Poradnik – Jak założyć firmę w Czechach

Złożoność systemu podatkowego i wysokości samych podatków w Polsce powodują, że wielu przedsiębiorców decyduje się na otwarcie swojego biznesu w innym kraju. W kraju, w którym system podatkowy jest prostszy, zasady mniej skomplikowany a opłaty – niższe. Jednym z takich państw jest Republika Czeska. W tym artykule znajdą państwo podstawowe informacje i wskazówki jak założyć firmę w Czechach. Zapraszamy do lektury.
Czechy – dobry wybór

Republika Czeska to jeden z sąsiadów naszego kraju. Dzięki temu od razu “punktuje” podczas wyboru kraju, w którym chcemy zakładać firmę. Taka bliskość pozwala na bezproblemowe kontrolowanie firmy nawet z Polski, co jest ważnym aspektem dla wielu świeżych przedsiębiorców. Bliskość naszych krajów ma także pozytywny wpływ na wszelkie operacje logistyczne, tym bardziej że zarówno Czechy jak i Polska są członkami UE. Nie ma nawet zbytniej bariery językowej, gdyż język czeski jest mocno zbliżony do języka polskiego i łatwo jest się go nauczyć. Podstawowym środkiem płatniczym na terenie Czech są czeskie korony (CZK) oraz euro. W chwili pisania tego tekstu 100 koron czeskich kosztowało ok. 16,70 PLN.
Jeśli chodzi o roczne PKB to Czechy znajdują się na 48 pozycji światowego rankingu, a więc o całe 26 pozycji niżej niż Polska (22 miejsce). Niech nas to jednak nie zwiedzie gdyż Czechy mają zdecydowanie mniejszą powierzchnię i liczbę ludności aż 4 krotnie mniejszą niż Polska. Oznacza to że rynek w Czechach jest mniejszy niż w Polsce, aczkolwiek nie rozmiar stanowi o jego sile. PKB na osobę w Czechach wynosi ok. 20 tys USD, co jest kwotą o prawie 7 tys. USD wyższą niż PKB na osobę w Polsce. Oznacza to zatem że obywatele Czech są bogatsi, co może wpływać na sprzedaż naszych produktów.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
Firma w Czechach, praca w Polsce.

Wiele osób decyduje się też na założenie firmy w Czechach aby móc płacić mniejsze podatki i zarabiać więcej. Wynika to z faktu, iż podatki dochodowe w Czechach wynoszą odpowiednio 15 i 22 procent. Dodatkowo osoby fizyczne mogą odliczyć sobie aż 60% w koszta, przez co opodatkowane zostanie tylko 40% przychodu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne jest także niższa niż w Polsce, a o czeską emeryturę można ubiegać się jeśli prowadziliśmy tam firmę minimum rok. Oczywiście, wspomniane wyżej ubezpieczenie zdrowotne działa również w Polsce. Dodatkowym atutem jest fakt że wszystkie formalności można załatwić przez internet, wypełniając stosowne formularze na stronach konkretnych urzędów. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który przy zakładaniu działalności w Polsce spędzilibyśmy w urzędowych kolejkach.
Start firmy w Czechach – jak się do tego zabrać?

Wbrew pozorom, zakładanie firmy w Czechach nie jest skomplikowanym procesem.
Po pierwsze musisz wiedzieć jaki rodzaj działalności chcesz otworzyć.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej należy sprecyzować czy będzie to:

  • działalność koncesjonowana (wymagana koncesja, np. sprzedaż alkoholu),
  • działalność rzemieślnicza (wymagane zaświadczenia o posiadaniu uprawnień do wykonywania zawodu np. kowal czy elektryk),
  • działalność wolna (nie są wymagane uprawnienia, dotyczy to takich zawodów jak tłumacz czy działalność marketingowa),
  • działalność wiązana (profesjonalna działalność, do założenia wymagane są dokumenty potwierdzające doświadczenie i wykształcenie). Kolejną opcją jest niewymagająca kapitału zakładowego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli společnost  s ručením omezeným – s.r.o. . Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców Przeczytaj także: Poradnik – Jak założyć biznes w niemczech? Mamy także możliwość otwarcia spółki akcyjnej, tu jednak należy przygotować się na niemałe koszta, gdyż otwarcie tego typu spółki wymaga kapitału zakładowego w wysokości 2 milionów koron (ok. 300 tys. zł.). Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszystkie formalności możemy załatwić bez kolejek, przez internet. Należy jednak pamiętać że jednym z podstawowych dokumentów wymaganych podczas zakładania firmy w Czechach jest zaświadczenie o niekaralności. Jeśli wybraliśmy już rodzaj działalności, którą chcemy otworzyć, przejdźmy dalej, do procesu rejestracji, wymaganych dokumentów i kosztów.
    Firma w Czechach – dokumenty i koszta

Kiedy decydujemy się na założenie firmy w Czechach, musimy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących wymaganych dokumentów i kosztach rejestracyjnych. Proces rejestracji może zostać ukończony na kilka sposobów. Możesz stawić się osobiście w urzędzie ds. Działalności gospodarczej, wysłać dokumenty elektronicznie (mailowo) lub drogą tradycyjną, lub poprzez skorzystanie z usług tzw Czech POINT. Jeśli chodzi o dokumenty potrzebne podczas otwierania działalności w Czechach, to niezbędne będą:

  • zgłoszenie rejestracyjne (w języku czeskim, najlepiej sporządzony przy pomocy tłumacza),
  • zaświadczenie o własności lub prawie do użytkowania lokalu na terenie Republiki Czeskiej, na terenie którego będzie wykonywana działalność gospodarcza,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • dokument potwierdzający uiszczenie opłaty administracyjnej w wysokości 1000 CZK – ok. 170 PLN. Po uiszczeniu opłaty, zebraniu kompletu dokumentów i zarejestrowaniu swojej firmy pozostaje nam jeszcze jeden ważny wybór a mianowicie: konto bankowe. Prowadząc działalność w Czechach nie ma najmniejszego problemu aby operować kontem bankowym założonym w Polsce. Spowoduje to jednak wystąpienie opłat za przelewy zagraniczne i ew. przewalutowanie, które w banku niekoniecznie musi być dla nas korzystne. Z kolei przy wyborze konta w czeskim banku możemy napotkać barierę językową, chociażby w przypadku regulaminów, a potwierdzenia przelewów (kody SMS) można wysłać tylko i wyłącznie z czeskiego nr. telefonu. Po podjęciu najkorzystniejszych dla nas decyzji, złożeniu przez nas wszystkich dokumentów i potwierdzeniu przez urząd że nasza firma została utworzona i zarejestrowana możemy zacząć działać.
    Należy pamiętać, że aby odprowadzać podatki tylko na terenie Czech, jednocześnie prowadząc firmę z Polski wszystkie akcje firmowe (spotkania, transakcje, sprzedaż/wysyłka/handel) muszą być przeprowadzane w naszym lokalu na terenie Czech.
    Podsumowanie

Teraz, kiedy znamy już podstawy i wiemy jak założyć firmę w Czechach, możemy przejść do praktyki**.** W powyższym artykule staraliśmy się opisać wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące zakładania firmy w Czechach, bez których znajomości ta sztuka ma marne szanse powodzenia. Rozwinęliśmy temat dlaczego warto wybrać Czechy jako lokalizację dla swojego biznesu, a także szerzej opisaliśmy kwestię jak zarejestrować firmę w Czechach. Mamy nadzieję że pozyskane tutaj informacje będą dla państwa przydatne, a nabyta wiedza będzie miała wpływ na Państwa sukces. Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę. #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail