Poradnik – Jak Założyć Biznes w Anglii

Zgodnie z danymi brytyjskiego urzędu statystycznego ONS z 2018 roku, na Wyspach Brytyjskich zamieszkuje ponad 1,021 milionów Polaków. Wiele z nich posiada własne firmy o różnorodnym charakterze – od usług telekomunikacyjnych i agencji promocji, po restauracje i wypożyczalnie samochodów. Dlaczego tak sporo rodaków zdecydowało się na założenie firmy w Anglii? Czynnikami przyczyniającymi się do podjęcia takich kroków mogła okazać się stabilna sytuacja ekonomiczna kraju, który może pochwalić się trzecim miejscem pod względem wielkości gospodarki w Europie. Na domiar tego, proces zakładania firmy w Wielkiej Brytanii nie jest skomplikowany i istnieje wiele struktur, które możemy wybrać dla naszego przedsięwzięcia. Jeżeli zastanawiasz się zatem, czy nie dołączyć do grona odnoszących sukcesy Polaków w Anglii, w niniejszym artykule prezentujemy, jak wygląda rejestracja i prowadzenie firmy w tym kraju.
1. Określ formę swojej działalności

Podstawowym krokiem w założeniu firmy w Anglii, jest wybranie odpowiedniej struktury, pod którą zamierzamy działać. W zależności od możliwości finansowych, liczby wspólników, czy przedmiotu naszego przedsiębiorstwa, istnieją różne formy, do których zaliczamy:

  • samozatrudnienie (Sole Trader)
  • spółka osobowa  z ograniczoną odpowiedzialnością (Private Limited Company)
  • spółka komandytowa (Limited Partnership)
  • spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością (Unlimited Partnership)
  • publiczna spółka akcyjna (Public Limited Company)

1.1. Działaj jako samozatrudniony Jedną z najczęściej wybieranych form, na którą decydują się początkujący przedsiębiorcy, jest samozatrudnienie, czyli tzw. Sole Trader. Taki rodzaj działalności nie posiada osobowości prawnej i osoba odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania i długi powstałe na skutek prowadzenia działalności gospodarczej. Samozatrudniony jest niezależny, może podejmować się również innych prac i nie wymaga się od niego minimalnego kapitału początkowego. Nie musi także płacić specjalnego podatku dochodowego od osób prawnych (Corporation Tax) i jest zwolniony z publikowania swoich dochodów i wydatków.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂

1.1.1 Firma w Anglii – podatki

Zapewne wiemy już z własnego doświadczenia, że są dwie pewne rzeczy w życiu – śmierć i podatki. Działając jako samozatrudniony, jesteś zwolniony z płacenia wspomnianego już wcześniej Corporation Tax, ale nie oznacza to, że nie ciąży na Tobie żaden obowiązek podatkowy. Działalność gospodarcza w Anglii w formie samozatrudnienia wiąże się z tzw. Personal Income Tax, który jest odpowiednikiem naszego rodzimego podatku dochodowego od osób fizycznych. W Wielkiej Brytanii, tak jak i w Polsce, możemy wyróżnić progi podatkowe. Są to cztery stopnie, uzależnione od wysokości osiągniętego dochodu:

  1. Personal Allowance – podatek 0% – £0 – £11.850
  2. Podstawowy 20% – £11.850 – £46,350
  3. Wyższy 40% – £46,351 – £150,000
  4. Najwyższy 45% – ponad £150,000 Ponadto, jesteś również zobligowany do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (National Insurance) i są one obliczane w dwojaki sposób:
  • rata wynosi  £2.95 tygodniowo, jeśli coroczne zyski przekraczają kwotę £6,205,
  • przy corocznym zysku przekraczającym  £8,424 rata wynosi 9%, dopóki nie osiągniemy kwoty  £8,424 – wtedy rata zmniejsza się do 2%.

1.1.2. Rejestracja firmy w UK jako Sole Trader Aby móc legalnie działać w Anglii niezbędna jest rejestracja swojego przedsięwzięcia w specjalnym urzędzie zajmującym się podatkami i płatnościami – HM Revenue & Customs. Rejestracja firmy w UK to łatwa, szybka i bezpłatna procedura, którą można dokonać za pomocą drogi elektronicznej. Co trzeba zrobić?

  1. Wejść na stronę internetową www.tax.service.gov.uk.
  2. Pobrać formularz rejestracji.
  3. Uzupełnić poszczególne dane, w tym: zaznaczyć, że nie jesteś mieszkańcem Wielkiej Brytanii i pochodzisz z kraju Unii Europejskiej, określić nazwę swojej działalności, obszar planowanego działania, datę rozpoczęcia, adres przedsięwzięcia (jeżeli jest taki jak domowy, wpisać właśnie ten).
    Jeżeli nie chcesz pozostawać sobie samym przy przechodzeniu opisanej procedury, istnieje możliwość skorzystania z usług specjalnego agenta, który zajmie się wszystkim za Ciebie – za dodatkową opłatą oczywiście. Niezależnie od osoby, która dokonuje rejestracji, przesłanie formularza jest równoznaczne ze zgłoszeniem swojej działalności i w czasie ok. 4-5 tygodni otrzymasz potwierdzenie rejestracji na piśmie. Datą rozpoczęcia jest okres wskazany podczas wypełniania formularza i nie należy zapomnieć o dotrzymaniu terminów – prawodawca wymaga od Ciebie zgłoszenia firmy w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia działalności.

1.2 Spółka w Anglii, czyli Private Limited Company

Private Limited Company (LTD) to kolejna popularna forma prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii, która jest odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Poznamy ją po takich cechach, jak:

  • odpowiedzialność członków jest ograniczona – oznacza to, że odpowiadają jedynie do wysokości włożonej kwoty,
  • ma osobowość prawną,
  • wymaga się, by miała minimum jednego dyrektora i udziałowca (może to być jedna osoba),
  • jej działalność musi być określona za pomocą kodu SIC (odpowiednik polskiego PKD),
  • brak wymaganego minimalnego kapitału początkowego. Zakładanie firmy w Anglii w formie LTD wiąże się z wybraniem odpowiedniej nazwy swojej działalności. Nie można użyć wykorzystanej już wówczas nazwy (a nawet za bardzo podobnej!) i musi kończyć się ona słowem “Limited” lub skrótem “Ltd”. Przeczytaj także: Poradnik – Jak znaleźć i dotrzeć do niszy rynkowej? Kolejnym ważnym aspektem są udziały w firmie. Podczas tworzenia firmy należy określić ich ilość i wysokość (które w sumie tworzą kapitał zakładowy) oraz podać nazwiska i adresy wszystkich udziałowców. Jest to również związane z podpisaniem umowy spółki (tzw. articles of association), w której udziałowcy, główny dyrektor i dyrektor finansowy, określają pewne zasady, pod którymi będzie funkcjonować firma**.** Chcąc działać jako spółka w Anglii, jesteś również zobligowany do stworzenia specjalnego dokumentu podpisanego przez wszystkich udziałowców, którzy zgadzają się do przystąpienia w ramy firmy oraz do posiadania minimum jednego udziału. Jeżeli nie wiesz jak stworzyć wskazane “memorandum”, na angielskiej rządowej stronie internetowej istnieje możliwość pobrania gotowego wzoru do wypełnienia.

1.2.1. Jak zarejestrować firmę w Anglii jako LTD?

Tak jak w przypadku samozatrudnienia, musisz zarejestrować swoją firmę w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia działalności. Możesz dokonać tego poprzez wypełnienie internetowego formularza – koszt takiej usługi wynosi £12 i już po 24 godzinach twoja działalność zostaje oficjalnie zarejestrowana. Rejestracja firmy w UK może również zostać przeprowadzona poprzez wysłanie zgłoszenia tradycyjną drogą pocztową. Należy pobrać specjalny dokument IN01, uiścić opłatę w wysokości £40 i poczekać od 8 do 10 dni na zaakceptowanie wniosku przez kompetentny urząd – Companies House. Jeżeli jednak czas jest dla Ciebie ważny, możesz zarejestrować spółkę już tego samego dnia – o ile dopłacisz £100.

1.2.2. Jakie podatki przy LTD?

Jeżeli już pomyślnie zarejestrujemy spółkę LTD w Companies House, przyszedł czas na rejestrację w celu opłacania podatku dochodowego od osób prawnych, czyli tzw. Corporation Tax. Czas na złożenie wniosku również wynosi trzy miesiące od rozpoczęcia swojego biznesu i okres oczekiwania na zatwierdzenie przez HM Revenue and Customs trwa ok. 14 dni. Spółka LTD w Anglii opłaca podatek w podstawowej racie 19% i urząd wskazuje na ostateczną datę, do której jest zobligowana wywiązać się z obowiązku zapłaty Corporation Tax.
Pozostaje zadać sobie teraz pytanie, ile wynosi ZUS w Anglii? W przypadku dyrektora Private Limited Company, który zarabia mniej niż £702, nie musi on odprowadzać podatku do National Insurance Contribution.
2. Sole Trader czy LTD – co wybrać?

Samozatrudnienie i ustanowienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią dwie najpopularniejsze formy rozpoczynania działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Po wskazaniu cech charakteryzujących obie struktury, możemy z łatwością je porównać i zdecydować, która jest dla nas korzystniejsza.
Wybór działania jako Sole Trader wiąże się z kwotą wolną od podatku, ale pamiętajmy, że nasze dobra osobiste zostaną obciążone w przypadku spłacenia długów i zobowiązań firmy. Natomiast decydując się na spółkę LTD, ponosimy odpowiedzialność tylko do wysokości naszego wkładu. Jednak w tym przypadku ciąży na nas obowiązek przygotowywania sprawozdań i rozliczeń, których unikniemy podczas operowania jako samozatrudniony. Wypełnianie szeregu formalnych wymogów wiąże się również z dodatkowymi kosztami księgowymi, nie wspominając już o samej opłacie za rejestrację działalności.
3. Podsumowanie

Jak założyć firmę w Anglii? Znamy już odpowiedź na postawione pytanie. Pozostaje jedynie wybrać formę, pod którą chcemy działać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która struktura przedsiębiorstwa sprawdzi się idealnie w danej sytuacji. Zawsze można rozpocząć działalność jako samozatrudniony, a następnie, gdy zechcemy rozpocząć przygodę z udziałami, przeistoczyć się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo wszystko, sposób rejestracji i prowadzenia działalności w Anglii jest prosty i zrozumiały. Z pewnością poradzisz sobie z niewielką ilością formalności, a w razie problemu, zawsze możesz skorzystać z usług firmy konsultingowej, która zajmie się wszystkimi regulacjami za Ciebie.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail