Poradnik – Jak skutecznie sprzedawać na ebay?

Mało kto nie słyszał dziś o ebay’u – największej na świecie platformie z aukcjami internetowymi. To założone w 1995 roku przedsiębiorstwo w 2005 roku zaczęło działać również w Polsce i obecnie w naszym kraju jest na 3 miejscu wśród serwisów aukcyjnych. Dzięki temu że jest to platforma międzynarodowa przez lata rozrosła się do olbrzymich rozmiarów i zyskałą na popularności. Na dzień dzisiejszy wiele osób korzysta z eBaya jako z głównego dochodu utrzymania prowadząc sprzedaż internetową.
Prowadząc działalność w Polsce również możesz sprzedawać przez ebay. Co więcej – jest to świetn sposób na zwiększenie przychodu i rozwój firmy. W tym artykule poruszamy takie kwestie jak sprzedaż na ebay od podstaw oraz (dla bardziej doświadczonych użytkowników portalu) jak zwiększyć sprzedaż na ebay. Zapraszamy do lektury. 1. Jak sprzedawać na ebay?

Dzięki sprzedaży przez ebay można bardzo łatwo wyjść z biznesem poza granice kraju. W Polsce wciąż króluje allegro jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć także sklep na ebay i tym samym dotrzeć do potencjalnych klientów z całego świata. Pierwsze pytanie brzmi jednak jak sprzedawać na ebay? W poniższych akapitach znajdziecie państwo odpowiedzi.

1.1 Założenie konta/sklepu i wystawianie przedmiotów

Cały proces założenia konta i wystawienia przedmiotów odbywa się podobnie do tego znanego nam z allegro. W formularzu rejestracyjnym na stronie ebay podajemy wszystkie wymagane dane kontaktowe jak email i kontakt do nas czy do firmy, wpisujemy hasło, aktywujemy konto za pomocą maila od serwisu i gotowe – już jesteśmy użytkownikami ebay.
W przypadku sklepu wymagane będzie wybranie jaki sklep prowadzimy: mały, duży lub mega, oraz zaakceptowanie warunków subskrypcji. Założenie sklepu na ebay wiąże się z opłatami które są pobierane co miesiąc, a ich wysokość zależy od rozmiarów sklepu.

1.2 Wystawianie przedmiotów

Dobrze, mamy już konto/sklep w serwisie, i co dalej? Teraz możemy już wystawiać przedmioty do sprzedaży lub licytacji. Sam proces wymaga od nas abyśmy byli zarejestrowani w serwisie a także posiadali konto sprzedającego lub sklep. Należy też zweryfikować konto PayPal powiązane z kontem.
Aby wystawić przedmiot w serwisie należy wypełnić formularz sprzedaży, czyli nadać ogłoszeniu tytuł, cenę, umieścić go w odpowiedniej kategorii, zaznaczyć odpowiednie opcje (jak np. konfiguracja sprzętowa czy rozmiar) napisać konkretny opis i okraszyć wszystko realnymi, wykonanymi przez nas zdjęciami przedmiotu. Ponadto należy podać możliwe formy płatności i dostawy oraz jej koszty. Warto zapoznać się także z opłatami za sprzedaż gdyż od sprzedanego przedmiotu pobierana jest prowizja, a samo wystawienie przedmiotu w przypadku wyboru opcji kup teraz odbywa się bez opłat.
Opłaty różnią się także w zależności od wersji eBay na której chcemy coś sprzedać, jak i od aktualnego kursu walut. Ponad to niektóre wersje ebay jak ebay.com oferują limit bezpłatnych wystawień przedmiotów na licytacje (50) a dla przykładu ebay.co.uk nie przewiduje żadnych darmowych licytacji Przeczytaj: Poradnik – jak zwiększyć sprzedaż na Allegro?🛒 Dobrym posunięciem będzie też przejrzenie ofert podobnych do naszej aby dostosować cenę do aktualnej wartości na rynku sprzedaży.
Przed wystawieniem przedmiotu dobrze jest też zapoznać się z listą przedmiotów objętych ograniczeniami, jak i zabronionych.
Trzeba też pamiętać że jednym z wymogów prowadzenia sprzedaży na eBay jest oferowanie płatności przez serwis PayPal.
Teraz kiedy znasz już wszystkie zasady i wymogi dotyczące wystawienia przedmiotów możemy przejść do kolejnego punktu czyli jak szybko i skutecznie sprzedawać na ebay.
2. Jak przyspieszyć i uskutecznić sprzedaż przez eBay?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy ebay jest furtką na świat dla wielu sprzedawców. Aby sprzedawać na nim skutecznie musimy zapoznać się z wymaganiami klientów krajów docelowych a także ze stanem ich rynku. Nikt przecież nie kupi od nas przedmiotu wystawionego po wyższej cenie niż jest dostępny w sklepie stacjonarnym. Właśnie dlatego powinniśmy przejrzeć konkurencyjne oferty i dostosować naszą do standardów oczekiwanych w krajach w których chcemy sprzedawać. Jednak co zrobić kiedy mimo wystawienia konkurencyjnej oferty nasze przedmioty nadal się nie sprzedają i nie wzbudzają zainteresowania?
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂

2.1 Konkretny tytuł, konkretny opis.

Tytuł aukcji to element dzięki któremu Twój produkt może zostać łatwo odnaleziony przez potencjalnego kupującego. Dlatego też powinien zawierać pełną nazwę produktu i być zwięzły i konkretny. Dla przykładu: bardziej zainteresuje cię ogłoszenie o tytule “Buty damskie” czy “Buty Nike Air Max 97 Glitter Pink rozmiary 36-39”? Odpowiedź jest prosta: to w którym zawarte są dokładniejsze informacje. Obok pełnej nazwy produktu i modelu można też podać dodatkowe informacje jak np. dostępne rozmiary czy (w przypadku elektroniki) specyfikacja. Dzięki takiej konstrukcji tytułu będzie on lepiej widoczny dla samego systemu wyszukiwania a co za tym idzie – łatwiej będzie go znaleźć.

W przypadku opisu sprawa ma się podobnie. Opis powinien być jak najbardziej konkretny i zawierać w sobie wszystkie informacje dotyczące produktu czyli: nazwa, model, specyfikacje, wymiary/rozmiary, z jakich materiałów zostało wykonane, w jakim kolorze itd. W ogłoszeniu powinny się znajdować wszystkie informacje dostępne od producenta. W przypadku jakichkolwiek wad czy uszkodzeń również trzeba je opisać. Można też wspomnieć w opisie o alternatywnych drogach wysyłki czy płatności za przedmiot.
Dobrze skonstruowany tytuł mi opis sprawią że nasze ogłoszenie będzie wyświetlane wysoko w wynikach wyszukiwania dzięki czemu nasz sprzedaż wzrośnie.

2.2 Dobre zdjęcia i wybitny kontakt kluczami do sukcesu

Poza tytułem i opisem ważne jest również wizualne przedstawienie naszej oferty czyli w skrócie rzecz ujmując: odpowiednio wykonane i wyraźne zdjęcia przedmiotu. Muszą to być zdjęcia oryginalne, wykonane przez nas, przedstawiające dokładnie sprzedawany przez nas przedmiot lub grupę przedmiotów. Nie muszą to być zdjęcia wykonane najnowszą lustrzanką, jednak warto zadbać o ich jakość i poziom szczegółów. W przypadku gdy przedmiot ma wady czy uszkodzenia je również należy uwiecznić na fotografiach. Korzystanie z programów graficznych do obróbki zdjęć jest dozwolone, lecz nie można tego wykorzystywać do zakłamania rzeczywistego obrazu przedmiotu a jedynie do przycięcia fotografii czy uwidocznienia szczegółów.
Dodatkowo odpowiednio dobrana miniaturka będzie przykuwać uwagę co zwiększy zainteresowanie Twoją ofertą.

Kiedy potencjalny klient zainteresuje się już Twoim przedmiotem i wyśle zapytanie bądź od razu zdecyduje się na zakup należy jak najszybciej mu odpowiedzieć. Utrzymywanie dobrego kontaktu z klientami jest podstawą sukcesywnej sprzedaży, a także wpływa na postrzeganie nas jako sprzedawców (użytkownicy mogą nas polecać). Daje nam to zatem podwójne korzyści w postaci szybkiej i udanej sprzedaży i pozytywnej reklamy.

2.3 Promowanie ofert

Na eBay istnieje także opcja promowania ofert. Aby wyróżnić się w wynikach wyszukiwania można skorzystać z płatnych (w zależności od opcji serwisu) dodatkowych możliwości jak: zdjęcie w galerii w wynikach wyszukiwania, nazwa pomocnicza przedmiotu czy możliwość wystawienia przedmiotu w 2 kategoriach. Podczas zakładania oferty należy uwzględnić czas jej trwania (14 dni dla aukcji i nieograniczony czas dla ofert typu kup teraz). Można też zaplanować aukcję tak żeby pojawiła się o określonej godzinie.
Wszystkie te opcje powinny przynieść nam oczekiwane wzrosty sprzedaży.

2.4 Finalizacja transakcji, wysyłka i zwroty

Kiedy klient przegląda oferty często zwraca także uwagę na:

 • możliwości zapłaty,
 • możliwości wysyłki (w tym sprawdza czy wysyłka jest darmowa),
 • czy ma możliwość zwrotów (dotyczy użytkowników zwykłych, nie posiadających sklepu). Warto zatem udostępnić kupującym jak najszersze spektrum możliwości zapłaty i wysyłki towaru. Zazwyczaj wiele osób wybiera płatność przez PayPal (dodatkowo jest on wymagany przy zakładaniu sklepu) gdyż jest to najszybsza i najłatwiejsza droga płatności. Są jednak ludzie którzy preferują płatność klasycznym przelewem bankowym, kartą kredytową czy nawet przekazem. Wśród nich także znajdują się nasi potencjalni klienci więc najrozsądniejszym wyborem będzie udostępnienie także tych form płatności.
  Kolejną kwestią jest wysyłka. Nie jest to wymagane jednak wielu sprzedawców wysyła swoje produkty bez opłat. Dzięki tej deklaracji serwis ebay umieszcza ich wyżej w wynikach wyszukiwania. Dlatego Ty również powinieneś rozważyć dodanie darmowej wysyłki do swoich ofert.

  Ostatnią sprawą są zwroty. W Polsce na zwrot towaru zakupionego przez internet klient ma 14 dni bez podania powodu, w USA aż 30. Akceptowanie zwrotów jest obowiązkiem każdego sklepu internetowego, jednakże nie dotyczy to sprzedawców prywatnych – nie muszą oni akceptować zwrotów. Zwroty mogą dotyczyć różnych spraw jak niezgodność towaru z opisem czy zdjęciem (dlatego tak ważny jest szczegółowy, konkretny i jasny opis oraz autentyczne zdjęcia).
  Wykorzystując wszystkie te porady możesz znacznie poprawić wyniki swojej sprzedaży na ebay i rozwijać swój biznes. 3. Ebay a sprzedaż zagraniczna

Już wcześniej zaznaczyliśmy że platforma eBay jest skierowana głównie do osób i sprzedawców których interesuje sprzedaż zagraniczna. W naszym kraju bezsprzecznie króluje allegro i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jednak kiedy chcemy dotrzeć z naszymi przedmiotami do szerszego grona klientów powinniśmy korzystać z eBay. Warto jednak zapoznać się z regułami dotyczącymi sprzedaży zagranicznej, wysyłki i zwrotów towaru.w tym serwisie.
Jest kilka zasad które przydadzą się podczas całego procesu sprzedaży za granicę:

 • Cena musi być dostosowana do Twojej konkurencji i sytuacji rynkowej w kraju docelowym, w innym przypadku bardzo ciężko o szybką i skuteczną sprzedaż.
 • Darmowa wysyłka a cło: opłaty związane z cłem (w przypadku wysyłki np. do USA) pokrywa kupujący, należy pamiętać aby poinformować kupującego o tych opłatach. Twoim obowiązkiem jest nadać paczkę ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami celnymi.
 • Zwroty międzynarodowe: w przypadku gdy wysyłamy towar za granicę wszystkie zasady działania zwrotów w ramach ochrony konsumentów podlegają prawu w miejscu zamieszkania kupującego. Jeśli więc wysyłamy przedmiot z Polski do USA obowiązuje nas prawo zwrotów działające w USA (czyli 30 dni na zwrot zamiast 14).
  Sprzedaż zagraniczna w eBay nie jest taka straszna jak mogłaby się wydawać. Wystarczy pamiętać o obowiązujących regulaminach, zasadach i opłatach a nie będziemy mieli problemów z handlem międzynarodowym. Ponadto jeśli zastosujemy wspomniane w tym artykule porady dotyczące wystawiania ogłoszenia, wysyłki czy kontaktu z klientem szybko rozwiniemy swój biznes i zaczniemy na nim zarabiać.
  Mamy nadzieję że nasz poradnik posłuży państwu aby uskutecznić i przyspieszyć państwa sprzedaż na ebay. Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę.
  #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
  Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
  Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
  #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
  Tekst Wspólny Zespołu Datantify
  Mail