Poradnik – Jak skutecznie zwiększyć sprzedaż na portalu olx?💵

Olx czyli niegdysiejsza tablica.pl (serwis należał do grupy Allegro po czym został wykupiony przez brytyjskie OLX) to jedna z najpopularniejszych platform sprzedażowo-zakupowych w Polsce. Codziennie pojawiają się na niej tysiące ogłoszeń z całego kraju, rozmieszczone w 16 dostępnych kategoriach. Dzięki prostocie działania i obsługi każdy kto dokona rejestracji na stronie może wystawiać przedmioty na sprzedaż, w dodatku całkowicie za darmo (opłaty pobierane są tylko za ogłoszenia w kategoriach motoryzacja, nieruchomości i praca, oraz za wyróżnienie ogłoszenia). Co bardzo istotne, zdecydowana większość ogłoszeń jest wystawiana przez osoby prywatne. Sam proces tworzenia ogłoszenia i zarządzania nim również jest niezwykle przejrzysty i prosty co skłoniło wielu ludzi do założenia konta i podreperowania domowego budżetu poprzez sprzedaż internetową. 1. Jak skutecznie zwiększyć sprzedaż na portalu OLX?

Często jednak dzieje się tak że wystawiony przedmiot ma wielu interesantów jednak nie zgłasza się do nas nikt zdecydowany. Rodzi to tym większy problem jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży posiadanych przez nas rzeczy – i w tym miejscu pojawia się pytanie: jak skutecznie zwiększyć sprzedaż na portalu OLX?
Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.
2. Jak sprzedawać na OLX?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy cały proces sprzedaży na olx jest niezwykle prosty i przyjazny zarówno dla sprzedającego jak i kupującego. Postanowiliśmy więc podzielić go na konkretne etapy, które przedstawiamy państwu poniżej.

2.1 Założenie konta i wystawianie przedmiotów

Ok, załóżmy sytuację w której chcielibyście wyjechać na wakacje ale brakuje wam pieniędzy do wymaganej kwoty. Oczywiście wielu ludzi zrezygnowałoby z pomysłu wyjazdu ostatecznie zostając w domu a następnie narzekając że jednak się nie pojechało. Jednak zanim zapadnie ostateczna decyzja o rezygnacji rozglądacie się po domu i znajdujecie kilka wartościowych (w kwestii ceny) rzeczy których od lat nie używacie (oczywiście nie mówimy tu o przedmiotach które lubicie, macie do nich sentymenty czy łączy was z nimi jakaś więź). Tak, ten keyboard który stoi w kącie – macie przecież już 3 a tamtego nie włączaliście od dobrych 5 lat. O i te stare meble ze strychu też macie…chyba już rozumiecie do czego zmierzam?
A gdyby tak przedmioty nie używane przez nas wystawić w internecie?
I właśnie wtedy do akcji wkracza OLX. Jednak pojawia się też pytanie: jak sprzedawać na olx? otóż nic bardziej prostego! Przeczytaj: Pozyskiwanie klientów – jak robić to dobrze i skutecznie?🤝

2.1.1 Rejestracja i konto na portalu OLX

Rejestracja naszego profilu jest dziecinnie prosta – tym bardziej że mamy dwie możliwości: klasyczną rejestrację z wykorzystaniem naszego adresu e-mail, oraz rejestrację z wykorzystaniem konta na facebooku (co jeszcze bardziej przyspiesza proces trwający już i tak kilka sekund!). Aby zarejestrować się przy pomocy pierwszej metody i szybko rozpocząć sprzedawanie na olx wystarczy w formularzu rejestracyjnym podać adres email, hasło i zaakceptować regulamin strony. Po całej operacji wymagana będzie aktywacja profilu której dokonujemy poprzez link w wiadomości email którą otrzymamy od systemu OLX (pamiętajcie tylko o upewnieniu się że otrzymany przez was email na pewno pochodzi z OLX)

2.1.2 Wystawianie przedmiotów

Już w kilka chwil po rejestracji na portalu możemy zacząć dodawać ogłoszenia ze swoimi przedmiotami. Co więcej cały proces jest równie prosty jak rejestracja. W formularzu wystawiania ogłoszenia wpisujemy jego tytuł oraz opis (za chwilę opowiemy o nich więcej), dodajemy fotografie, wybieramy kategorię oraz lokalizację oraz podajemy cenę oraz stan produktu (nowy lub używany). Zaznaczamy także czy przedmiot jest wystawiony przez osobę prywatną czy firmę. W tym miejscu możemy też wybrać czy chcemy wyróżnić swoje ogłoszenie (zostanie ono przypięte na samej górze strony wybranej przez nas kategorii). Po poprawnym wypełnieniu formularza oraz zweryfikowaniu ogłoszenia przez system zostanie ono dodane na stronę i będzie widoczne dla wszystkich zainteresowanych.

2.2 Jak szybko sprzedać przedmioty na OLX?

Wiemy już jak założyć konto i jak sprzedawać na olx, jednak do przeprowadzenia szybkiej i skutecznej transakcji potrzebujemy jeszcze kilku elementów. Oto działania które nalezy podjąć aby szybko sprzedać nasz przedmiot:

2.2.1 Tytuł i opis ogłoszenia i ich znaczenie

Wcześniej wspomnieliśmy że tytuł i opis ogłoszenia są ważne dla szybkiej sprzedaży. Dlaczego jednak są one aż tak istotne? To niezwykle proste: działa tu tzw. pierwsze wrażenie. Tak samo jak producenci przyciągają naszą uwagę poprzez hasła reklamowe, grafiki i rzucające się w oczy opakowania tak my wystawiając przedmiot na OLX powinniśmy zadbać o jego wizytówkę.
W tytule ogłoszenia powinna się zatem znajdować dokładna nazwa sprzedawanego przedmiotu (w przypadku np. elektroniki czy samochodów dodatkowo model i rocznik), a także najważniejsze informacje takie jak np. rozmiar, materiał z którego jest wykonany itp.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
Wstawienie samej nic nie mówiącej nazwy jak np. “Buty” spowoduje że nikt nie zainteresuje się tym ogłoszeniem, bo nie będzie wiedział co to za buty czy jaki jest ich rozmiar. Należy też pamiętać o wszelkich zasadach pisowni i uważać na literówki gdyż może to doprowadzić do sytuacji w której nasza oferta będzie pomijana przez potencjalnych klientów ze względu na “niechlujstwo”. Dodatkowo zadbanie o zgrabny i konkretny tytuł pozytywnie wpłynie na wyszukiwanie tego przedmiotu przez wyszukiwarkę. Jeśli potencjalny kupiec wpisze tylko część hasła a nasze ogłoszenie ma w tytule pełną nazwę przedmiotu to na 100% dotrze ono do niego.

Podobnie ma się sprawa z opisami przedmiotów. Aby szybko sprzedać na olx należy przyłożyć szczególną uwagę do opisu gdyż jest on drugim elementem na który patrzą zainteresowani klienci. Z tego powodu nie może być opis typu “sprzedam buty, kontakt przez telefon” ponieważ zawiera za mało informacji i konkretnej treści co może zniechęcić lub nawet odstraszyć potencjalnych kupujących. Opis przedmiotu na olx powinien być konkretny i zwięzły, opisywać specyfikację przedmiotu jak i jego stan ogólny z zaznaczeniem wad czy uszkodzeń jeśli takowe występują. Nie należy się też zbytnio rozwodzić na temat nie związany z samym przedmiotem.

2.2.2 Zdjęcia

Zdjęcia w ogłoszeniu są niekiedy ważniejsze niż sam tytuł i opis. W 90% przypadków brak zdjęcia=brak sprzedaży. Dlatego ważnym jest aby zaopatrzyć się w dobrej jakości zdjęcia naszego przedmiotu. Nie muszą to być zdjęcia zrobione lustrzanką, wystarczą fotografie wykonane smartfonem, jednak odpowiednio przycięte, szczegółowe i wyraźne. Zanim wykonamy zdjęcia do ogłoszenia należy przygotować nasz przedmiot do “sesji” czyli wyczyścić, skompletować i ładnie ułożyć – przy czym wypadałoby zadbać też o ekspozycję. Warto też wykonywać fotografie przy naturalnym świetle gdyż to sztuczne może powodować zniekształcenia a co za tym idzie nie dokładnie odzwierciedlać faktyczny stan przedmiotu. Jeśli przedmiot posiada uszkodzenia czy wady je także należy sfotografować i oznaczyć na zdjęciu miejsce w którym się one znajdują. Możemy także obrobić zdjęcia w programie graficznym jednak nie chodzi tu o ukrywanie wad przedmiotu a np. o odpowiednie przycięcie cz zmianę ekspozycji. Dokładne, wyraźne zdjęcia wraz z konkretnym opisem i dobrze skonstruowanym tytułem z pewnością będą miały wpływ na większe zainteresowanie Twoim przedmiotem.

2.2.3 Cena

W przypadku tego punktu nie ma zbyt wielkiej filozofii – przedmiot jest wart tyle na ile wyceni go właściciel…chyba że właściciel chce za niego więcej niż za nowy w sklepie (a i takie przypadki się zdarzają). Cenę należy określić na podstawie stanu i wieku przedmiotu, a także jego popularności (ilość ogłoszeń w allegro/olx). Można też sprawdzić średnią cenę na innych ogłoszeniach z podobnym lub nawet tym samym przedmiotem.
Jeśli zauważysz że Twoja oferta nie wzbudza zainteresowania rozważ obniżenie ceny lub włączenie opcji negocjacji, dzięki której Twoi klienci będą mogli sami zaproponować cenę.

2.2.4 Kategoria

Odpowiedni dobór kategorii do przedmiotu jest elementem kluczowym z dwóch powodów:
– potencjalnemu kupującemu łatwiej będzie znaleźć Twoje ogłoszenie
– kategorii po wybraniu NIE MOŻNA ZMIENIĆ (jest to jedyna rzecz której nie można zmienić po dodaniu ogłoszenia).
Tak więc zanim wybierzesz kategorię dla swojego przedmiotu zastanów się trzykrotnie czy to na pewno dobra kategoria dla niego.

2.2.5 Czas wrzucania ogłoszenia, opcja wysyłki i kontakt ze sprzedającym

To już końcowa faza naszego poradnika. Kiedy wrzucasz ogłoszenie zastanów się kiedy potencjalni nabywcy mogą przeglądać portal w poszukiwaniu przedmiotów. Z badań wynika że największy odsetek ludzi przegląda internet późnym popołudniem/wieczorem i w weekendy. Przemyśl więc kiedy dodać swoje ogłoszenie aby zmaksymalizować szanse na szybką sprzedaż już od pierwszych minut!
W odpowiedzi na pytanie jak szybko sprzedać na olx znajduje się także dodanie możliwości dogadania wysyłki z kupującym. Przez fakt że OLX jest portalem niemal anonimowym jego działanie bardzo często ogranicza się do sprzedaży lokalnej. Jeśli jednak masz możliwość i chęci możesz zaproponować klientom wysyłkę za pobraniem. Jest to jedyna opcja zabezpieczenia przedmiotu przed ewentualną kradzieżą czy oszustwem.
Ostatnią z kwestii jest kontakt ze sprzedającym. Możemy udostępnić nasz nr. telefonu, a w każdym ogłoszeniu na olx znajduje się możliwość wysłania wiadomości prywatnej. Jako sprzedający powinieneś przeglądać wiadomości od kupujących i odpowiadać na nie tak szybko jak to tylko możliwe. 3. Podsumowanie

W tym poradniku zostały przedstawione porady i informacje jak sprzedawać na olx a także jak robić to skutecznie i szybko. Dzięki tej wiedzy będziecie mogli znacznie poprawić swoje ogłoszenia a co za tym idzie – przyspieszyć finalizację transakcji. Mamy nadzieję że nasz artykuł okazał się dla państwa pomocny i znaleźli w nim państwo odpowiedź na pytanie:  jak skutecznie sprzedawać na olx. Dziękujemy za uwagę.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail