Jak zostać drobnym importerem poprzez AliExpress?

Jak szybko można zostać przedsiębiorcą handlującym na całym świecie? W obecnych bardzo szybko. Dzięki rozwojowi techniki i technologii w ostatnim dwudziestoleciu pojawiło się wiele portali handlowych, dzięki którym każdy z nas może zająć się drobnym handlem międzynarodowym. W tym artykule skupimy się na prowadzeniu biznesu z użyciem portalu aliexpress – jednego z największych na świecie portali handlowych. Opiszemy zagadnienia związane z założeniem sklepu, kupowaniem i sprzedażą, a także kwestie prawne i finansowe z tym związane. Zapraszamy do lektury. 1. Jak sprzedawać na aliexpress?

Sprzedawanie i kupowanie na AliExpress nie należy do skomplikowanych procesów, a miejscami jest nawet łatwiejsze od handlu na allegro. Zanim jednak przejdziemy do opisów i porad, przyjrzyjmy się samemu serwisowi i firmie, do której on należy.

1.1 Czym są AliExpress i Alibaba?

Aliexpress to gigantyczna międzynarodowa firma pochodząca z Chin. Uruchomiona nie tak dawno, bo w 2010 roku jest olbrzymim internetowym serwisem sprzedaży. Całe AliExpress należy do grupy AliBaba, której twórcą, oraz CEO jest Jack Ma Yun. Alibaba jako grupa posiada bardzo dużo mniejszych, bardzo dochodowych firm, związanych nie tylko z handlem, ale także z rozwojem technologii, internetu czy sztucznej inteligencji. Skupmy się jednak na samych portalach handlowych. Poza AliExpress do grupy należy także alibaba.com, zwane również “chińskim allegro”  – nastawione na sprzedaż hurtową i handel B2B, czy taobao.com nastawione na model sprzedaży C2C. Dodatkowo grupa Alibaba jest współwłaścicielem drużyny piłkarskiej Guangzhou Evergrande (37,81% udziałów), czyli obecnego mistrza ligi chińskiej.
Przejdźmy teraz do samego portalu aliexpress.com. Portal powstał w 2010 roku i bardzo szybko zyskał popularność na świecie, z czego największą w Rosji. Początkowo portal był przeznaczony do handlu między przedsiębiorcami (B2B), jednak z czasem rozszerzył swoje możliwości i funkcjonalności. Na dzień dzisiejszy jest serwisem sprzedażowym oferującym zakupy dla każdego (modele B2B, B2C, C2C), a także usługi w chmurze i usługi płatnościowe. W odróżnieniu od innych platform sprzedażowych Alibaba group AliExpress skupia się bardziej wokół handlu międzynarodowego niż lokalnego. Dzięki ogólnodostępności i elastyczności w dostosowaniu serwisu na potrzeby różnych rynków (m.in. różne wersje językowe) odniósł on niebywały sukces. Często zdarza się, że na AliExpress zamawiamy towar bezpośrednio od producenta, co jest dodatkowym plusem.
Obecnie AliExpress konkuruje z innymi gigantami opierającymi się o ten sam model handlowy, czyli ebay.com oraz amazon.com.

1.2 Jak zacząć korzystać z aliexpress?

Aby móc korzystać z AliExpress w pełni, należy się zarejestrować w serwisie. Sama rejestracja przebiega bardzo podobnie do procesu rejestracji na innych platformach sprzedażowych. Poza możliwością standardowej rejestracji przy użyciu adresu email mamy możliwość rejestracji przy użyciu konta na portalu facebook, co jeszcze bardziej przyspieszy cały proces. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, zaakceptowaniu regulaminu użytkowania i zatwierdzeniu wpisanych przez nas danych, nasze konto zostanie utworzone.
Z racji swojej popularności AliExpress ma wiele wersji językowych, w tym polską, jednak formularz rejestracji jest w języku angielskim.
Kiedy już utworzymy konto na portalu, możemy przejść do przeglądania ofert i zakupów, a także, jeśli planujemy, do wystawiania własnych przedmiotów.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂

1.3 Jak kupować na aliexpress?

W tym tekście poruszamy tematykę związaną z drobnym importem, a więc z zakupem towaru poprzez AliExpress, aby następnie sprzedawać go na terenie naszego kraju. Możliwości zakupów mamy kilka. Możemy zamówić towar u sprzedawcy w ilościach detalicznych i hurtowych, jak i również zamówić go bezpośrednio u producenta.
Jednak przed dokonaniem zakupu warto wpierw wykonać kilka czynności, które pozwolą na uniknięcie strat, oszustwa czy niewłaściwego wyboru producenta.

1.3.1 Odpowiedni produkt to podstawa.

Planując sprowadzanie i dalszą sprzedaż towarów nie można pozwolić sobie na odpuszczenie rozpoznania rynku. Jednak rozpoznanie zainteresowania wykonujemy na miejscu i poza platformą. Kiedy zdecydujemy się już na konkretne produkty, możemy zacząć przeglądać oferty w poszukiwaniu tych najlepszych – i wcale nie mówimy tu o tych najtańszych. Na początku problematyczna może okazać się ilość dostępnych ofert z konkretnym produktem jednak bardzo łatwo można je odfiltrować. Do tego, jak już wspomnieliśmy, nie należy sugerować się ceną, ponieważ standardem na AliExpress przy zakupie większej ilości sztuk produktu jest negocjowanie jej. Warto też przed rozesłaniem zapytań o negocjacje do konkretnych sprzedawców dowiedzieć się, czy wybrany przez nas produkt nie jest objęty cłem tzw. “antydumpingowym”. Sprowadzanie przedmiotów objętych tym cłem jest znacznie mniej opłacalne, i być może będzie lepiej zamówić je z innego miejsca. Aby dowiedzieć się które towary są obciążone cłem antydumpingowym, należy odwiedzić strony internetowe Ministerstwa Gospodarki, na których znajduje się ich pełna lista.

1.3.2 Odpowiedni dobór producenta – najważniejszym ogniwem.

Takie gigantyczne portale jak Alibaba czy AliExpress dają niezwykle duże możliwości zarówno kupującym, jak i sprzedającym. O dobrego dostawcę nie jest więc szczególnie trudno, lecz jeszcze łatwiej naciąć się na oszustów, których jest równie spora liczba. W tym akapicie opiszemy sobie metody doboru dostawcy towarów, jak i sposoby na unikanie oszustów i ich sztuczek.
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na ceny, tym bardziej w przypadku produktów markowych. Jeśli cena produktu wydaje ci się zdecydowanie zbyt niska, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to produkt podrobiony. Możliwe też, że sprzedawca jest oszustem i nie ma tego produktu a chce tylko wyłudzić pieniądze.
Kolejną rzeczą, na którą należy spojrzeć, są opinie o danym sprzedawcy. Należy sprawdzić stosunek opinii pozytywnych do negatywnych, jak i zapoznać się z ich treścią, tym bardziej w przypadku ocen negatywnych. Przeczytaj: Import z chin – wszystko co powinniście wiedzieć🇨🇳 Znaczek “gold member” nie jest wyznacznikiem jakości sprzedawcy, tym samym nie oznacza on, że sprzedawca jest sprawdzony i godny zaufania.
Warto też przejrzeć internet i fora dyskusyjne w poszukiwaniu opinii o danym sprzedawcy. Może się wtedy okazać że opinie z AliExpress znacząco różnią się od realnych opinii użytkowników.
Dodatkowo warto też sprawdzić, czy dany sprzedawca ma tylko konto w serwisie AliExpress czy posiada także prywatną stronę www. Jeśli tak, to jest to zdecydowany plus dla niego.
Jeśli sprzedawca podaje numer telefonu, warto sprawdzić skąd dany numer pochodzi, a nawet zadzwonić. Po wykonaniu takiego telefonu będziemy mieć pewność że firma istnieje i sprzedawca nie próbuje nas oszukać.

1.3.3 Weryfikacja jakości towaru.

Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie i weryfikacja towaru. Kiedy rozpoczynamy przygodę z importem przez internet, trzeba już na samym początku zaznaczyć, aby nie kupować w ciemno. A tym bardziej, jeśli chcemy zamówić ilość hurtową danego przedmiotu. Jak jednak sprawdzić, czy dany produkt spełnia nasze wymogi jakościowe, wytrzymałościowe i wizualne, kiedy znajduje się w magazynie na drugim końcu świata?

Odpowiedzi na to pytanie są dwie. Można na własną rękę zamówić od producentów próbki danych produktów, aby przekonać się samemu czy dany produkt od danego producenta spełnia wszystkie wymogi, nie tylko nasze, ale krajów, w których będziemy go sprzedawać dalej. Drugą możliwością jest zaangażowanie tzw. “inspektorów jakości”, którzy znajdują się na miejscu, z którego ma pochodzić nasz towar. W naszym kraju działają przedsiębiorstwa, dzięki którym możesz opłacić taką profesjonalną inspekcję. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku kiedy zamawiasz dużą ilość towaru. Poza pełną, rzetelną dokumentacją fotograficzną i dopilnowaniem wszystkich szczegółów na miejscu, zazwyczaj otrzymujemy także szczegółowe informacje dotyczące samego dostawcy: czy naprawdę istnieje, jakie są jego możliwości produkcyjne, czy jest wypłacalny i posiada odpowiednie licencje na produkcję, a nawet, czy nie zatrudnia niepełnoletnich pracowników.
Dzięki takiej weryfikacji będziemy mieli pewność, że towar będzie spełniał nasze wymagania i będziemy mogli z powodzeniem sprzedawać go dalej.

1.3.4 Dostawa towaru – jak wybrać odpowiednią formę transportu?

Kiedy zweryfikowałeś już dostawcę, wybrałeś produkt i ustaliłeś cenę, przyszła pora na odpowiedni dobór sposobu dostawy. W tym przypadku jednak należy samemu zastanowić się, co będzie dla nas lepsze. Do wyboru mamy transport lotniczy lub wodny. Różnice pomiędzy dwoma wymienionymi sposobami transportu są spore, obydwa mają swoje plusy i minusy. W przypadku transportu wodnego zdecydowanie na plus jest możliwość przewiezienia znacznie większych ilości towaru, jak i niemalże brak ograniczenia gabarytowego. Olbrzymim minusem jest jednak czas oczekiwania, który może wynieść nawet dwa miesiące. Transport powietrzny z kolei zapewnia znacznie szybszą dostawę (trwającą do około tygodnia po złożeniu zamówienia), jednak mamy ograniczenia co do wagi i gabarytów przesyłki. Wybór środka transportu zależy zatem także od tego, co zamawiamy. Jeśli są to duże ilości towaru, o dużej wadze lub dużych rozmiarach – wyjściem jest transport wodny. W przypadku mniejszych ilości, mniejszych rozmiarów lub wagi – lepszym wyborem będzie transport lotniczy.

1.3.5 Płatności i finanse

AliExpress oferuje bardzo wiele metod płatności: kartę kredytową, debetową, kartę płatniczą, przelew walutowy, płatność przez PayPal i inne. Ze wszystkich wymienionych najmniej polecamy płatności kartami – Taki sposób płatności wymusza przewalutowanie według obecnego kursu narzuconego przez bank. Takie kursy walut często mocno różnią się od kursów w kantorach, a co za tym idzie, są mniej korzystne dla kupującego. Najlepszym wyborem są płatności internetowe typu PayPal, w których przewalutowanie jest tańsze, lub założenie specjalnego konta walutowego, dzięki któremu ułatwimy sobie cały proces kupna i przewalutowania.

1.3.6 Sprowadzanie towaru a podatki i VAT

Przy sprowadzaniu towaru z Chin obowiązuje cło i podatek VAT. Przy zamawianiu dużych ilości towaru za dużą kwotę nie ma możliwości uniknięcia opłat. Mogą one zostać zrealizowane na 3 sposoby. Pierwszym jest klasyczna odprawa celna. Tę opłatę uiszcza się po dostarczeniu towaru na teren naszego kraju. Płacimy wtedy od razu cło, VAT i opłatę za procedurę odprawy, po czym otrzymujemy towar. Zanim zamówimy towar, warto sprawdzić też jakie są wysokości opłat na konkretne produkty. Taki model płatności nie jest jednak zalecany dla drobnych importerów, gdyż płacimy za towar, który jeszcze nie przyniósł nam żadnego zysku. Kolejną opcją jest odprawa z odroczeniem VAT-u. W takim przypadku płacimy od razu cło, a podatek rozlicza się w określonych ramach czasowych (co miesiąc lub co kwartał). Odprawa z odroczonym VAT-em nie jest jednak dla wszystkich. Po pierwsze nie wszystkie agencje celne mają uprawnienia do przeprowadzania takiej odprawy, a nawet jeśli nasza agencja takowe posiada, to może nam jej odmówić. Ten drugi scenariusz jest najczęściej spotykanym, gdy agencja celna nie może ustalić, czy Twoje przedsiębiorstwo jest wypłacalne.

Ostatnią opcją jest odprawa poza granicami Polski. Jest to najpopularniejszy sposób odprawy wśród drobnych importerów. W tym przypadku towary nie są dostarczane bezpośrednio do Polski a np. do Niemiec, skąd należy je przetransportować do Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu podatek płacimy dopiero po sprzedaniu naszego towaru, co jest doskonałym wyjściem dla początkujących i drobnych importerów. Ma to jednak pewne minusy, jak chociażby możliwość wystąpienia sytuacji, w której nasz kontener zostanie skierowany do rewizji. Takie zdarzenie automatycznie zwiększy koszty przez obowiązek uiszczenia opłaty portowo – magazynowej. Nie mniej jednak jest to najkorzystniejszy sposób dla małych importerów. 2. Gdy coś pójdzie nie po naszej myśli…

Niestety, jak to w życiu bywa, nie zawsze wszystko układa się według naszego planu. Co robić, jeśli zamówiony towar okazał się podróbką, jest wadliwy, lub-co gorsza nie dotarł w ogóle?
W przypadku pierwszej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić o tym policję i niestety w tym miejscu kończy się nasza rola. Odzyskanie pieniędzy w takim przypadku graniczy z cudem, ale dzięki powiadomieniu policji mniej osób może paść ofiarą takiego sprzedawcy.
W przypadku gdy towar jest wadliwy, możemy próbować rozwiązać sprawę informując o tym sprzedawcę. Jeśli sprzedawca nie będzie skory do zwrotu pieniędzy bądź naprawienia zaistniałej sytuacji możemy otworzyć spór. Jeśli otwarcie sporu nadal nie przekona naszego dostawcy do uporania się z problemem, do akcji można włączyć AliExpress, które będzie działać w roli mediatora. Jeśli jednak i to nie pomoże, pozostaje nam krok ostateczny, czyli skierowanie sprawy do sądu. Niestety w Chinach nie obowiązują prawa unijne, zatem sprawę musimy skierować do sądu chińskiego. Jest to bardzo trudne i kosztowne i bardzo niewielu klientów decyduje się na taki krok. Chińscy sprzedawcy doskonale o tym wiedzą i z tego powodu też niechętnie rozwiązują spory, bo wiedzą, że mało który klient skieruje sprawę do sądu.
W przypadku kiedy towar nie dotarł, możemy wykorzystać system ochrony kupujących na AliExpress. Jego działanie jest proste – pieniądze dla sprzedawcy zostają zamrożone, dopóki nie otrzymamy towaru. Dopiero kiedy potwierdzimy, że otrzymaliśmy naszą przesyłkę, pieniądze są przekazywane na konto sprzedawcy. 3. Podsumowanie

Sprowadzanie towarów z Chin od momentu uruchomienia AliExpress stało się zdecydowanie prostsze i bardziej przystępne dla małych przedsiębiorców. Dzięki temu portalowi wiele osób zdecydowało się na otworzenie działalności w naszym kraju. W obecnej chwili każdy może zostać drobnym importerem i sprowadzać do Polski wiele produktów, nawet tych wcześniej u nas niedostępnych. Dzięki portalowi AliExpress cały proces sprowadzenia towaru jest zdecydowanie prostszy niż 15-20 lat temu, co dodatkowo pokazuje, jaki wpływ na rozwój handlu międzynarodowego ma szybki rozwój technologiczny.
W tym artykule poruszyliśmy najważniejsze kwestie dotyczące rozpoczęcia własnego biznesu jako drobny importer przy użyciu AliExpress. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym tu poradom rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące prowadzenia takiego biznesu. Dziękujemy za państwa uwagę i poświęcony czas.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail