Poradnik – Jak skutecznie sprzedawać przez Amazon?🛒

Nie ulega wątpliwości, że handel internetowy stanowi dynamicznie rozwijającą się branżę, która niesie za sobą szereg pozytywnych aspektów, zarówno z perspektywy konsumenta, jak i sprzedawcy. Przedsiębiorca może dotrzeć do większej liczby odbiorców, z łatwością obserwować działania konkurencyjnych sklepów e-commerce i sprzedać więcej – w tym samym czasie wiele klientów może zakupić dostępny produkt. Jest to także wygoda dla kupującego, który nie musi wychodzić z domu by zdobyć wybrany artykuł. Wiąże się to z unikaniem kolejek i oszczędnością czasu. Co więcej, coraz częściej w internecie można znaleźć wyjątkowe promocje dostępne wyłącznie na stronach – nic dziwnego, że e-commerce przyciąga tak liczne grono użytkowników. 1. Sprzedaż na Amazon

Sprzedaż internetowa dotyczy nie tylko wielkich koncernów i popularnych producentów – każda indywidualna jednostka może zacząć swoją przygodę z handlem internetowym i w bardzo szybki i łatwy sposób rozwinąć swój interes. Potrzeba do tego jednak swojej strony internetowej lub portalu, na którym będzie można umieścić oferowane artykuły. Istnieje coraz więcej serwisów, które umożliwiają użytkownikowi dokonywanie takich transakcji. Przykładem takiego miejsca jest Amazon – z pewnością nazwa jest znana każdemu konsumentowi, który robi zakupy on-line. Możemy handlować tu produktami z różnych kategorii – od sprzętu elektronicznego i artykułów dla dzieci, po dekoracje na przyjęcia, czy instrumenty muzyczne.
Sprzedaż na Amazon cieszy się niesamowitym powodzeniem – w 2014 roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły ponad 88,988 mld USD. W serwisie znajdziemy produkty znanych marek, jak i mniejszych przedsiębiorców. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to dobry pomysł na biznes, to czas byś przekonał się jak sprzedawać na Amazon – miejscu, któremu zaufały setki przedsiębiorców.
2. Jak zacząć sprzedawać na Amazonie?

Naturalnie, przygoda z Amazonem nie może rozpocząć się bez dostępnych produktów.  Przed założeniem konta w serwisie należy sprawdzić czy nasze artykuły proponuje już inny użytkownik, a jeśli tak, to w jakiej cenie i jakie otrzymał rekomendacje. Jeżeli mamy zamiar wprowadzić nowy produkt to jest to związane z większą swobodą w kształtowaniu cen. Miejmy jednak na uwadze, że sprzedaż na Amazonie wiąże się z kosztami prowizji, którą trzeba uwzględnić w procesie ustalania ceny.

2.1 Amazon – sprzedaż możliwa tylko z kodami produktów!

Pewnie wielu z was zastanawia się jak sprzedawać na Amazonie z Polski? Jest to w końcu międzynarodowy serwis, dzięki któremu nasze towary mogą dotrzeć do Anglii lub Niemiec. Jak to możliwe? Obok zorganizowanego procesu logistycznego, wszystko zawdzięczamy specjalnym kodom produktów, które potwierdzają wiarygodność naszych artykułów. Do najpopularniejszych należą:

  • EAN (European Article Number) – Europejski Kod Kreskowy, który powstał na podstawie amerykańskiego kodu UPC i służy do znakowania opakowań zbiorczych i jednostkowych. Na końcu każdego ciągu cyfr znajduje się obowiązkowa cyfra kontrolna, która obliczana jest według specjalnego algorytmu.
  • ASIN (Amazon Standard Identification Number) – jeśli nasz oferowany produkt nie posiada wspomnianego kodu EAN to można posłużyć się numerem identyfikacyjnym stworzonym przez Amazon. Obok wspomnianych znaczników wyróżniamy także UPC, ISBN (odpowiedzialny za identyfikację książek), czy GCID (dedykowany produktom własnej marki). Dzięki znajomości kodów jesteśmy także w stanie odszukać produkt na stronie niezwykle szybko.

2.2 Założenie konta

Sprzedawanie na Amazon nie byłoby możliwe bez założenia konta. Przygotuj więc niezbędne dokumenty i informacje odnośnie swojej firmy, w tym wypis z KRS, siedzibę przedsiębiorstwa, dane karty kredytowej czy numer rachunku bankowego. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kont:

  1. Indywidualne – jest to darmowa opcja prowadzenia konta, jednak z pewnymi ograniczeniami: nie możemy sprzedawać więcej niż 40 sztuk artykułów w miesiącu i za każdy sprzedany produkt zostaje pobierana prowizja.
  2. Pro – miesięczna opłata za prowadzenie wynosi 39 EUR, ale dzięki temu jesteśmy zwolnieni z dodatkowych kosztów związanych z wystawieniem towarów. Opcja Pro to także możliwość połączenia produktów z naszej strony internetowej z serwisem Amazon. Typ konta zależy tak naprawdę od rodzaju sprzedaży jaki zamierzamy prowadzić. W przypadku hurtowych transakcji z pewnością bardziej ekonomiczne okaże się konto Pro. W sytuacji, gdy nie mamy jeszcze tak pewnej ścieżki odbiorców lepiej zacząć od wersji indywidualnej i dopiero z czasem przejść na opcję Pro. Przeczytaj: Jak eksportować towary z Polski?🇵🇱🚢 3. Wystaw przedmioty i zacznij sprzedawać

Po spełnieniu formalności można przejść do sedna spraw: wystawienia przedmiotów i rozpoczęcia sprzedaży. W sytuacji, gdy nasz produkt należy już do kategorii, która jest dostępna na stronie wystarczy, że dodamy go do widocznego listingu. Wystarczy wybrać opcję Add a Product i wpisać wspomniany już przez nas wcześniej kod produktu. Następnie umieszczamy informacje o artykule – pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe (na przykład cena i ilość), natomiast reszta zależy od nas. Po wypełnieniu niezbędnych danych wybieramy Save and finish i możemy rozpocząć nasz internetowy handel.
Oczywiście, może zdarzyć się, że nasz produkt nie widnieje jeszcze w żadnym listingu. W tym przypadku możemy stworzyć nową kategorię, gdzie samodzielnie umieścimy wybrane przez nas zdjęcia oraz informacje. Dzięki takiej operacji jesteśmy w stanie zarządzać aukcją od podstaw, jednak musimy liczyć się z tym, że zajmie nam to więcej czasu.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
Nie zapominajmy także o tym, że samo wystawienie produktów nie stanowi gwarancji sukcesu – skuteczna sprzedaż na Amazon warunkowana jest nieuniknioną obserwacją konkurencji, trendów rynkowych oraz oczekiwań konsumenta. Z pomocą przychodzą narzędzia, które śledzą oferty innych użytkowników i pozwalają ustalać najbardziej odpowiednią cenę naszego produktu.

3.1 Amazon i prowizje

Nie ma jednolitej stawki opłat za sprzedaż w serwisie – wszystko zależy od rodzaju produktów, które oferujemy. Prowizje wahają się między 10% a 15%. Przykładowo, prowizja za komputery wynosi 7%, instrumenty muzyczne 12%, a książki i wideo 15%. 4. Kwestie logistyczne

Udało się! Użytkownicy wybierają opcję zakupu naszego produktu. Należności zostały przelane na konto, więc nie pozostaje nic innego jak wysłać zamówienie do odbiorcy. No właśnie, ale jak? Amazon przedstawia nam następujące rozwiązania:

4.1 Fulfilment by Amazon

Fulfilment by Amazon (FBA) to przekazanie zespołowi Amazon wszelkich zadań związanych z procesem logistycznym. Należy jedynie skierować produkty do magazynów – w sytuacji, gdy użytkownicy będą zamawiać nasze towary, pracownicy Amazon zadbają o ich zapakowanie i wysłanie, a nawet sprawy związane ze zwrotem. Wybranie opcji FBA wiąże się z oszczędnością czasu przez sprzedającego i wyższymi pozycjami w rankingu. Nie musi także martwić się o przechowywanie towaru, gdyż magazyn będzie składował go bez względu na ilość. Co więcej, zyskamy zaufanie klientów, którzy będą spokojni o swoje zamówienie – przechodzi ono bowiem przez magazyn światowej firmy transakcyjnej Amazon.
Łatwo się domyślić, że taka usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami – kwestia płatności zależy od metody dostawy, wielkości i rodzaju opakowania, czy wykonywania czynności składowych przez magazyn (np.etykietowanie produktów). Wszelkie niezbędne informacje, które pozwolą spojrzeć na naszą sytuację w bardziej indywidualny sposób znajdziemy na stronie internetowej Amazon – po oszacowaniu kosztów zdecydujemy, czy wybrana opcja jest dla nas korzystna.

4.2 Fulfillment by Merchant

Zasady sprzedaży na Amazon dopuszczają także opcję samodzielnej wysyłki z własnego magazynu, czyli tzw. Fulfillment by Merchant (FBM). Wybranie wskazanej możliwości to uniknięcie dodatkowych opłat za magazynowanie i wysyłanie przez Amazon, jednak w tej sytuacji cały proces logistyczny spoczywa po stronie sprzedającego. Należy zaopatrzyć się w niezbędne elementy do pakowania, które zabezpieczą produkt w trakcie transportu i pamiętać o ustalonych terminach wysyłki.
Sprzedawca może wykorzystać również usługi firmy zewnętrznej, która zajmie się kwestiami transportu. Zlecenie zadań innemu podmiotowi wydaje się być opłacalnym rozwiązaniem, gdy działamy również poza serwisem Amazon. Jeśli jednak Amazon jest jedynym miejscem transakcyjnym to warto rozważyć wspomnianą wcześniej opcję FBA, która oprócz zapewnienia organizacji całego procesu logistycznego, wiąże się z szeregiem korzyści jak lepsza pozycja w rankingu, czy możliwość uzyskania większego grona odbiorców. 5. Podsumowanie

Skoro wiemy już jak wygląda sprzedaż na Amazon krok po kroku czas przystąpić do założenia konta i wystawienia swoich produktów. Wybierzmy dla siebie najlepszy listing z wysoką pozycją w rankingu podczas umieszczania towaru na stronie i nie zapominajmy o sprawdzeniu cen u konkurencji. Jeżeli są to dopiero początki naszej przygody z e-commerce możemy zdecydować się na założenie konta indywidualnego, a wraz z większym zainteresowaniem naszą ofertą i wzrostem sprzedaży przejść bezproblemowo na opcję Pro. To samo tyczy się kwestii logistycznych – mając świadomość swoich możliwości produkcyjnych, czasowych oraz finansowych wybierz przemyślaną opcję i sprzedawaj na Amazon bez zbędnego stresu i nerwów!
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail