[Ranking] Największe firmy duńskie w Polsce w 2017/2018 – Blendberg🇩🇰
Kilka lat temu w Danii Polska otrzymała zaszczytny tytuł “drugich Chin Europy”, będąc uważana za kraj nie tyle co szybko rozwijający się, ale już na tyle rozwinięty, między innymi pod względem gospodarczym i infrastrukturalnym. Dzięki relatywnie bliskiej odległości między nami a królestwem Danii, duńskie przedsiębiorstwa są bardzo zainteresowane naszym rynkiem. Stale go obserwują, a obserwacji wynika, że nasz kraj ma ogromny potencjał, który przy odpowiedniemu dofinansowaniu może być wykorzystany na korzyść naszą i firmy, która zainwestuje. Wg duńskich biznesmenów, Polska jest w gronie dziesięciu najistotniejszych partnerów gospodarczych Danii. Inwestycje duńskie rozmieszczone są w wielu miejscach na terenach Polski, a najdobitniej wpływ Duńczyków widać w województwie zachodniopomorskim, gdzie są jednym z największym inwestorów na tamtym terenie. 1. Współpraca duńsko-polska
Tak owocną współpracę między Polską a Danią zawdzięczamy w dużej mierze Duńsko-polskiej Izbie Gospodarczej. Zajmuje się ona wspieraniem stosunków gospodarczych oraz chroni i reprezentuje interesy firm z obu krajów. Pełni ona rolę platformy do kontaktów biznesowych oraz stwarza ona nowe możliwości rozwoju dla firm członkowskich prowadzących działalność w Polsce i Danii. Oprócz tego Izba skupia grupę elitarnych osób zarządzających prężnymi duńskimi i polskimi przedsiębiorstwami, co stwarza niepowtarzalną okazję do budowania sieci kontaktów i relacji biznesowych. Nawiązane kontakty pozwalają na wymianę doświadczeń, pomysłów, ułatwia wejście na rynek i pozwala na rozpoczęcie współpracy z innymi przedsiębiorcami. Takie forum dla ludzi biznesu może stanowić świetną inspirację dla osób, którym zależy na rozwoju firmy. 2. Największe duńskie firmy w Polsce
Duński kapitał w Polsce wynosi ok 3 miliardy euro, co daje z kolei prawie 13 miliardy złotych. Jest to prawie 3% zagranicznego kapitału w Polsce. Biorąc pod uwagę wielkość królestwa Danii, jest to całkiem pokaźny wynik. Dania jest krajem, który najbardziej rozwinięty jest pod względem przemysłowym i rolniczym. Eksperci prognozują, że wzrost PKB w Danii na przyszły rok może wynieść nawet 2 procenty. Firmy duńskie specjalizują się w przeróżnych branżach: od logistyki po biżuterię. A oto ranking największych z nich w Polsce.
15.Fritz Hansen
Fritz Hansen, znane również jako Republic of Fritz Hansen, to duńskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkowaniem mebli. Zostało założone w 1872 roku przez nikogo innego jak oczywiście Fritza Hansena, który był wtedy zwykłym stolarzem. Przez lata pielęgnował działalność gospodarczą. Nawet wtedy, kiedy nastały czasy globalnej wojny, fabryki wciąż produkowały. Założyciel był bardzo przedsiębiorczą osobą, ale najbardziej na rynku jego firmę wyróżnia innowacyjność. Republic of Fritz Hansen było pierwszym producentem mebli, które wprowadziło na rynek krzesła laminowane. Była to wtedy nowość i komfort, którego od dawna oczekiwali klienci. To oraz eksperymenty z gięciem parowym drewna bukowego pozwoliło znacząco umocnić pozycję przedsiębiorstwa na rynku meblarskim. W zasadzie szybko osiągnął pozycję giganta na rynku i do dziś ją utrzymuje.
14. Falck
Falck to duńska firma specjalizująca się w dziedzinie usług o charakterze ratowniczo-medycznym. Siedziba spółki mieści się w Kopenhadze. W jego skład wchodzą 4 oddziały, każdy posiadający inne zadanie: Emergency (ratownictwo medyczne i pożarnicze), Assistance (pomoc drogowa, likwidacja szkód i opieka), Training (szkole z zakresu ratownictwa i BHP) oraz Healthcare (usługi medyczne). Firma wyznaje system zasad, w którym najważniejsze są: dostępność, wiarygodność, kompetencja, szybkość, skuteczność i bycie pomocnym. Dzięki takim wartościom, Falck zaskarbił sobie przychylność wielu klientów, w tym zarówno firm jak i klientów indywidualnych. Jest to największy dostawca usług medycznych w Polsce, posiadający czynnych 13 oddziałów w najważniejszych punktach w kraju.
13. Bang and Olufsen
Bang and Olufsen to duńskie przedsiębiorstwo istniejące na rynku od 1925 roku. Zostało ono założone przez Petera Banga i Svenda Olufsena, a zajmuje się ono produkcją sprzętu audiowizualnego, wśród którego znajdziemy takie urządzenia jak sprzęt nagłaśniający, kino domowe i telefony. Swoją dzisiejszą popularność zawdzięcza przełomowi, jaki zaoferował jeden z założycieli podczas wchodzenia na rynek. Zaproponował on mianowicie zaprojektowanie radia, które korzystałoby z prądu zmiennego, co wcześniej było nie do pomyślenia. Większość dotychczasowych odbiorników bowiem wciąż działała na baterie. Odkrycie zapewniło ogromne zyski popularność, o którą była zazdrosna cała konkurencja. Przez lata Bang and Olufsen budowało dobre imię i tytuł renomowanego producenta. Współpracowało z innymi przedsiębiorstwami z branży, takimi jak np. Beats Electronics. Oprócz tego wykonywało wiele produktów na zlecenie konglomeratów typu BMW. Bang and Olufsen dzięki temu mogło z łatwością wejść na światowy rynek, mając takie zaplecze finansowe i pracownicze, bo zatrudnia ona obecnie ponad 2000 osób. Firma pojawiła się również w Polsce, jako Bang and Olufsen Wilanów. Jest to jedyny dystrybutor sprzętu tej marki w Polsce i zarazem jedyny jego renomowany serwisant. Przeczytaj: [Ranking] Największe sieci aptek w Polsce 2017 /2018 – BlendBerg🏪
12. Kongskilde Industries
Kongskilde Industries to duńskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn rolniczych z siedzibą w Sorø. Zostało ono założone zaraz po II Wojnie Światowej przez Mogensa Petersena i Hansa Tyndeskova. Pierwszym produktem była dmuchawa do ziarna skonstruowana przez Mogensa. Na przestrzeni lat spółka uległa wielu metamorfozom. Kilka z nich, o których warto wspomnieć, to np. dołączenie polskiej firmy Danagri-pol do duńskiego holdingu, przejęcie od firmy Electrolux szwedzkiego producenta pługów Överums Bruk Ab oraz fuzja Kongskilde z CNH Industrial. W Polsce nie tylko korzysta się z maszyn produkowanych przez duńskie przedsiębiorstwo, ale to właśnie tutaj znajdują się fabryki zajmujące się ich wytwarzaniem. W Kutnie znajduje się zakład produkujący maszyny paszowe oraz zielonkowe, podczas gdy biura i miejsce pracy niezwiązane z procesem produkcji rozmieszczone są po całej Polsce.
11. Trollbeads
Trollbeads to duńska firma zajmująca się produkowaniem ekskluzywnej biżuterii założona w 1976 roku w Danii. Przedsiębiorstwo to stworzyła Lise Aagaard, która jako pierwsza wpadła na stworzenie komercyjnego modelu sprzedażu biżuterii modułowej, czyli takiej, którą mogliśmy sami stworzyć za pomocą łączenia poszczególnych elementów w stylu koralików, bransoletek, naszyjników. Wcześniej z takiego sposobu korzystano tylko na użytek własny lub do sprzedaży na małą skalę. Dlatego Trollbeads mogło tak szybko osiągnąć sukces na światową skalę. Nazwa Trollbeads wzięła się od pierwszego koralika, od którego Lise zaczęła całą swoją działalność w branży jubilerskiej. Mowa tu mianowicie o charakterystycznej twarzy baśniowego gnoma, która była umieszczona na koraliku. Był to w zasadzie zwykły amulet naciągnięty na skórzany rzemień. Nagły skok popularności wymusił rozszerzenie oferty o coraz to droższe i piękniejsze materiały. Zaczęto oferować wyroby z perły, złota i kamieni szlachetnych. Firma dzięki swoim zyskom była w stanie szybko rozpocząć ekspansję. Najpierw na Europę, później na cały świat. Obecnie jednostki zależne Trollbeads istnieją w 49 krajach na całym globie. W tym również w Polsce, gdzie znajdziemy punkty dystrybucji tej oryginalnej biżuterii.
10. Netto
Netto to duńska sieć supermarketów dyskontowych, która istnieje od 1981 roku, kiedy to została założona jej główna siedziba w Kopenhadze.Obecnie posiada sklepy w 4 krajach, Szwecji, Danii, Niemczech i Polsce. Nie licząc marketów po logo “Netto” istnieją jeszcze specjalne punkty Døgn Netto, które oferują mniej produktów, większe ceny, ale są otwarte 24 godziny na dobę. Do niedawna jeszcze sieć była obecna w Wielkiej Brytanii, ale tamtejsze sklepy zostały wykupione przez konkurencję. Netto zatrudnia ponad 7000 pracowników i posiada około 1200 sklepów. Jest to jedna z największych duńskich sieci supermarketów i najczęściej wybierana przez Duńczyków. W Polsce również cieszy się niezmierną popularnością. Jesteśmy drugim krajem w rankingu posiadanych marketów tej firmy, bowiem mamy ich aż 368. Pierwszy został otwarty w Szczecinie w 1995 roku, gdzie wciąż jest największe skupienie sklepów Netto.
9. SteelSeries
SteelSeries to stosunkowo młoda firma zajmująca się produkcją akcesoriów i gadżetów dla graczy. Założona została w 2001 roku przez Jacoba Wolffa-Petersena, który wtedy postanowił, że spółka będzie nosić nazwę Soft Trading. Rynek gier i sprzętu dedykowanego graczom przeżywał w tym okresie wielki rozrost, więc łatwo było zacząć konkurencję z innymi firmami na rynku. SteelSeries zaczęło skromnie, bo od sprzedaży podkładek pod myszki dla firm Icemat i Steelpad, co wpłynęło na późniejszą zmianę nazwy spółki. Wśród kontrahentów SteelSeries znaleźli się tacy giganci rynku gier jak m. in. Blizzard Entertainment, Electronic Arts oraz Valve Corporation. Ale oprócz firm, do duńskiego producenta zgłaszało się również wiele organizacji e-sportowych, takich jak np. Alliance. W Polsce SteelSeries było obecne od swoich początków, importując do nas swoje produkty, ale swoją pozycję zaznaczyło dopiero kiedy rozwinął się nasz lokalny e-sport. Sukcesy Polaków w profesjonalnym gamingu sprawiły, że Duńczycy do dziś chętnie inwestują w nas swoje pieniądze i współpracują z rodzimymi organizacjami.
8. Velux
Z produktów firmy Velux bardzo często korzystamy nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to jeden z europejskich liderów w produkcji i dystrybucji okien dachowych i świetlików architektonicznych. Przedsiębiorstwo zaczęło działalność ponad 75 lat temu, kiedy to założone zostało przez Villuma Kanna Rasmussena. Od tego czasu spółka odnotowuje stabilne wzrosty, co pozwoliło jej w 1952 roku wejść na niemiecki rynek za pomocą współpracy z niemieckim biznesmenem Ernstem Albersem i później jego synami. Szukasz więcej firm duńskich? Sprawdź naszą pełną ofertę! VELUX posiada fabryki w 11 krajach, a swoje produkty dostarcza do 40 państw. Polska jest bardzo atrakcyjnym celem dla tej firmy, o czym świadczy zainwestowanie tutaj przez Duńczyków 500 mln zł, tylko po to, aby zmodernizować fabryki. Ogólnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 10 tysięcy osób, z czego aż jedna trzecia to Polacy. Wybudowane zostały u nas aż 4 fabryki: w tym 2 w Gnieźnie i po jednej w Namysłowie i Wędkowach. Velux oferuje szeroki asortyment poddaszy, okien dachowych, rolet, żaluzji, zestawów izolacyjnych itd, ale w naszym kraju produkowane są tylko okna, które następnie rozprowadzane są po całej Europie.
7. ECCO
ECCO to duński producent obuwia, który działa na rynku od 1963 roku przez Karla Toosbuya. Początkowo spółka miała zajmować się tylko butami, ale przez lata rozszerzyła swoją ofertę o wyroby ze skóry, akcesoria itp. Ecco od 1982 roku rozpoczęło również działalność w sprzedaży detalicznej. Otworzono wtedy pierwszy sklep markowy ECCO. Do dziś otwartych zostało ponad 3000 takich punktów sprzedażowych w łącznie 88 krajach. Osiąga ona dochody rzędu 1,3 miliarda Euro i zatrudnia przy tym prawie 20 tyś. osób z całego świata. W Polsce ECCO jest jednym z najpopularniejszych sklepów obuwniczych. Znajdziemy sklep tej firmy w wielu galeriach handlowych w największych miastach w Polsce. Produkty tam oferowane często są lepsze jakościowo od konkurencji, ale niestety za większą cenę. Mimo tego Polacy stawiają na duńskiego producenta bardzo często.
6. Danfoss
Danfoss to duński konglomerat o globalnym zasięgu. Jego głównymi źródłami przychodów jest zapewniane usług i produktów z zakresu ochładzania/ocieplania pomieszczeń, instalowanie klimatyzacji, kontrolowania silników elektrycznych, operowania maszyn mobilnych, kompresji oraz również prowadzi salony bowlingu. Oprócz tego spółka aktywnie działa na rzecz rozpowszechniania odnawialnych i ekologicznych źródeł energii. Firma obecnie zatrudnia 24 tysiące osób na świecie i osiąga przychód 30 miliardów koron duńskich rocznie, co daje prawie 5 mld dolarów. Spółka istnieje już prawie 100 lat, a została założona przez Madsa Clausena, który początkowo działał na własną rękę na poddaszu we własnym domu. Świeżo upieczony absolwent okazał się geniuszem z zakresu inżynierii. Zaczął konstruować specjalne automatyczne zawory do chłodziarek, dzięki którym miały oszczędzać dużo energii. Nie trzeba było dużo czasu, żeby wynalazkiem, który mógł przynieść zyski, zaczęli interesować się inwestorzy. Patenty Clausena okazały się tak innowacyjne i przełomowe, że szybko zaczęto globalną dystrybucję. Już w 1940 roku agenci Danfoss zaczęli przygotowywać grunt pod budowę kolejnych fabryk m. in. w Norwegii, Belgii i Wlk. Brytanii. W Polsce za to, ze względu na nastroje polityczne, Danfoss mogło pojawić się dopiero w 2007 roku. Od tego roku ta firm ma w naszym kraju przestrzeń magazynowo-biurową, która jest strategicznym punktem dla dostaw do całej Europy. Z usług Danfoss korzysta dzisiaj wielu Polaków, zwłaszcza właścicieli punktów gastronomicznych, którzy muszę przechowywać półprodukty w chłodniach itd.
5. Flying Tiger Copenhagen
Flying Tiger Copenhagen to sklep detaliczny z grupy “wszystko za dolara”. Pierwszy został otwarty w Kopenhadze w 1995 roku, przez wiele lat otwierano nowe punkty, aż w końcu w 2005 Flying Tiger pojawił się zagranicą, kiedy to postawiono sklep w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj FTC może pochwalić się liczbą 630 lokali i liczbą ponad 40 milionów zadowolonych klientów., którzy zapewnili firmie w zeszłym roku dochód 3,5 miliarda koron duńskich. W Polsce doczekaliśmy się dotąd 33 sklepów Flying Tiger, ale z roku na rok ta liczba się zwiększa. Polacy polubili duńskie ozdoby i gadżety, których w FTC znajdziemy mnóstwo. Oprócz tego jest to jedyny sprawdzony sprzedawca duńskich łakoci, takich jak np. oryginalne, wyrabiane w Danii lukrecje.
4. KMD
KMD to największa duńska firma z branży IT, zajmująca się wprowadzaniem solucji problemów z działu teleinformatyki dla firm, rządu Danii oraz niektórych jednostek armii. Swoją działalność prowadzi w obecnej formie od 2009 roku. Przez prawie 40 poprzednich lat przedsiębiorstwo to funkcjonowało pod nazwą Kommunendata i była pod zarządem krajowego zrzeszenia gmin w Danii. Obecnie firma zatrudnia ok. 3000 pracowników i zarabia 5 miliardów koron rocznie. Na rynku polskim KMD pojawiło się w 2015 roku, co czyni z niej “najmłodszą” duńską firmą w naszym rankingu. Mimo tego, że jest u nas niecałe 3 lata, to już zdołała osiągnąć niemały sukces w porównaniu np. do lokalnych przedsiębiorstw z branży teleinformatycznej. Przepis na sukces tej firmy to przede wszystkim stworzenie jak najlepszych warunków do pracy, dbania o środowisko i stosowanie się do wszelkich norm społecznych. Duńska firma znana jest ze swojej odpowiedzialności społecznej i wysokich standardów, jakie sobą reprezentuje.
3. Lundbeck
Lundbeck to duński gigant farmaceutyczny, będący jednym ze światowych liderów w tej branży. Firma głównie koncentruje się na produkcji, badaniach, rozwoju i sprzedaży leków przeznaczonych do leczenia chorób przewlekłych centralnego układu nerwowego, takich jak depresja, schizofrenia, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, epilepsja i bezsenność. W 2013 koncern farmaceutyczny osiągnął przychody rzędu ponad 15 miliardów DKK. W Polsce koncern działa od 1994 roku. Jest to jeden z 56 oddziałów, które konglomerat posiada na całym świecie. 17 lat współpracy na rynku polskim zaowocowało zyskanie sobie wielu kompetentnych partnerów wśród naszych psychologów i neurologów oraz zapewniło wielu Polakom nowe miejsca pracy w atrakcyjnych warunkach.
2. Jysk
Jysk to duńska sieć sklepów sprzedających rzeczy użytku domowego, takie jak materace, meble, lampy, dekoracje dla domu itd. Jest to największe duńskie przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą detaliczną. Posiada łącznie 2586 sklepów na całym świecie, będąc przy tym obecnym na każdym kontynencie. Zatrudnia również 22 tysiące pracowników i zarabia rocznie 3,4 miliarda euro. Polska dla Jysk okazała się bardzo wpływowym obszarem. Jesteśmy drugim na świecie krajem w rankingu posiadanych sklepów Jysk. Jest ich u nas aż 212, a więcej znajduje się tylko na terenie Niemiec. Ze sklepów tej firmy korzysta w Polsce rocznie 11,5 miliona Polaków i zatrudnia 2000 kolejnych. Warto również zaznaczyć, że sieć wciąż się dynamicznie rozwija, więc na tych wynikach prawdopodobnie nie spocznie.
1. Lego
Największą duñská firmą obecną w Polsce jest największy producent plastikowych klocków na świecie, czyli Lego. Oprócz produkowania zabawek, Lego założyło wiele parków rozrywki na całym świecie, tematycznie związanych z ich produktem, o nazwie Legoland. Roczny przychód firmy osiąga 40 mld koron czeskich, do daje jej pozycję lidera w kraju.
Grupa Lego założona została w 1932 roku przez Ole Christiansena. Słowo “lego” oznaczało “baw się dobrze” po rozwinięciu duńskiego skrótu. Przez lata firma osiągała ogromne sukcesy, głównie ze względu na monopol na tego typu produkt. Konkurencja pojawiła się o wiele później, ale nigdy nie udało jej się osiągnąć tak znaczącej pozycji jak Lego. W połowie 2015 roku Lego otrzymało tytuł największej spółki na świecie pod względem dochodu.
Szukasz więcej firm duńskich? Sprawdź naszą pełną ofertę!
W Polsce klocki Lego pojawiły się dopiero po upadku komunizmu. Od 1990 roku mogliśmy już kupować w sklepach z zabawkami zestawy duńskiego producenta. Od tego czasu zmieniła się polityka firmy w pewnych aspektach. Dziś widzimy coraz więcej sklepów markowych, które specjalizują się tylko i wyłącznie w sprzedaży klocków Lego, a jak wiadomo, zapotrzebowanie na tego typu produkt będzie zawsze duże.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } }
🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
3. Ranking wg województw
3.1 Woj. mazowieckie
Woj. mazowieckie to bardzo ważny teren dla zagranicznych inwestorów, ze względu na znajdującą się tam stolicę. Warszawa jest bardzo strategicznym punktem dla biznesmenów. Dlatego w mazowieckim znajdziemy jedyną filię KFD oraz Bang and Olufsen, główną siedzibę Lego Polska, prawie 60 marketów Netto, 14 sklepów FTC oraz 24 sklepy JYSK. Jest tu również fabryka rolet Velux i filia Danfoss.
3.2 Woj. Śląskie
Na Śląskim znajdziemy wiele fabryk i koncernów przemysłowych, ze względu na charakter województwa. Z duńskich przedsiębiorstw odnaleźć tu można Netto z 48 sklepami, 26 sklepów Jysk oraz 6 sklepów FTC.
3.3 Woj. Wielkopolskie
Wielkopolska to teren przepływowy dla wielu towarów. Dlatego miejsce swoje ma tu m. in. firma logistyczna DFDS a Fritz Hansen umieścił tutaj swój polski oddział. Dodatkowo znajduje się tu 58 sklepów sieci Netto i 18 marketów Jysk, ale tylko 2 sklepy FTC, z czego wszystkie w Poznaniu.
3.4 Woj. Małopolskie
Małopolska z kolei posiada bardzo małą ilość duńskich filii oraz punktów sprzedażowych. Jedynie 11 sklepów Jysk, 7 marketów Netto i 2 sklepy FTC w całym województwie.
3.5 Woj. Dolnośląskie
Dolnośląskie radzi sobie niemal tak dobrze jak swoje siostrzane województwo w kwestii przyjmowania do siebie duńskich przedsiębiorstw. Postawionych tu zostało na razie 39 marketów Netto, 15 sklepów Jysk i tylko 2 sklepy Flying Tiger. Znajduje się tu również polska siedziba SteelSeries.
3.6 Woj. Łódzkie
To województwo co prawda nie wypada dobrze liczbowo, ponieważ jest tu tylko 17 sklepów Netto , 14 sklepów Jysk i 2 Flying Tiger, ale za to może pochwalić się jedyną w Polsce filią Kongskilde.
3.7 Woj. Lubelskie
Lubelskie to teren nieprzychylny inwestorom. Są to głównie krajobrazy rolnicze, bez dużego potencjału. Nie postawiono tu na razie żadnego marketu Netto, a z innych wielkich duńskich firm znajdziemy tu 2 sklepy FTC. Oprócz tego, jak wynika z raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, w Lublinie działają 3 duńskie firmy z branży ICT.
3.8 Woj. Pomorskie
Województwo pomorskie radzi już sobie nieco lepiej, głównie ze względu na swoje nadmorskie położenie. Na chwilę obecną znaleźć tu można 16 sklepów Jysk, 30 marketów Netto oraz 4 punkty FTC.
3.9 Woj. Podkarpackie
Podkarpackie z kolei ma podobną sytuację jak Lubelskie. Województwo to nie otrzymuje zbyt wielu duńskich inwestycji. Oprócz marketów Jysk, których jest tu 13 i 4 sklepów Flying Tiger, odnajdziemy tu małe firmy duńskie, jak np. SAM Executive Research, która zajmuje się konsultingiem i doradztwem personalnym.
3.10 Woj. Kujawsko-pomorskie
Województwo to dysponuje 10 sklepami Jysk, 26 marketami Netto i tylko jednym punktem Flying Tiger. Oprócz tego znajduje się tu fabryka mebli jednego z mniejszych duńskich przedsiębiorstw – Tvilum.
3.11 Woj. Zachodniopomorskie
Zachodniopomorskie jest bardzo atrakcyjnym dla duńskich firm województwem. 63 sklepy Netto, 11 marketów Jysk i 1 sklep FTC. Ale oprócz tego również główny zakład produkcyjny LS Glasfiber oraz Royal Greenland Seafood. Są to również duńskie przedsiębiorstwa z dość dużym kapitałem.
3.12 Woj. Warmińsko-mazurskie
Województwo to jest małe i nie jest terenem ani uprzemysłowionym, ani strategicznie położonym. Stąd słaba obecność duńskich przedsiębiorstw. Znaleźć można tu 11 sklepów Jysk, 12 marketów Netto i 1 sklep FTC.
3.13 Woj. Świętokrzyskie
Świętokrzyskie z tych samych powodów wypada dość słabo. Tylko 3 sklepy Jysk, 2 markety Netto. Natomiast z firm, które nie znalazły się w rankingu ogólnopolskim, swoje filie mają tu m. in. Weiss zajmujący się instalacjami kotłowymi oraz Danstoker – lider europejski w branży energetycznej.
3.14 Woj. Podlaskie
Podlaskie to jest prawie całkowicie pozbawione duńskich inwestycji. Tylko 3 sklepy Jysk i 2 sklepy FTC na całe województwo to jedyne, co tutaj znajdziemy z filii duńskich przedsiębiorstw.
3.15 Woj. Lubuskie
To województwo już inaczej wypada w rankingu niż poprzednicy. Lubuskie dysponuje 4 marketami Jysk i 25 sklepami Netto. Dodatkowo w Świebodzinie swoją główną fabrykę postawił duński producent mebli Furn-Master, jest to jeden z wiodących producentów tkanin meblowych w Europie.
3.16 Woj. Opolskie
W Opolskim swoją główną fabrykę uruchomiło duńskie przedsiębiorstwo Skamol, które zainwestowało tu aż 12 mln Euro. Z nasz rankingowych gigantów znajdziemy tu również Jysk z 6 sklepami, Netto z 10 marketami i 2 sklepy FTC. 4. Ranking wg miast
Duńskie firmy inwestują w Polskę nie tylko dlatego, że są tu duże połacie terenu, które można wykorzystać na magazyny. Widzą w naszym kraju potencjał do międzynarodowej współpracy, handlu i przede wszystkim uzyskania atrakcyjnego klienta. A nigdzie nie znajdziemy lepszej klienteli niż w miastach
4.1 Warszawa
Warszawa jako stolica jest miastem, gdzie biznes stale się rozwija. Swoje siedziby mają tu największe polskie banki, firmy i oczywiście rząd. Taka lokalizacja zapewnia dużo potencjalnych biznesowych kontaktów i łatwość w nawiązaniu współpracy. Dlatego Warszawę wybrały duńskie firmy teleinformatyczne. Oprócz wcześniej wspomnianego KMD, swoją siedzibę ma tu od niedawna również pochodzące z Danii przedsiębiorstwo branży IT, czyli Netcompany. Firma ta świadczy usługi informatyczne i konsultingowe w krytycznych obszarach. Specjalizuje się również w analizie danych. Zatrudnia ona ponad 1700 osób a w ciągu roku wykonuje ponad 150 projektów, z których każdy kończy się sukcesem. Najwięcej sklepów w Warszawie posiadają po kolei sieci: #1 Ecco, które posiada 12 sklepów, w tym jeden duży outlet, #2 Flying Tiger Copenhagen, który posiada 12 sklepów, #3 Jysk, który ma aż 8 sklepów, #4 Netto, które posiada 6 marketów.
4.2 Kraków
Kraków został wybrany przez światowego farmaceutycznego giganta, czyli Lundbeck. W tzw. Quattro Business Park – bardzo prestiżowym centrum w Krakowie – Lundbeck postanowił założyć swoje Centrum Usług Biznesowych. Dla Krakowa jest to bardzo ważna wiadomośc, że to duńskie przedsiębiorstwo postanowiło właśnie tam postawić swoją główną bazę operacji finansowych. Oznacza to nowych przedsiębiorców w mieście i zwiększenie jego popularności wśród inwestorów. W Krakowie statystyki dla duńskich przedsiębiorstw prezentują się następująco: #1 Jysk, z 6 sklepami, #2 Ecco, który posiada 6 sklepów w tym jeden outlet, #3 Netto, tylko z dwoma marketami, #4 Flying Tiger, tylko z dwoma sklepami.
4.3 Łódź
Łódź to 3. największe miasto w Polsce, ale dla Duńczyków nie jest to cel częstych inwestycji. Natomiast możliwe, że niedługo znajdziemy tu mniejszego gracza, a mianowicie BoConcept – duńskiego projektanta miejskiego wzornictwa. Jest to bardzo popularna firma na zachodzie. Od Madrytu po Monachium, w każdym większym mieście znajdziemy ich salon, a są oni obecni w 50 krajach na świecie. W Polsce istnieją na razie tylko 4 salony, z czego dwa są w Warszawie. Na szczęście powstał plan zwiększenia tej liczby m. in. o salon w Łodzi. Obecnie duńskie firmy w Łodzi prezentują się tak: #1 Netto z 8 marketami, #2 Jysk z 7 marketami, #3 Ecco z 4 sklepami, w tym 2 outlety, #4 Flying Tiger z tylko jednym sklepem.
4.4 Wrocław
We Wrocławiu do niedawna nie inwestowało aż tyle duńskich firm. Wszystko zmieniło się, kiedy Danfoss postanowiło przenieść tam swoją fabrykę. Pojawiło się wiele nowych miejsc pracy oraz pieniędzy, z których mogło skorzystać miasto. A oto ranking największych duńskich sieci dla Wrocławia: #1 Ecco, które posiada 6 sklepów w tym 1 outlet, #2 Jysk, który posiada 4 markety, #3 Netto, które również posiada 4 markety, #4 Flying Tiger Copenhagen, które ma 2 sklepy.
4.5 Poznań
Do Poznania zza morza przybyła 5 lat temu największa duńska firma zajmująca się spedycją. Otworzyła u nas swoje centrum finansowe, ponieważ Polska jest jednym z ważniejszych krajów przepływowych między Europą Wschodnią a Zachodem. To strategiczne położenie sprawiło, że DFDS zainwestowało w Poznań sporą sumę oraz tym samym stworzyło wiele nowych miejsc pracy dla poznaniaków. Oprócz tego mają tu dużo sklepów największe duńskie przedsiębiorstwa: #1 Netto, posiadające aż 13 marketów, #2 Ecco, które ma 6 sklepów, #3 Jysk, który posiada 5 marketów, #4 Flying Tiger Copenhagen, które posiada 2 sklepy.
4.6 Gdańsk
W Gdańsku swoją inwestycję upatrzył duński koncern spożywczy Arla Foods. Jest to przedsiębiorstwo które rozpoczęło działalność w Polsce już w 1989 jednak dopiero w 2000 roku zaczęło działać w naszym kraju niezależnie (wcześniej działało poprzez spółki zależne). Oprócz tego w Gdańsku swoje lokacje mają: #1 Jysk, z 5 marketami, #2 Ecco, z 4 marketami w tym 1 outlet, #3 Flying Tiger, z 4 marketami, #4 Netto, również z 4 marketami. Szukasz więcej firm duńskich? Sprawdź naszą pełną ofertę!
4.7 Szczecin
Szczecin to miasto, w którym pojawił się pierwszy market Netto. Zawsze był to atrakcyjny cel dla duńskich inwestorów ze względu na wysoki poziom urbanizacji i bardzo dobre położenie. Ostatnio Duńczycy, a dokładniej mówiąc firma 3D Shape, postanowili przejąć całkowicie Szczecin Business Plaza. Do niedawna to duńskie przedsiębiorstwo zatrudniało w Polsce tylko 16 osób, a dziś jest posiadaczem największego centrum biznesowego w Szczecinie. Świadczy to tylko o tym, jak z roku na rok Polska staje się dla duńczyków coraz atrakcyjniejsza. W Szczecinie rozkład między duńskimi firmami wygląda tak: #1 Netto, z z 17 sklepami, oraz dodatkowo specjalną halą sportową Netto Arena, #2 Ecco, które posiada 5 sklepów, w tym 2 outlety, #3 Jysk, tylko z 2 sklepami, #4 Flying Tiger Copenhagen ,z jednym sklepem.
4.8 Bydgoszcz
W Bydgoszczy, choć to jedno z największych polskich miast, nie znajdziemy wiele duńskich inwestycji. Nie jest tak rozbudowane jak Poznań czy Warszawa, nie posiada tak dobrego położenia jak Szczecin i nie znajduje się w atrakcyjnym miejscu jak Kraków, stąd płynie tu mało pieniędzy Duńczyków. #1 Netto, które posiada 5 marketów. #2 Ecco, które posiada 2 sklepy, #3 Jysk, który posiada 2 markety, #4 Flying Tiger, z jednym sklepem. 5. Podsumowanie
Firmy duńskie posiadają mocny kapitał. Fakt, że Polska jest tak atrakcyjnym celem dla inwestorów z Danii powinien nas bardzo cieszyć, ponieważ tym samym wzmacniamy kapitał własny. Poza tym są to nowi potencjalni współpracownicy. Warto mieć możliwość nawiązania z nimi kontaktu i posiadania odpowiednich informacji. Dlatego właśnie oferujemy możliwość wykupienia bazy danych duńskich firm, która z pewnością pomoże w uzyskaniu wiedzy na temat rynku i rozszerzania kontaktów.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } }
🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } }
Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail