Jak Otworzyć Firmę na Słowacji – Poradnik

Ze względu na otwartość granic i nowe, kuszące perspektywy, wielu Polaków zdecydowało się na “poszukiwanie szczęścia” za granicą. Poza wieloma osobami które zdecydowały się na wyjazd z kraju w celach pracowniczych i zarobkowych, istnieje także spora grupa ludzi, którzy zdecydowali się na otwarcie własnego biznesu poza granicami Polski. Pośród wielu kierunków wybieranych przez naszych rodaków znajdują się takżę nasi południowo-zachodni sąsiedzi – Słowacja. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia biznesu na Słowacji, a także przedstawimy kilka porad jak w ogóle rozpocząć tam działalność. Zapraszamy do lektury. 1. Firma na Słowacji – podatki, opłaty i formalności

Zanim przejdziemy do przedstawiania kroków, które należy podjąć aby otworzyć działalność na Słowacji, warto przytoczyć sobie kilka istotnych faktów z tym związanych.

1.1 Założenie firmy na słowacji – komu się to opłaca?

Jeśli spojrzymy przez pryzmat ogółu, to nie znajdziemy żadnych “uśrednionych” wytycznych czy rankingów. Każda działalność i pomysł mogą okazać się dobre i przynosić zyski. Jednakże istnieje pewna grupa firm na Słowackim rynku która jest najczęściej wybierana spośród wszystkich innych możliwych działalności. Są to firmy transportowe. Dzieje się tak dlatego, iż na Słowacji nie istnieje podatek od środków transportowych. Jest to bardzo korzystne dla firm posiadających własną flotę ciężarówek czy samochodów dostawczych, gdyż oszczędności z tego tytułu mogą wynieść setki tysięcy zł. w ciągu roku. Dodatkowo przy zakupie samochodu na Słowacji można znacznie obniżyć sobie podatek dochodowy poprzez zaliczenie VAT do kosztów uzyskania przychodu.
Dobrą decyzją może okazać się też przeniesienie firmy do naszych południowych sąsiadów. Dzięki takiemu ruchowi zarząd nadal będzie mógł prowadzić firmę z Polski, i jednocześnie podlegać pod Słowackie prawo podatkowe, które jest tam dużo korzystniejsze niż w Polsce
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂

1.2 Podatki i opłaty – firma na Słowacji

Przejdźmy teraz do mniej przyjemnych szczegółów czyli opłat, które musisz ponieść zakładając firmę na Słowacji. Należy wziąć pod uwagę że Słowacja nie jest jakimś olbrzymim rajem podatkowym, jednak podatki i opłaty w tym kraju są wciąż niższe od tych w Polsce. Jest to zatem kolejny czynnik po bliskości i łatwości w komunikacji, który ma wpływ na decyzję o rozpoczęciu działalności na Słowacji.
Do niedawna u naszych południowych sąsiadów obowiązywał dochodowy podatek liniowy 19%. Obecnie, po rezygnacji z niego istnieją dwie stawki 19 i 25 procent, z czego ten drugi jest dla osób osiągających dochód powyżej 3311 euro. W Polsce natomiast osoba która osiągnie dochód powyżej 85 500 zł jest zobowiązana do zapłaty 32% podatku PIT. Już na tym etapie widać jak bardzo korzystniejszy jest system podatkowy na Słowacji.
Pójdźmy zatem o krok dalej. Jaka jest wysokość stawki do której jako podatnicy możemy być zwolnieni z VAT? W przypadku Słowacji jest to prawie 49800 EUR, natomiast w Polsce jest to równe 150000 PLN. W przypadku podstawowej stawki VAT  – różnią się one na poziomie 3% (Słowacja 20% VAT, Polska 23% VAT). Kolejne różnice to Podatki CIT i PIT. Jeśli chodzi o pierwszy, w Polsce stawka tego podatku wynosi 19%, natomiast na Słowacji nieco więcej bo 22%. W przypadku PITu są to wartości odpowiednio: 18 i 32 procent w przypadku Polski, i 19 i 25 procent w przypadku Słowacji.
W przypadku tych dwóch podatków widać niewielkie dysproporcje na korzyść podatków w Polsce, jednak w ogólnym rozrachunku podatki na Słowacji są niższe. Spójrzmy na kolejne opłaty którymi są składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. W przypadku Polski wynoszą one 19,52% dla składki emerytalnej, oraz 9% dla składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dla działalności na Słowacji te same podatki wynoszą odpowiednio 18% i 14%. Ostatnimi opłatami, które jesteśmy zobowiązani uiścić są opłaty: rejestrowa oraz za zmiany w KRS. Dla Polski wynoszą one 600 PLN (rejestrowa) oraz 500 PLN (za zmiany), natomiast dla Słowacji jest to od 33 do 829,50 EUR (rejestrowa), i 66-331,50 EUR (za zmiany). Oczywiście do założenia firmy na słowacji trzeba będzie uiścić opłaty dodatkowe takie jak chociażby wynajem lokalu dla firmy, jednak te informacje różnią się w zależności od regionu Słowacji, w którym chcemy zakładać firmę. Aby je uzyskać należy skontaktować się z urzędem tego miasta lub regionu, który wybierzemy. Istnieje jeszcze kwestia dochodów i dywidend wypłacanych przez spółki. Według Słowackiego prawa są one zwolnione z opodatkowania, co oznacza, że nie zapłacimy za nie fiskusowi, odmiennie niż ma to miejsce w Polsce. Dodatkowo firmy na Słowacji mogą stosować optymalizację podatkową, która znacznie ułatwia planowanie i zarządzanie podatkami w firmie, a do tego jeszcze (jeśli posiadają rezydencję podatkową w Polsce) mogą skorzystać z klauzuli tax sparing, która uchroni ich przed podwójną płatnością podatków. 2. Jak założyć firmę na Słowacji?

Kiedy już zapoznaliśmy się ze wszystkimi ważnymi informacjami dotyczącymi zakładania firmy na Słowacji, możemy przejść do porad. Gdzie się zgłosić, jaką formę działalności wybrać? Gdzie się zarejestrować, gdzie uiszczać opłaty? Na te i inne pytania pojawiające się podczas podejmowania decyzji o otwarciu działalności na Słowacji odpowiemy właśnie w tym punkcie.
Najpierw zajmijmy się formami działalności u naszych południowych sąsiadów. Wedle ich prawa wyróżniamy trzy zasadnicze formy działalności gospodarczych. Są to kolejno:

 • działalność wolna
 • działalność wiązana
 • działalność rzemieślnicza W przypadku działalności wolnej możemy ją uprawiać na tzw. zasadach ogólnych, a do prowadzenia jej nie są potrzebne żadne państwowe koncesje czy pozwolenia (drugi punkt dotyczy także działalności wiązanej i rzemieślniczej.
  Jeśli chodzi o działalność wiązaną, to podczas jej rejestrowania wymagana jest przedstawienie dokumentów potwierdzających posiadanie odpowiedniego poziomu i stopnia wykształcenia.
  Natomiast dla działalności rzemieślniczej musimy przedstawić dokumenty potwierdzające nasze uprawnienia zawodowe, a także minimum 6 miesięcy doświadczenia zawodowego.
  Oczywiście jak ma to miejsce we wszystkich krajach osoba chcąca założyć firmę na słowacji musi być pełnoletnia i nie może być karana.

2.1 Spółki na Słowacji

Istnieją także możliwości zakładania spółek osobowych i akcyjnych. Obowiązuje podział na:

Spółki osobowe:

 • jawne (skrót v.o.s.)
 • komandytowe (skrót k.s.)

Spółki akcyjne:

 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (s.r.o.)
 • spółka akcyjna (a.s.) W każdej ze spółek obowiązują odmienne zasady i opłaty.
  W przypadku spółek osobowych jawnych wymagane jest współtworzenie spółki przez co najmniej dwóch wspólników, którzy występują pod jedną nazwą handlową. Odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem wspólnie i niepodzielnie. Przedstawicielem takiej spółki może być dowolny ze wspólników na zasadach uzgodnionych w ich umowie. Przeczytaj także: Poradnik – Jak znaleźć i dotrzeć do niszy rynkowej? Dla spółek komandytowych różni się podziałem zobowiązań majątkowych. Jeden ze wspólników odpowiada za zobowiązania jedynie w wysokości swojego wkładu do spółki, natomiast drugi z nich odpowiada całym majątkiem. Przedstawicielem takiej spółki może być jedynie wspólnik odpowiadający całym majątkiem, jednakże decyzje spółki są podejmowane przez wszystkich wspólników, o ile umowa między nimi nie stanowi inaczej.
  Do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymagany jest kapitał zakładowy w wysokości 5000 euro. Wniesiony minimalnie przez 1 wspólnika lub maksymalnie 50 wspólników. Minimalna wysokość wkładu każdego wspólnika to 750 euro. Takia spółka odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem a organami zarządczymi są wszyscy wspólnicy, przedstawiciele i rada nadzorcza.
  Spółka akcyjna na słowacji może zostać założona przez jedną osobę prawną, w przeciwnym przypadku wymagane są co najmniej 2 osoby.  Kapitał zakładowy musi wynosić minimum 25 tysięcy euro, i podobnie jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością organami spółki są: rada nadzorcza, zarząd i akcjonariusze.

2.2 Gdzie rejestrować firmę na Słowacji?

Aby zarejestrować działalność na Słowacji musimy zgłosić się do wydziału prowadzenia działalności gospodarczej, które mieszczą się przy słowackich urzędach wojewódzkich. Opłata rejestracyjna jest śmiesznie niska i wynosi ona zaledwie 5 euro. Płaci się ją w specjalnych znaczkach skarbowych. Można też skorzystać z tzw. e-urzędu i zarejestrować swoją działalność drogą elektroniczną.
Dodatkowym atutem po założeniu firmy na słowacji jest to, że może działać ona od razu po naszym wyjściu z urzędu na zasadzie tzw. cichej zgody, do czasu otrzymania wpisu w rejestrze firm. W Polsce firmy mogą rozpocząć działalność dopiero po nadaniu numeru REGON. Uzyskanie wpisu w CEIDG zazwyczaj trwa do kilku dni, jednak w niektórych przypadkach może się wydłużyć, przez co firma może zacząć działać z opóźnieniem.
Płatności i podatki odprowadzamy podobnie jak w Polsce – w odpowiednim dla nas urzędzie skarbowym.
3. Podsumowanie

Z powyższego artykułu dowiedzieliśmy się jak założyć firmę na słowacji, jakie podatki na nas czekają, jakie formy działalności możemy wybrać, gdzie się zarejestrować i wiele więcej. Kiedy już otworzymy naszą firmę przydatni mogą okazać się kontrahenci czy dostawcy. Warto zatem rozważyć zakup Bazy Danych Firm Słowackich w Blendberg, aby móc ich znaleźć bez większego trudu.
Mamy nadzieję że nasz artykuł okaże się dla państwa przydatny. Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail