Pozyskiwanie klientów – jak robić to dobrze i skutecznie?🤝

Zdobycie klienta jest obecnie niełatwą sztuką. Składa się na to wiele czynników które trzeba uwzględnić podczas prób pozyskania i utrzymania potencjalnych kontrahentów. Istnieją jednak sprawdzone i potwierdzone przez wielu przedsiębiorców sposoby, dzięki którym cały proces jest prostszy i może okazać się bardziej skuteczny niż to sobie wyobrażamy. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszym poradnikiem w którym poruszamy temat: jak zdobyć klienta, w którym wyżej wymienione metody możecie państwo znaleźć. 1. Pozyskiwanie klientów – od czego zacząć?

Pierwsze kroki do pozyskania dużej ilości klientów zaczynają się już na etapie projektowania produktu lub usługi. Aby odnieść sukces trzeba zaplanować jaka grupa docelowa ma być domyślnym odbiorcą naszego produktu. Trzeba także zadbać o markę poprzez odpowiednią reklamę i dotarcie do potencjalnych klientów różnymi kanałami informacji.

1.1 Grupa docelowa

Jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy punkt na drodze do pozyskania klientów. Odpowiedni dobór grupy docelowej jest kluczowy zarówno dla produktu jaki i dla późniejszej jego sprzedaży. Podczas planowania samego produktu trzeba uwzględnić takie kwestie jak:

  • przydatność (także na co dzień),
  • funkcjonalność,
  • atrakcyjność i design,
  • cena, które składają się właśnie na wyznaczenie grupy docelowej dla naszego produktu. Dla przykładu osoba korzystająca z komputera wyłącznie jako narzędzia do przeglądania internetu czy social media nie będzie grupą docelową dla producenta kart graficznych, gdyż takie osoby z owych kart na co dzień nie korzystają.
    Warto też zastanowić się nad korzystną niszą potencjalnych odbiorców naszej marki, np. mężczyźni w wieku 15-30 lat, czy kobiety aktywnie uprawiające sporty. Dobre rozeznanie w branży i występujących w niej konkretnych niszach jest istotnym pozyskania klientów dla naszego produktu.

1.2 Marka i jej rozpoznawalność

Kolejną bardzo ważną kwestią, która ma istotny wpływ na pozyskiwanie nowych klientów jest nasza marka. Od dawna wiadomo, że ludzie częściej i chętniej sięgają po produkty pochodzące od popularnych i rozpoznawalnych przedsiębiorców. To właśnie dlatego tak ważna jest dbałość o naszą markę i świadomość naszych klientów o jej obecności na rynku.
Aby zwiększyć rozpoznawalność marki można założyć profile w social mediach i uzupełniać je treścią związaną z naszą marką, tak aby w łatwy i przyjemny sposób kojarzyła się ludziom. Warto w takim przypadku zainwestować w profesjonalne sesje zdjęciowe i grafiki które podkreślą nasz profesjonalizm i spowodują wzrost zaufania do firmy.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
2. Sposoby pozyskiwania klientów po wprowadzeniu produktu na rynek

Jeśli już wprowadziliśmy swój produkt do sprzedaży i pozyskaliśmy klientów w grupie docelowej warto się zastanowić jak pozyskać nowych klientów i jak poszerzyć wyżej wymienioną grupę aby produkt trafiał do większej ilości osób zainteresowanych. W tym celu pomocne okazać się mogą: strona www, blog firmowy, strony w social mediach, czy bogate portfolio firmy. Posiadanie już samej strony internetowej wzbudza zainteresowanie naszym produktem gdyż potencjalny klient może z niej uzyskać więcej informacji na jego temat, co w wielu przypadkach jest kluczowym elementem decyzji o wyborze produktu. Przeczytaj: Poradnik – Wprowadzenie nowego produktu na rynek📈

2.1 Strona WWW i Blog

Założenie i prowadzenie strony internetowej jest obecnie bardzo proste i szybkie, a biorąc pod uwagę jak duży wpływ może mieć na pozyskiwanie nowych klientów to jest to niezwykle opłacalne. Strona marki, firmy lub produktu powinna zawierać wszystkie informacje o naszym produkcie których może wyszukiwać nasz klient. W tym celu, aby strona była jak najbardziej czytelna i zrozumiała dla potencjalnego klienta dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w statystyki wyszukiwań dotyczące naszej niszy.
Sama strona powinna być możliwie jak najbardziej responsywna, atrakcyjna wizualnie i powinna mieć intuicyjną obsługę. Brak któregoś z tych elementów grozi spadkiem zainteresowania firmą lub produktem ze strony potencjalnych klientów którzy z powodu np. zbyt wolno działającej strony rozmyślą się co do zakupu.
Kolejną kwestią jest prowadzenie bloga firmowego. Warto połączyć go z naszą stroną internetową, ponieważ przyniesie to dodatkowe korzyści m.in. łatwiej będzie nas znaleźć w agregatorach internetowych. Samo prowadzenie bloga także nie jest trudne, jednak należy pamiętać aby zamieszczana na nim treść była możliwie najlepszej jakości i dotyczyła tematów związanych z branżą naszej firmy.

2.2 Bogate portfolio

Firmie która ma w ofercie jeden czy dwa produkty będzie zazwyczaj dużo trudniej o pozyskanie klientów niż firmie która ma tych produktów więcej. Dodatkowy wpływ na potencjalnych klientów mają informacje o uzyskanych przez firmę i produkty certyfikatach, nagrodach jakości i wyróżnieniach. Warto je więc umieścić w firmowym portfolio, aby potencjalni kontrahenci mieli możliwość dowiedzenia się o nich.
Sama ilość produktów także nie świadczy jeszcze o profesjonalizmie marki, dlatego należy pamiętać aby wszystkie nasze produkty były odpowiednio zaprojektowane, przystosowane do użytkowników i spełniały międzynarodowe normy. 3. Wykorzystanie SEO, Promocji i baz danych w procesie pozyskiwania klientów

W całym procesie pozyskiwania klientów niezwykle pomocne może się okazać skorzystanie z optymalizacji naszych stron pod kątem reklamy w internecie, a także budowa samego zaplecza marketingowego. Internet jako najszybszy i najpopularniejszy obecnie przekaźnik danych jest idealnym miejscem na reklamowanie swojego produktu i dotarcie do największej ilości potencjalnych kupujących. I właśnie z powodu dostępności, rozmiaru i popularności warto skorzystać z tego narzędzia w celu pozyskania nowych klientów.

3.1 SEO i marketing w Internecie

Reklama internetowa wielu ludziom błędnie kojarzy się z nachalnym wyskakującym okienkiem z krzykliwą reklamą usługi lub produktu. Jest to jednak całkowicie nieprawdziwe skojarzenie gdyż SEO polega na zdecydowanie bardziej wyszukanej i subtelnej formie reklamy niż proste wyskakujące okienka. SEO bardzo często sprowadza się do współpracy z konkretną wyszukiwarką internetową poprzez zakup reklam, optymalizacja stron według wytycznych wyszukiwarki, oraz efektywne wykorzystanie narzędzi dostarczonych przez producenta danej wyszukiwarki. Bardzo często wykorzystywane są tzw. bannery, czyli niewielkie ramki wypełnione istotnymi informacjami dotyczącymi firmy, czy wizytówki internetowe zawierające wszystkie niezbędne dane potrzebne do kontaktu z firmą. To oczywiście tylko przykłady, a sam proces SEO jest o wiele większy i ma więcej możliwości.
Inną kwestią jest też prowadzenie akcji promocyjnych i np. wprowadzenie czasowych rabatów na popularniejsze produkty. Takie promocje należy oczywiście zdecydowanie nagłośnić poprzez wszystkie dostępne dla nas media równocześnie, aby klienci mieli świadomość wystąpienia oferty specjalnej na nasze produkty.

3.2 Wykorzystanie baz danych w celu pozyskania nowych klientów

Kolejną z opcji na pozyskiwanie klientów jest wykorzystanie baz danych. Kiedy szukamy kontrahentów w konkretnej niszy lub branży jest zdecydowanie łatwiejsze kiedy posiadamy dane kontaktowe do firm spełniających warunki zostania naszymi potencjalnymi klientami. Jest to też o wiele szybsze rozwiązanie niż szukanie tych informacji ręcznie, co w dodatku może okazać się zmarnowaniem czasu gdyż dane mogą okazać się niepełne lub nieaktualne. Będąc w posiadaniu kompletnych danych wybranych firm zdecydowanie łatwiej jest się z nimi skontaktować i dotrzeć do nich z naszą ofertą. Warto jest zatem zamówić bazę danych w której wszystkie informacje są na bieżąco uzupełniane, aktualizowane i sprawdzane. Taką bazę danych możecie państwo nabyć w Blendberg. 4. Podsumowanie

Tych kilka prostych sposobów jest swego rodzaju odpowiedzią na pytanie jak pozyskać klienta i jednocześnie utrzymać go przy sobie. Poruszyliśmy tutaj kilka metod które są wykorzystywane z sukcesami przez największe przedsiębiorstwa świata. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi także Twoja firma może rozpocząć efektywne pozyskiwanie klientów i odnieść sukces na rynku.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail