Content Section

Jak eksportować towary z Polski?🇵🇱🚢

Handel zagraniczny stanowi ważną część funkcjonowania gospodarki kraju. Sprzedaż produktów na światowe rynki pozwala na uzyskanie korzyści zarówno samym przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją dobra, jak i państwu – eksport wpływa bowiem na krajowy bilans płatniczy oraz rynek pracy, który będzie w stanie utrzymać niski poziom bezrobocia i zapewnić więcej stanowisk.
Karty historii wyraźnie wskazują, że Polska nie zawsze z łatwością mogła prowadzić wymianę handlową. Dopiero upadek komunizmu (a wraz z nim liberalizacja gospodarki) w 1989 r. pozwolił na sprzedaż towarów do innych państw niż RWPG oraz przyczynił się do  powstania licznych prywatnych przedsiębiorstw handlowych. Jednak największy rozkwit eksportu w Polsce nastąpił po przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej. Możliwość udziału w otwartym rynku, zniesienie opłat celnych i jednolity system ceł przywozowych na produkty spoza Wspólnoty to główne czynniki przyczyniające się do sukcesu polskich towarów na międzynarodowej arenie.
Obecnie polski eksport kształtuje się w rosnącej perspektywie. Zgodnie z danymi GUS sprzedaż krajowych produktów wyniosła 203,7 mld EUR, co stanowi o 10,2 % więcej niż w roku 2016.
1. Gdzie najczęściej lądują polskie produkty eksportowe?

Jak wiadomo z zasad ekonomii, eksport z Polski kształtowany jest przez popyt zagraniczny. Największą grupę państw, do których trafiają polskie produkty eksportowe stanowią oczywiście kraje z Unii Europejskiej – sprzedaż na wskazane rynki stanowi 79,8 % z całości eksportu. Należy zatem przyjrzeć się, które państwa najbardziej cenią sobie dobra wytwarzane w Polsce:

 • Niemcy –  są najważniejszym importerem polskich towarów. W świetle danych z 2017 roku ponad 27 % dóbr znalazło się właśnie na tamtejszym rynku.
 • Czechy – stanowią drugi rynek eksportowy z wynikiem 6,4%. Wartość niniejszego eksportu wynosi ponad 13,5 mln EUR.
 • Wielka Brytania – polski export osiągnął wartość ok. 13 mln EUR i najbardziej doceniane zostały tam artykuły spożywcze i pojazdy mechaniczne.
 • Francja –  eksportowane towary do tego kraju szacuje się na kwotę 11,5 mld EUR, a największą część sprowadzonych produktów stanowią wyroby elektromaszynowe.
 • Włochy – wartość polskiego eksportu wynosi tam ok. 10 mln EUR. Włosi docenili wyroby z sektora metalurgicznego  – to właśnie one stanowią największą część sprzedanych tam dóbr. Obok państw europejskich produkty eksportowane z polski trafiają także na inne kontynenty. Wartość eksportu do Stanów Zjednoczonych w 2017 roku wyniosła ok. 5.5 mln EUR, sprzedaż polskich towarów do Chin to wartość ponad 2 mln EUR, a 7.2 mln EUR to kwota na jaką szacuje się produkty sprowadzane do Rosji.
  #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
  Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
  Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
  2. Co Polska eksportuje?

Polska – kraj, w którym dynamicznie rozwija się przemysł motoryzacyjny, energetyczny, maszynowy, włókienniczy i odzieżowy. Nie sposób zapomnieć o branży spożywczej, która doceniana jest nawet w państwach azjatyckich. Polskie rolnictwo wyróżnia się na tle międzynarodowych konkurentów ze względu na odniesienia do lokalności, tradycyjnych metod wyrobu oraz używania naturalnych czynników produkcji.
Jak wskazują dane odnoszące się do polskiego eksportu, krajowe produkty są chętnie wybierane przez zagranicznego konsumenta. Należy więc wyróżnić hity eksportowe Polski, które wciąż podbijają globalne rynki.

2.1 Maszyny oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne w eksporcie Polski

Połączenie specjalistycznej wiedzy, wykorzystanie zasobów naturalnych i niskie koszty pracy zdeterminowały sukces branży maszynowej w Polsce. Połowa produkcji różnego typu urządzeń trafia na eksport – w szczególności do Chin i Niemiec, choć to niemieckie maszyny stolarskie stanowią dla Polski największą konkurencję na międzynarodowych rynkach. Przychylna perspektywa maluje się jednak dla wymiany handlowej z Rosją – aż 37% eksportu stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego.
Maszyny rolnicze to produkty eksportowe Polski, które są szczególnie doceniane na arenie międzynarodowej. Można zauważyć wzrost zainteresowania niniejszą branżą przez zagranicznych kupców – w 2016 roku nastąpił wzrost eksportu maszyn rolniczych o 1%. Również w tym roku maszyny żniwne i omłotowe znalazły się na pierwszym miejscu najbardziej popularnych rolniczych towarów eksportowych – stanowiły aż 52% udziału.

2.2 Pojazdy – ich części i akcesoria jako część polskiego eksportu

Samochody i akcesoria do auta importowane są głównie przez Niemcy i Czechy. W 2016 roku Polska przeznaczyła na eksport samochody o wartości 7 mld EUR. Na terenie kraju znajduje się wiele fabryk samochodowych – od Fiata w Tychach, Opla Astra w Gliwicach, po Volkswagena w Poznaniu. Do tego znajdziemy również polskich producentów, czego przykładem jest Solaris Bus & Coach S.A wytwarzający pojazdy komunikacji miejskiej, który przeznacza najwięcej środków transportu na eksport do Włoch, Niemiec, Norwegii i Łotwy.
Towary eksportowe Polski to również części do samochodów. Tłoczenie części karoserii, produkcja podzespołów i modułów do nadwozi to elementy wytwarzane przez Formpol w Tychach. W Skawinie znajduje się natomiast największy zakład grupy Valeo, który produkuje skraplacze, chłodnice powietrzne oraz wycieraczki. Do popularnych fabryk zajmujących się wyrobem akcesoriów samochodowych należy zaliczyć także grupę Boryszew – to właśnie tam odbywa się produkcja przewodów do klimatyzacji oraz płynów niezamarzających. Przeczytaj: [Ranking] Największe firmy transportowe w Polsce w 2017 / 2018 – Blendberg 🚚

2.3 Meble polskim towarem eksportowym

Wartość produkcji mebli w 2017 roku w Polsce wyniosła 8,02 mld EUR – oznacza to wzrost o 9,1% do roku ubiegłego. Z pewnością jest to jeden z polskich hitów eksportowych ceniony za wysoką jakość wykonania. Miłośnikami polskich mebli są w szczególności Niemcy, Brytyjczycy i Czesi.
W czołówce polskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mebli należy wskazać firmę Kler, która działa na rynku od 1973 roku i znana jest z wyrobu towarów luksusowych o dokładnych wykończeniach. Kolejnym przykładem jest Black Red White, które swoje towary sprzedaje na ponad 40 międzynarodowych rynkach i została nominowana przez gazetę Rzeczpospolitą w kategorii Najlepszy eksporter regionu. Najczęściej wybieranym produktem eksportowym firmy okazały się meble skrzyniowe.

2.4 Artykuły spożywcze – prawdziwe hity eksportowe polski

Dlaczego polska żywność jest tak ceniona? Na przestrzeni lat podejście konsumenta zmieniło się – cena nie jest już najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie produktu, teraz liczy się bezpieczeństwo i jakość, którą polskie produkty żywnościowe z pewnością mogą się pochwalić.
Artykuły spożywcze z Polski doceniane są nie tylko na europejskich rynkach. Przykładowo, polska śmietana, serwatka i mleko podbiła serca Chińczyków. Żywnościowe produkty eksportowane z Polski do kraju Dalekiego Wschodu na przestrzeni lat 2007 – 2014 wskazują na przychylną perspektywę rozwoju eksportu w tym kierunku – szacuje się bowiem ośmiokrotne zwiększenie sprzedaży w tym czasie.
Na szczególną uwagę zasługuje polskie mięso – w 2017 roku wartość eksportu wołowiny, drobiu oraz wieprzowiny stanowiła 20% całego polskiego exportu rolno – spożywczego i oszacowana została na prawie 5.5 mld EUR.
3. Województwa tworzące polskie towary eksportowe

Okazuje się, że każde województwo w Polsce słynie z poszczególnych sektorów przemysłowych stanowiących kluczowe elementy eksportu Polski. Dla przykładu, województwo zachodniopomorskie może pochwalić się produkcją konstrukcji metalowych, podlaskie specjalizuje się w produkcji maszyn dla rolnictwa i leśnictwa, mazowieckie w sprzedaży owoców i warzyw, śląskie w produkcji opakowań i wyrobów z tworzyw sztucznych, a łódzkie w produkcji tekstyliów i wyrobów pończoszniczych. 4. Eksport z Polski – jak zacząć?

Chcąc rozpocząć ekspansję swoich produktów na rynki światowe niezbędne jest znalezienie klienta zza granic naszego kraju. Możemy dokonać tego w wieloraki sposób, na przykład poprzez skorzystanie z usług międzynarodowych firm konsultingowych, które pomogą nam wskazać potencjalne podmioty, a nawet zorganizują z nimi spotkanie. Należy mieć jednak świadomość, że takie działanie wiąże się z wysokimi kosztami, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani.
Nie pozostaje nic innego jak znalezienie klientów na własną rękę – tu z pomocą przychodzą nam dostępne w internecie bazy danych. Na stronie www.blendberg.com znajduje się szeroka gama baz firm z różnych części świata, w których z pewnością wybierzemy swojego nowego partnera. Jeżeli chcemy skoncentrować się jedynie na krajach europejskich, wystarczy że wybierzemy zakładkę bazy danych firm europejskich przez co z łatwością znajdziemy wybrane państwo i przedsiębiorstwo, z którym chcielibyśmy nawiązać kontakt i podjąć współpracę. 5. Polski eksport w fazie rozkwitu

Wiemy już, co eksportujemy z Polski i w jakie miejsca najczęściej trafiają rodzime produkty. Po wybraniu rzetelnego, zagranicznego klienta należy zwrócić uwagę na wynegocjowanie warunków przebiegu współpracy. Pamiętajmy o obowiązujących regulacjach prawnych oraz o poruszeniu takich kwestii jak wyznaczenie płatnika za transport, czy ustalenie formy płatności za transakcje. Dobrze skonstruowana umowa pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nerwów, i co najważniejsze, przyczyni się do podboju zagranicznego rynku przez nasz produkt.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail