveJet i Actina
ActiveJet istnieje na polskim rynku od 2002 roku. Marka posiada certyfikat międzynarodowej grupy BSI i niemieckiej TUV Rheinland.
Największe znaczenie dla rynku marka ma w alternatywnych materiałach eksploatacyjnych, zarówno w segmencie tuszów jak i tonerów. W oparciu o dane międzynarodowej firmy analitycznej IDC ActiveJet jest liderem pod względem ilościowej sprzedaży tych towarów.
Firma stawia na budowanie marki uczestnicząc w świecie polskiego sportu. Kilka lat temu była głównym sponsorem Legii Warszawa a w 2016 roku sponsorem strategicznym zawodowej grupy kolarskiej VERVA Activejet Team i startowała m.in. w Tour de Pologne.
Jednym z podjętych działań w trakcie restrukturyzacji było połączenie ActivJet z działem Non-Food w tym roku, nie zmieniło to jednak strategii żadnej z marek.
Pierwsze produkty marki Actina pojawiły się w sprzedaży w 2001 roku i były to komputery stacjonarne. Marka zajmuje się dostarczaniem towarów przede wszystkim w sektorze zamówień publicznych – dla użytkowników domowych oraz dla rynku SOHO, gdzie dostarczyła już około 200 tys komputerów.
W 2006 roku w sprzedaży pojawiły się serwery Actina Solar, dopełniając ofertę nacelowaną na klienta biznesowego, zarówno dla sektora MŚP jak i dla instytucji z większymi wymaganiami.
ACTION SA jest aktualnie największym dostawcą serwerów w obszarze High – Performance Computing (HPC) dla środowisk naukowych w Polsce oraz dostarczył około 5 tys serwerów Actina Solar do CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) w Genewie.
Actina, po połączeniu z marką Pentagram, produkuje również produkty sieciowe. Ich produkty, takie jak routery czy repeatery (wzmacniacze sygnału) są sygnowane “Actina powered by Pentagram” i produkowane z myślą o sektorze MŚP oraz klientów indywidualnych.

1. ABC Data

Firma działa na wielu polach branży IT – odpowiada za dystrybucję sprzętu IT: serwery, procesory, pamięci RAM, różnego rodzaju napędy czy obudowy. W swojej ofercie ma również inne sprzęty peryferyjne a także oprogramowanie. W swojej ofercie ma komputery większości najlepszych firm na rynku Zajmuje się ponadto dystrybucją sprzętów RTV i AGD oraz produktów smart.
Od 2010 roku ABC Data jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Największą liczbę akcji posiada MCI Venture Projects Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością VI S.K.A., ponad 60%. W tym samym czasie firma została członkiem Autohorised Ekonomic Operators (AEO). Jest do dokument, który wydała Komisja Europejska. Zostaje przyznany tylko firmom spełniającym określone warunki, m.in. posiadanie udokumentowanej wypłacalności czy umożliwienie organowi celnemu dostępu do ewidencji. Korzyści płynące z członkostwa to przede wszystkim uproszczenie procedur przy przewozie towarów na terenie UE. Poszukujesz więcej firm informatycznych? Sprawdź w naszej bazie! Od 2014 roku ABC Data jest stuprocentowym właścicielem iSource SA, czyli największym polskim dystrybutorem oprogramowania i sprzętów kompatybilnych z urządzeniami firmy Apple. W swojej ofercie iSource stawia na innowacyjność i rewolucyjność urządzeń, które mają upraszczać życie codzienne czy prowadzenie firmy. Spółka świadczy usługi w zakresie handlu detalicznego i reselligu. Zajmuje się dystrybucją, marketingiem, zarządzaniem, logistyką i zarządzaniem kanałów sprzedaży.
W celach marketingowych w 2011 została powołana do życia ABC Data Marketing Sp. z o.o.. Usługi są świadczone partnerom handlowym firmy oraz działalnością spoza branży. Składają się z BTL, ATL materiałów POS a także promocji, programów lojalnościowych czy konkursów sprzedażowych.
Dzisiaj firma ma się na tyle dobrze, że według rankingu ITwiz Best 100 zajmuje pierwsze miejsce zostawiając konkurencję daleko w tyle. Przychody firmy sięgają prawie 3 mln złotych. Aktualnie w firmie zatrudnionych jest 621 pracowników.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
3. Ranking według województw

Firm trudniących się w szeroko rozumianej branży IT w Polsce jest ponad 60 tys.. Już w 2013 roku liczba zatrudnionych pracowników w tym sektorze wynosiła więcej niż 140 tys.
Liczba studentów informatyki stale rośnie a sam kierunek jest najbardziej obleganym na uczelniach wyższych w Polsce. Od kilku lat liczba absolwentów tego kierunku wynosi kilkanaście tysięcy w skali kraju. Przy stale rosnącej liczbie firm informatycznych deficyt pracowników stale się powiększa.

4.1 Woj. mazowieckie

To województwa jest bardzo obiecującym terenem dla każdego inwestora, stąd znalazło się tu dużo firm z branży IT. W mazowieckim swoje siedziby ma aż ponad 1200 przedsiębiorstw, które zajmują się technologią informatyczną. Do też aż 10 uczelni wyższych udostępnia możliwość studiowania informatyki.

4.2 Woj. śląskie

Śląskie również jest całkiem popularne zarówno wśród liderów jak i dopiero raczkujących firm z branży IT. W aglomeracji katowickiej swoje siedziby mają Asseco, Comarch, IBM a także Sygnity, Sii czy ING Services. Na Śląsku funkcjonuje 746 firm.

4.3 Woj. dolnośląskie

Według raportu ABSL (2015) jest to jedno z województw, w którym najszybciej rośnie wynagrodzenie za wykonywaną pracę w dziale IT. Na Dolnym Śląsku znajduje się 527 firm, spośród których można wymienić Atos, Nokia Networks czy Volvo IT.

4.4 Woj. wielkopolskie

W Poznaniu funkcjonują Allegro QXL Poland Sp. z o. o., Inotel czy PayU S.A.. Z kolei na terenie całego województwa działalność prowadzi 521 firm informatycznych. Przyszłych pracowników szkolą tutaj uczelnie wyższe (Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Uniwersytet Ekonomiczny).

4.5 Woj. małopolskie

W raporcie ABSL zostało wskazane jakie drugie województwo, w którym stale i dynamicznie rośnie wynagrodzenie w branży. W tym rejonie znajduje się 503 firm informatycznych. Właśnie w Krakowie swoją siedzibę ma polski gigant informatyczny Comarch SA i wiele innych firm, w tym Motorola Software Group Poland, Ecru Oprogramowanie oraz Xtend new media Sp. z.o.o.

4.6 Woj. pomorskie

Zarejestrowanych firm na tym obszarze jest aż 366. Inne przedsiębiorstwa mają tutaj liczne siedziby. Trójmiasto oferuje mnóstwo kandydatów do pracy w tym sektorze a także ciekawą infrastrukturę. Dlatego wielu inwestorów zwróciło swoją uwagę na tę aglomerację.

4.7 Woj. łódzkie

Pierwsze z województw, w którym liczba przedsiębiorstw informatycznych wynosi poniżej 300. Niemniej, zarejestrowanych jest 287 firm i stale otwierane są nowe oddziały. Commerz Systems jest nowa na łódzkim, a nawet polskim rynku, i planuje przyjąć w nowo otwartym oddziale prawie pół tysiąca pracowników.

4.8 Woj. kujawsko-pomorskie

Dysponuje 227 firmami. Wśród najlepszych toruńskich znajdują się SaaS SystemS Sp. z o.o. czy ADDSOFT SP. z o.o. a w śród bydgoskich TECHCOM i  Eurosoft IT Sp. z o.o.. Oczywiście na terenie całego województwa nie mogło zabraknąć takich gigantów jak Atos czy Asseco, które również mają na Kujawach i Pomorzu swoje siedziby.

4.9 Woj. zachodniopomorskie

Tutaj różnica jest minimalna – w Szczecinie i okolicach działalność prowadzi 223 firm. W stolicy województwa swoją siedzibę otworzył Wincor Nixdorf, która dostarcza rozwiązań technologicznych, REC Global oraz Tieto.

4.10 Woj. podkarpackie

Na Podkarpaciu jest 176 firm z branży informatycznej. Porównując ten region z Mazowszem to nie aż tak dużo. Jednak to właśnie tutaj, w Rzeszowie, swoją główną siedzibę ma Asseco Poland. Spółka ta w rankingu Wprost 200 Największych Polskich Firm 2017 zajęła w generalnym rozliczeniu 20 miejsce, ale w branży informatycznej jest pierwsza.

4.11 Woj. opolskie

Spośród opolskich firm można wymienić 118, które zajmują technologią informatyczną. Zatrudnienie można znaleźć w rozwoju oprogramowania, testowaniu czy administrowaniu sieciami. Swoje siedziby mają tam m.in Capgemini czy Future Processing.

4.12 Woj. lubelskie

Programowaniem można się też trudnić w Lublinie i okolicach. Spośród 112 firm jest w czym wybierać. Wiele z nich prowadzi otwarte rekrutacje do działów baz danych, administrowania systemami czy programowaniu. Takie prace można wykonywać dla PKO BP Finat Sp. z o. o. oraz firmami, które bardziej kojarzą się z branżą, jak Mobica, BL Stream czy Wasko.

4.13 Woj. lubuskie

REC Global, ICOMP Sp. z o.o., Virtualnetia i ponad 100 innych firm prowadzi działalność na terenach Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego i innych większych miastach województwa. Ze względu na swoje położenie atutem dla wielu firm jest znajomość zachodnioeuropejskich języków. Zaraz po angielskim, język niemiecki jest najczęściej używanym językiem (58% wg rankingu ABSL).

4.14 Woj. warmińsko-mazurskie

Ostatni rejon w Polsce, na którym liczba firm przekracza 100. Działająca od 30 lat firma Sprint zatrudnia ponad 200 pracowników, z czego część z Olsztyna. Studentów w kierunku informatyki wychowuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

4.15 Woj. świętokrzyskie

Pierwsze z dwóch województw, w którym liczba przedsiębiorstw z zakresu IT nie przekracza 100 firm. Ale to oczywiście nie oznacza, że nie można na tym terenie spotkać takich firm jak Wasko czy Transition Technologies. Kielce, Staszów albo Skarżysko-Kamienna mieszczą niejedną firmę.

4.16 Woj. podlaskie

Najmniej firm z branży znajduje się na Podlasiu, bo 94. W Białymstoku można wyróżnić Aspino Sp. z o.o., DN2 czy Michał Jurczuk GoodSoft. Liczba ogółu studentów kierunków informatycznych na Podlasiu nie przekracza 2,5% w skali kraju. Poszukujesz więcej firm informatycznych? Sprawdź w naszej bazie! 4. Ranking według największych Polskich miast

5.1 Warszawa

Stolica jest pierwsza w zestawieniu. Przez swoje znaczenie geograficzno – polityczne przyciąga inwestorów z całego kraju i ze świata. Około 900 firm prowadzi swoje działalności w stolicy. Swoje główne siedziby mają tutaj:
– Oracle Polska
– ASUS Polska
– ASBISc Enterprises PLC
– Microsoft
– Nelro Data (Grupa Nelro Data)
– Tech Data Polska
– IBM Polska
– HP Enterprise Polska oraz HP Inc.
– Dell EMC Polska
– Lenovo Technology B.V.
– ACTION w restrukturyzacji – dokładnie siedziba mieści się w Piasecznie k. Warszawy
– ABC Data
Także wiele innych firm ma swoje oddziały w stolicy:

 • Atos w Polsce
 • Comarch
 • Asseco Poland S.A.
 • AB SA

5.2 Wrocław

We Wrocławiu znajduje się 335 firm. Co prawda nie jest tak często wybierany na główną siedzibę, ale znajduje się tu sporo oddziałów:
– Grupa Incom – główna siedziba
– Atos w Polsce
– Comarch
– Nelro Data (Grupa Nelro Data)
– IBM Polska
– AB SA – dokładnie w miejscowości Magnice k. Wrocławia

5.3 Kraków

W Krakowie jest 331 firm. Główną siedzibę ma tutaj jedna z największych, Comarch, oraz wiele innych założyło w Krakowie swoje oddziały:
– Oracle Polska
– Tech Data Polska
– IBM Polska

5.4 Poznań

Liczba firm w mieście wynosi 284. Założony w Poznaniu Komputronik do dzisiaj ma w nim swoją siedzibę i mnóstwo sklepów na terenie całej Polski. Swoje siedziby w Poznaniu założyli za to:
– Comarch
– Asseco Poland S.A.
– Tech Data Polska mag

5.5 Łódź

Całkiem sporo filii ale już niestety bez siedzib najważniejszych graczy na rynku IT w Polsce. Jednak z liczbą 174 firm wypada i wspomnieć o Łodzi. Wśród nich znalazły się filie:
– Atos w Polsce
– Comarch

5.6 Gdańsk

Z Trójmiasta to Gdańsk się wybija najbardziej goszcząc na swoim terenie 173 firmy. Na jego terenie znajduje się główna siedziba Intel Technology Poland oraz filie wielu firm, do których można zaliczyć:
– Atos w Polsce
– Comarch

5.7 Katowice

W mieście można spotkać 118 firm. Spośród największych z notowania ITwiz Best 100 swoje siedziby w Katowicach mają:
– Oracle Polska
– Comarch

5.8 Rzeszów

Mniej niż 100 siedzib, a dokładnie 69, znajduje się w Rzeszowie. To właśnie tutaj swoją główną siedzibę ma Asseco Poland S.A. oraz występują oddziały innych przedsiebiorstw:
– Atos w Polsce
– Comarch 5. Podsumowanie

Rynek informatyczny ma się dobrze zarówno w skali światowej jak i na naszym rodzimym rynku. Cały czas rosną w popularność telefony i urządzenia sieciowe (routery, repeatery, huby czy switche). Jedyne zanotowane spadki są w sektorze sprzętowym, czyli komputerów osobistych, tabletów czy serwerów. Wiąże się to z tym, że coraz więcej klientów ma już sprzęty a producenci udostępniają do nich aktualizacje.
Istotną zmianą było też wprowadzenie dyrektywy o ochronie danych osobowych, która również zwiększyła koszty firm. Warto śledzić poczynania w Chmurze, gdyż to z nią wiele przedsiębiorstw wiąże swoją przyszłość. Prognozy głoszą, że w 2020 roku na infrastrukturę w IT nakład pieniężny na rozwiązania w chmurze stanowić będzie ok. ⅕, a na sprzęt i oprogramowanie ¼ wydatków.
Przybywa coraz więcej firm i coraz więcej ludzi szuka pracy w tym sektorze. Aktualnie wszystko jest stabilne i się rozwija a zarobki rosną. Jeśli ktoś czuje, że chce kształtować świat i jego przyszło – praca w branży informatycznej jest dla niego idealna.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail