Poradnik – Jak zdobyć klienta przez internet?

Internet uchodzi obecnie za najpotężniejsze narzędzie informacyjne i komunikacyjne. Dzięki niemu możemy uzyskać w bardzo krótkim czasie wiedzę na tematy, które nas interesują. Możemy także kontaktować się z wieloma ludźmi i docierać do coraz większej ich liczby. Właśnie z tego powodu szukanie klientów w internecie jest bardzo dobrym i szybkim sposobem na zdobycie ich. Jednak jak wygląda cały ten proces? Jak pozyskać klienta w internecie? W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów, jak tego dokonać. 1. Dotarcie do klienta

Istnieje kilka sposobów i kanałów, dzięki którym możemy dostarczyć informacje o nas do naszego klienta. Ponadto, wykorzystując kilka z nich równocześnie, zwiększamy nasz zasięg i szanse na pozyskanie klienta. Do tych sposobów należą:

  • promocja w internecie (reklama na stronach),
  • promocja w mediach społecznościowych,
  • kampania email,
  • pozycjonowanie strony,
  • teksty blogowe. Jednakże poza samym przekazaniem informacji musimy klienta też zainteresować. Nie oszukujmy się. Wszyscy wiedzą, że gładki tekst na białym tle raczej nie jest odpowiednią formą reklamy. Dlatego też należy o nią zadbać od strony wizualnej.
    Spójrzmy zatem głębiej na wymienione powyżej możliwości dotarcia do klienta.

1.1 Reklama na stronie

Reklamy sponsorowane i wszelkiego rodzaju bannery to bardzo popularna i dobrze działająca forma reklamy. Jednak jeśli się na nią zdecydujemy, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze unikajmy ofert reklamy na stronach, które są “słupami ogłoszeniowymi” i każda wolna przestrzeń na nich jest przeznaczona na reklamę. Ludzie zazwyczaj unikają takich stron, a w pozyskiwaniu klienta chodzi przecież o coś zupełnie odwrotnego. Wybierajmy witryny popularne, o dużej ilości odwiedzin i pomysłowo rozmieszczonymi reklamami.

Poza lokalizacją ważna jest też forma reklamy. Najpopularniejsze są proste bannery umieszczane na górze, po bokach i w stopce strony. Często są to animacje, interaktywne elementy lub filmy, rzadziej statyczne obrazy. Jeśli chodzi o samą zawartość, istotne jest aby była prosta i bezpośrednia, aby jak najszybciej dotrzeć do użytkownika.

1.2 Wykorzystaj social media

Media społecznościowe to miejsce, w którym z łatwością znajdziemy nowych klientów. W świetle raportu “Digital in 2017 Global Overview” możemy wyróżnić ponad 2,789 miliardów użytkowników korzystających z portali takich jak Facebook, Instagram, Twitter, czy Snapchat. Mając na uwadze tak szerokie grono odbiorców, do których można dotrzeć (i to w skali globalnej), warto wykorzystać wspomniane serwisy, które przyczynią się nie tylko do uzyskania klienta, ale również obserwowania jego zachowań i zmieniających się trendów. Założenie profilu na portalu społecznościowym jest zazwyczaj bezpłatne i wiąże się z wieloma możliwościami promującymi naszą firmę. Poprzez regularne umieszczanie zdjęć i postów, bezpośrednią interakcję z użytkownikami zainteresowanymi naszym profilem, czy korzystanie z usług dodatkowego wyróżniania oferty firmy, jesteśmy w stanie zaprezentować się z jak najlepszej perspektywy i wzbudzić zainteresowanie zarejestrowanych osób w serwisie.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂

1.3 Pozyskiwanie klientów drogą email

Pocztę elektroniczną posiada niemal każdy użytkownik internetu. Nic w tym dziwnego – zapisanie się do newslettera wybranego sklepu, zakup biletu kolejowego, czy opłacenie rachunków w formie online, uwarunkowane jest ważnym adresem email. Warto zatem wykorzystać bazę mailingową jako sposób na aktywne pozyskiwanie klientów. Powstaje pytanie, w jaki sposób utworzyć wspomnianą bazę? Możemy dokonać tego poprzez umieszczenie na swojej stronie www formularzu zapisu, który wymaga podania adresu email. Decydując się na taką formę gromadzenia danych, poproś także o wskazanie imienia, czy roku urodzenia osoby zainteresowanej. W ten sposób będziesz w stanie napisać bardziej spersonalizowanego maila, który wyróżni twoją ofertę wśród innych wiadomości.
Zdobycie listy adresów email może odbyć się także poprzez wykupienie specjalnej bazy danych. Przykładem miejsca, w którym możemy znaleźć bazy firm z całego świata, jest strona internetowa www.datantify.com/pl. Uzyskanie takich informacji pozwala na nawiązanie kontaktu z podmiotami wybranej branży, a co za tym idzie, na pozyskiwanie klientów biznesowych.

Jeżeli posiadamy już listę mailingową, możemy przystąpić do napisania wiadomości. Zwróćmy uwagę na podstawowe elementy skutecznego maila:

  • tytuł powinien być sformułowany w sposób przyciągający wzrok. W tym polu mamy do wykorzystania ograniczoną liczbę znaków, więc starajmy się umieścić w nim jedynie najważniejsze słowa;
  • treść wiadomości powinna zachęcać od samego początku. Email może zaczynać się ciekawostką lub pytaniem. Warto, by w tekście odnieść się do posiadanych personalnych informacji o użytkowniku – samo zwrócenie się do niego po imieniu sprawi, że poczuje się wyjątkowo, a nie jak jeden z wielu potencjalnych klientów;
  • pisz w zrozumiałym języku i postaraj się, aby wiadomość była zwięzła i przedstawiała konkretne informacje. Dodanie dopisku “Postscriptum” z pewnością przyciągnie uwagę odbiorcy – można zatem umieścić tam pewien dodatkowy bonus dla klienta, czy wyróżnić główną korzyść współpracy z nami. Już podczas kierowania maila do klienta, kreujemy w jego oczach wizerunek swojej marki. Starajmy się zatem, by podczas tego procesu pozyskiwania nowych odbiorców wypaść jak najbardziej profesjonalnie. Można również dodać pewien znak rozpoznawczy swojej firmy – logo lub slogan, który utkwi w pamięci potencjalnego klienta. Przeczytaj: Pozyskiwanie klientów – jak robić to dobrze i skutecznie?🤝

1.4 Pozycjnowanie strony

Strona internetowa to nieodłączny element każdego prosperującego przedsiębiorstwa – można wręcz określić ją mianem wizytówki swojej firmy. Nie ulega wątpliwości, że powinna być wykonana w taki sposób, by klient z łatwością mógł odnaleźć dane kontaktowe firmy, czy informacje o ofercie. Jednak samo posiadanie strony internetowej to często za mało, by dotrzeć do klienta. Jakie są zatem sposoby pozyskiwania klientów przy pomocy swojej strony www?
Zależy nam na tym, aby nasza strona trafiła do jak największej liczby odbiorców. W tym celu musimy ją dobrze wypozycjonować. Na samym początku zadbajmy o poprawny kod html naszej strony – sprawdźmy, czy nie zawiera błędów, które mogą przyczynić się do problemu wyświetlania strony w różnych przeglądarkach. Pozostając w temacie kwestii technicznych, zwróćmy również uwagę, czy strona działa poprawnie na urządzeniach mobilnych – można to sprawdzić poprzez wykonanie specjalnego testu optymalizacji mobilnej Google.

Kolejnym ważnym elementem jest tytuł i opis naszej strony. Na tym etapie analizujemy preferencje internautów i szukamy słów, poprzez które mogą oni znaleźć naszą stronę w internecie. Są to tzw. słowa kluczowe, które powinny znaleźć się w kodzie html odnoszącym się do tytułu i opisu, które wyświetlą się użytkownikowi po wpisaniu w wyszukiwarkę. Słowa kluczowe powinny także zostać umieszczone w nazwach obrazków oraz w treści strony – pamiętajmy jednak, by ich nie nadużywać.
Zdobywanie klientów przy wykorzystywaniu swojej strony www wiąże się także z częstotliwością pojawiania się linku kierującego na nią w innych serwisach – ten sposób pozycjonowania nazywa się powszechnie Link Buildingiem. Do promowania strony można wykorzystać takie miejsca jak katalogi stron, blogi, fora, a nawet swoje własne pozostałe strony internetowe. Staraj się, by strona, na której umieszczasz link, była powiązana z tematyką twojej witryny i dodawaj linki prowadzące nie tylko do strony głównej, ale także do jej podstron, np. z kategoriami produktów czy informacjami o prowadzonej działalności.

1.5 Jak znaleźć klientów za pomocą tekstów blogowych?

Wspominaliśmy już o znaczeniu słów kluczowych, dzięki którym klienci z łatwością będą w stanie trafić na naszą witrynę i zapoznać się z ofertą. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu będziemy mogli “przemycić” uzyskane słowa kluczowe, jest stworzenie bloga firmowego. Wstawiane teksty z wartościowymi dla nas frazami wpłyną na pozyskiwanie klienta, o ile zadbamy również o jakość i prezencję wpisu.
Sam tytuł naszego artykułu ma już znaczenie – powinien być chwytliwy, zawierać w sobie słowo kluczowe i nie być zbyt długi. Przechodząc do głównej treści, staraj się podzielić ją na krótsze akapity, a niektóre z nich rozróżniaj nagłówkami. Taki sposób przedstawienia wpisu będzie przyjazny dla oka czytelnika i wiąże się z większym prawdopodobieństwem, że przeczyta artykuł do końca.
Co więcej? Rozdzielaj tekst obrazami – takie walory estetyczne stanowią wytchnienie dla oka i pozwalają lepiej wyobrazić sobie omawiany temat. Warto również dodać do tekstu link odsyłający do innych miejsc na stronie internetowej (niech będą to odniesienia rzeczywiście mające znaczenie dla poruszanej kwestii, a nie losowo wybrane linki).

Umieszczenie odpowiedniej ilości słów kluczowych w tekście oraz wybranie fraz, które mają dla nas największe znaczenie, jest nieodłączną częścią blogowego tekstu nastawionego na pozyskiwanie nowych klientów. Nie zapominajmy także o rodzaju treści – niech nie będzie to luźna kompozycja bezużytecznych zdań wzbogaconych jedynie o słowa kluczowe. Starajmy się dostarczyć czytelnikowi rzetelnych informacji odnoszących się do głównej tematyki naszego wpisu – w ten sposób nie tylko wzbudzimy w nim zainteresowanie, ale także staniemy się wiarygodni w jego oczach. 2. Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już jak pozyskiwać klientów przez internet. Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz w stanie wypromować swoją działalność, skutecznie budować markę i docierać do nowego grona odbiorców. Bądź na bieżąco z aktualnościami, obserwuj zachowania rynku i reaguj na oczekiwania użytkowników – po prostu wykorzystaj wszelkie możliwości internetu i daj się zauważyć. Wzbudzenie zainteresowania naszą ofertą to już krok od zdobycia klienta, który z pewnością będzie chciał współpracować z kimś sprawdzonym, rzetelnym i godnym zaufania – z kimś takim jak Ty.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail