Poradnik – Jak sprzedawać i kupować przez Alibaba.com?

Na całym świecie istnieje wiele popularnych serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych. Zaczynając od tych lokalnych jak olx czy allegro po platformy znane szeroko na całym świecie jak eBay, Amazon czy AliExpress. Jednak są portale jeszcze bardziej popularne od tych przed chwilą wymienionych jednak nie bardzo znane choćby w Polsce. Takim portalem jest właśnie Alibaba czyli chiński odpowiednik polskiego Allegro. W tym artykule przedstawimy sam portal i jego funkcjonowanie oraz jak zacząć na nim sprzedawać i jak tą sprzedaż zoptymalizować dla lepszych wyników. Zapraszamy do lektury. 1. Co to jest Alibaba?

Alibaba, a właściwie Alibaba Group to chińskie przedsiębiorstwo założone przez Jacka Ma (a właściwie Ma Yuna) w 1999 roku. Jest to główna platforma e-commerce w Chinach i jedno z największych przedsiębiorstw świata, o czym świadczy jego wartość (486 MLD USD)
Przedsiębiorstwo to jest właścicielem najpopularniejszych azjatyckich serwisów sprzedażowych takich jak Alibaba, AliExpress, Taobao i innych. Poza rynkiem e-commerce i ogólnie pojętego handlu internetowego firma zajmuje się także technologiami i ich rozwojem, rozwojem Internetu, Sztuczną inteligencją i usprawnianiem dystrybucji dóbr.
W 2014 roku Alibaba Group weszło na giełdę IPO ze skrótową nazwą udziałów BABA.
Skupmy się jednak na samym portalu Alibaba.com czyli platformie sprzedażowej mocno zbliżonej do naszego polskiego Allegro, z udziałami w ponad 200 krajach (co czyni z niej największą tego typu platformę na świecie).
Portal alibaba.com był pierwszą inwestycją i fundamentem dzisiejszego Alibaba Group. Obecnie jest to największy na świecie portal sprzedażowy oferujący możliwość sprzedaży business-to-business dla małych przedsiębiorców. Oferuje 3 rodzaje kont, wsparcie dla płatności internetowych, sprawdzenie jakości produktów zabezpieczenia transakcji i możliwość dystrybucji na cały świat. Całość ma wygląd i funkcjonalność popularnych serwisów sprzedażowo-aukcyjnych co jest niezwykłym ułatwieniem zarówno dla kupujących jak i dla sprzedawców.
Dzięki tym opcjom jest on niezwykle popularny na świecie wśród małych i większych przedsiębiorców chcących sprzedawać swoje produkty na całym świecie. Portal powoli zaczyna zyskiwać na popularności także w Polsce, a co poniektórzy mówią o nim chińskie allegro – Alibaba.
Dzięki działalności portalu w Polsce ułatwiony jest także import z Azji do Polski, co jeszcze bardziej poszerza możliwości rodzimych przedsiębiorców.
Przejdźmy jednak do kolejnej części naszego poradnika w którym opiszemy jak kupować i sprzedawać na alibaba.com
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
2. Sprzedaż na alibaba.com

Zacznijmy od nieco trudniejszego procesu jakim jest sprzedaż na portalu Alibaba. Sam proces sprzedaży jest nieco inny niż w przypadku zwyczajnych serwisów sprzedażowych jak eBay czy Allegro, jednak nie jest od nich trudniejszy.
Jako że konkurencja w wielu aspektach jest dosyć spora przed rejestracją i rozpoczęciem sprzedaży warto przejrzeć sam portal i zobaczyć czy ktoś nie wystawia już takiego samego produktu jaki chcemy sprzedawać przez stronę, i jeśli tak to przejrzeć dokładnie jego ofertę. Zdarza się że produkt który chcemy sprzedać pojawił się już wcześniej i/lub nadal jest w sprzedaży u konkurencyjnej firmy, jednak jesteśmy w stanie zaproponować np. lepszą cenę czy warunki. Dzięki takiej analizie otrzymamy wiele informacji, które z pewnością będą przydatne zarówno na początku prowadzenia sprzedaży na alibaba.com jak i w późniejszym okresie. Przeczytaj: Import z chin – wszystko co powinniście wiedzieć🇨🇳

2.1 Rejestracja

Proces rejestracji na alibaba.com wygląda podobnie jak w przypadku innych portali aukcyjnych. W pierwszym kroku wita nas formularz rejestracji adresu email wraz z suwakiem do weryfikacji tego adresu. Po pomyślnym przejściu procesu weryfikacji w kolejnym kroku uzupełniamy dane naszego konta takie jak: nazwa, hasło, lokalizacja, typ konta (dostawca/kupujący lub oba), pełne imię i nazwisko, nazwa firmy oraz telefon kontaktowy.
Po wypełnieniu tego formularza nasze konto zostaje założone i w zależności od wybranej opcji konta możemy już zacząć sprzedawać, kupować lub wykonywać obie te czynności.
Po rejestracji istnieje opcja tzw. Gold Membership, czyli swego rodzaju profilu zaufanego dostawcy. Gold Membership jest podzielony na 3 “poziomy”: basic, standard i premium. Wszystkie różnią się od darmowego profilu choćby brakiem limitu na wystawianie produktów. Między sobą różnią się także poszczególnymi opcjami dostępnymi dla profilu.

2.2 Wystawianie przedmiotów

Wystawianie przedmiotu w serwisie alibaba wygląda tak samo jak w przypadku innych serwisów tego typu: logujemy się na swoje konto, wybieramy zakładkę Produkty, z kolejnego menu wybieramy “dodaj nowy produkt”, po czym dodajemy elementy ogłoszenia (wyraźne zdjęcia, szczegółowy i konkretny opis oraz tytuł zawierający pełną nazwę produktu i informacje dodatkowe. Po zatwierdzeniu przyjdzie czas na weryfikację wystawienia produktu przy pomocy kodu SMS. Po wpisaniu kodu musimy już tylko zaakceptować regulamin wystawiania przedmiotów i kliknąć w przycisk “Weryfikuj”. Po zakończonej operacji produkt zostanie wystawiony a nasza sprzedaż rozpocznie się.

2.3 Uskutecznienie sprzedaży

Aby szybciej znajdować klientów na nasze produkt na alibaba.com należy nie tylko rozreklamować nasz profil w tym portalu, ale także zadbać o same aukcje. Kupujący oczekują dokładnych, wyraźnych fotografii produktu, którego dotyczy ogłoszenie, a więc takie zdjęcia należy dodać aby zainteresować kupujących. Popularną praktyką jest także umieszczenie np. specyfikacji produktu już w tytule (jeśli jest taka możliwość). Dzięki temu kupujący od razu będzie wiedział czy nasz produkt jest tym którego szuka, a także wpłynie na polepszenie wyszukiwania naszych produktów. Kolejnym krokiem jest umieszczenie konkretnego i szczegółowego opisu przedmiotu, dzięki któremu potencjalny kupujący szybko dowie się czego konkretnie dotyczy ogłoszenie, i czy produkt sprosta jego wymaganiom. Dodatkowo w uskutecznieniu sprzedaży z pewnością pomoże nam zdobycie Gold Membership, dzięki któremu potencjalni klienci będą wiedzieli że jesteśmy uczciwi i warto u nas kupować. Gold Membership ma także wpływ na widoczność naszych ogłoszeń, dzięki czemu będzie łatwiej nas znaleźć.

2.4 Uwaga na oszustów

Niestety, na portalu alibaba, tak jak na każdym innym portalu sprzedażowym możemy natknąć się na różnej maści naciągaczy i oszustów, zarówno po stronie kupujących jak i sprzedawców. Należy się więc uczulić na wszelkie próby oszustw które mogą się przydarzyć. Bardzo często naciągacze korzystają z translatorów różne co od razu widać po nadesłanych przez nich wiadomościach, w których jest masa błędów różnego rodzaju. Ponadto zawsze proponują wysyłkę lub zakup towaru po przedpłacie, by następnie zniknąć gdzieś z pieniędzmi lub produktami. Należy więc uważać na nie wiarygodnych klientów, dostawców jak i sprzedających aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. 3. Alibaba – jak kupować produkty?

Poza sprzedażą na portalu alibaba możemy również dokonać zakupów firmowych. Zakup wygląda bardzo podobnie do zakupu na naszym allegro. Gdy już znajdziemy przedmiot który nas interesuje zamawiamy go, dobierając ilość, formę wysyłki i płatności. Jeżeli mamy jakieś specjalne uwagi dotyczące produktu bądź wysyłki należy wtedy skontaktować się ze sprzedającym. Po uiszczeniu opłaty rozpoczyna się proces doręczenia naszych produktów, który w zależności od naszego wyboru może potrwać od około tygodnia do nawet dwóch miesięcy.
Należy także pamiętać o wspomnianych wcześniej naciągaczach i nie dać się nabrać na niesamowicie okazyjne ceny niektórych produktów, gdyż zazwyczaj są to oszustwa.
Opinie o alibaba są bardzo różne, a wynika to z kilku względów.
Po pierwsze sklep nie jest zbytnio popularny w Polsce, mimo faktu, że na funkcjonuje praktycznie na całym świecie i znajduje się w branżowej czołówce. Po drugie sklep na dzień dzisiejszy nie ma polskiej wersji językowej przez co trzeba korzystać z wersji w języku angielskim. Dla niektórych jest to utrudnienie, dla jeszcze innych zupełnie przekreśla ten sklep z powodu obaw o złą interpretację regulaminów i zasad. Jednakże powoli pojawiają się sprzedawcy z naszego kraju którzy odnieśli duży sukces właśnie na alibaba.com i dzielą się pozytywnymi opiniami jak i zdobytą wiedzą.
4. Podsumowanie

Znamy już historię Alibaba, wiemy jak funkcjonuje i na czym polega sprzedaż w tym portalu. Wiemy już także jak się zarejestrować, jak kupować i wystawiać przedmioty na sprzedaż, jak zapewnić sobie stały dochód i jego wzrost poprzez uskutecznienie sprzedaży. Wiemy także czego unikać zarówno podczas zawiązywania kontraktów sprzedażowych jak i kupowania produktów przez ten portal. Dowiedzieliśmy się także z czego wynika różnica opinii na temat tego sklepu i tej formy sprzedaży. Dzięki tej wiedzy bez problemu możemy rozpocząć eksport swoich produktów, czy rozpocząć import z Azji. Dziękujemy za poświęcony czas, mamy nadzieję że nabyta wiedza przyda się państwu w rozwoju własnego biznesu.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail