Import z chin – wszystko co powinniście wiedzieć🇨🇳

Międzynarodowe relacje Polski z Chinami z roku na roku ulegają zacieśnieniu czego efektem jest pogłębienie współpracy tych dwóch krajów. Częste spotkania przedstawicieli niniejszych państw, którzy podkreślają strategiczne partnerstwo polsko – chińskie, przyniosły podpisanie w ostatnim czasie ponad 40 kluczowych umów obejmujących różnorodne inicjatywy, w tym handel. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy interesują się importem towarów z Chin – przyjazne stosunki państwowe zawsze ułatwiają drogę prowadzenia swojego przedsięwzięcia. 1. Handel z Chinami – przychylna perspektywa

Nie zapominajmy jednak o Unii Europejskiej – Polska jako jej członek podlega pod unijne prawo, które zostało zaimplementowane do krajowych ustaw i określa m.in. warunki handlu z państwami trzecimi. Spokojnie – zgodnie z unijnym raportem EU–China Economic Relations to 2025. Building a Common Future relacje między dwoma globalnymi gospodarkami również ulegną poprawie. Dane mówią same za siebie – w 2015 roku import z Chin w ogólnym imporcie Unii wyniósł aż 20,2 %. Tak wysoki procent nakłania do pogłębienia współpracy i stąd też raportowa rekomendacja o rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu, która pozwoliłaby na jeszcze większe otwarcie rynku. Przedstawione rozwiązanie wiąże się z pominięciem szeregu formalności i innych trudności podczas sprowadzania wyrobów z Chin przez importera.
Zanim jednak dojdzie do tak głębokiej liberalizacji rynku, przyjrzyjmy się jak procesy importowania towarów z tej części Azji przebiegają w dzisiejszej perspektywie i, co najważniejsze, co sprowadzać z Chin, by było to możliwie najbardziej opłacalne.
2. Od czego zacząć?

Sukcesem każdego biznesu jest odnalezienie produktu lub usługi, które trafią w punkt potencjalnego odbiorcy zaspokajając jego oczekiwania. Musisz zatem zastanowić się jaki towar z Chin chciałbyś zaimportować? Spróbujemy Ci w tym pomóc przedstawiając 5 kategorii, które stanowią największy udział w imporcie produktów z tego regionu świata:

 1. maszyny biurowe i urządzenia telekomunikacyjne (ponad 21%)
 2. maszyny elektryczne i nieelektryczne (ok. 19%),
 3. produkty przemysłu chemicznego (ok. 5,8%
 4. tekstylia i odzież (ok. 5,1%)
 5. sprzęt transportowy (ok. 4,3%) Jak widać, sprzęt elektroniczny jest popularną kategorią produktów sprowadzanych z Chin. Wiąże się to ze stosunkowo niską ceną towarów w tej części Azji, w porównaniu do kwoty jaką płacimy za sprzęt w Polsce. Oczywiście – nie musisz decydować się na import maszyn z Chin, a wybrać dobra materialne innego rodzaju, jednak niezależnie od rodzaju kupowanych produktów wszędzie pojawia się wspólny element – wybranie rzetelnego partnera z Chin.
  #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
  Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
  Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
  3. Z kim współpracować?

Jeżeli nie mamy doświadczenia w tym obszarze działania, to musimy przygotować się na kilka trudności, które mogą pojawić się na naszej drodze. Zacznijmy od podstaw: różnice kulturowe i bariera językowa to częste problemy między przedsiębiorcami z innych państw. Chińscy biznesmeni przykładają wagę do swojej reputacji i dobrego mienia – każde narażenie może spowodować utratę dobrych relacji, a co za tym idzie, kontrahenta.
Na początku należałoby zadać sobie pytanie – jak znaleźć takiego partnera? Możemy dokonać tego na własną rękę poprzez przeszukiwanie specjalistycznych stron internetowych, gdzie znajdziemy chińskich dostawców co jest często czasochłonne i często nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lub dokonać zakupu bazy danych chińskich firm.
Bądźmy jednak czujni i nie dajmy się nabrać, szczególnie gdy w grę wchodzą niemałe pieniądze! Należy zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas potencjalny kontrahent jest rzetelny i uzyskiwał wcześniej rekomendacje swoich klientów.
Gdy znajdziemy odpowiedniego partnera należy nawiązać z nim kontakt – najlepiej zrobić to pisząc na wskazany na jego stronie adres e-mail. Uwaga! Coraz częściej takie wiadomości wykonuje się w języku osoby, z którą pragniemy rozpocząć współpracę. Jeśli chcemy wypaść profesjonalnie (a jest to szczerze cenione przez azjatyckich przedsiębiorców!) a nie znamy języka to najlepszą opcją będzie zlecenie napisania takiej wiadomości osobie, która z łatwością operuje językiem chińskim.
Jeśli wolimy mieć pewność, że współpracujemy z wiarygodnym kontrahentem to mamy możliwość skorzystania z pośrednika, dla którego sprowadzanie towaru z Chin stanowi chleb powszedni. To właśnie on zweryfikuje potencjalnego partnera, zajmie się formalnościami, przeprowadzi negocjacje, będzie monitorował przebieg zamówienia oraz skontroluje wysyłkę. Taka usługa wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami w postaci pobranej przez serwis prowizji. Przeczytaj: Jak zacząć eksport do Chin, oraz co się opłaca? – BlendBerg✈ 4. Ceny i płatności przy imporcie z Chin

Wybraliśmy już towary z Chin, które pragniemy nabyć, do tego znaleźliśmy dostawcę pozytywnie nastawionego na współpracę z nami, więc czas przejść do kluczowego elementu, bez którego żadne zakupy hurtowe z Chin nie będą miały miejsca – pora uregulować płatności.
W zależności od kontrahenta otrzymamy specjalną instrukcję jak dokonać przelewu oraz niezbędną fakturę proforma stanowiącą część oferty, która poinformuje nas o rzeczywistym brzmieniu faktury i kosztach. Czasem może zdarzyć się, że zostaniemy zobligowani do wpłaty zaliczki, a dopiero po otrzymaniu zamówionych produktów uiścimy pozostałą część sumy. W większości przypadków użyjemy do tego przelewu międzynarodowego SWIFT, który obsługuje wszystkie światowe waluty.
5. Transport – wybierz najlepszą opcję

Przyjrzyjmy się teraz kwestiom logistycznym – w końcu musimy być świadomi czasu oczekiwania na nasze zamówienie, tym bardziej że dzieli nas od niego ok. 7 000 km! Import towarów z Chin do Polski może odbywać się na kilka sposobów:

 1. wykorzystanie usług kuriera – sprawdza się przy paczkach o ograniczonej wadze. Musimy jednak pamiętać, by dostarczyć do agencji celnej kuriera niezbędne dokumenty firmy i uzbroić się w cierpliwość – przesyłka może czekać na odprawę nawet 14 dni.
 2. import morski – w zależności od wymiarów i wagi kontenera cena może wahać się od 7 do 14 tysięcy PLN za taką jednostkę. Jeżeli sprowadzanie towarów z Azji odbywa się na dużą skalę (lub ma być to przykładowo import maszyn z Chin) powinno być to dla nas opłacalne rozwiązanie. Wybierając tę opcję dostawy kontaktujemy się z polskim przedstawicielem międzynarodowego spedytora, który zajmie się obsługą produktów. Taki kontener dotrze do nas po ok. 4 tygodniach dryfowania po morzach.
 3. import lotniczy – najszybsza metoda otrzymania naszego zamówienia, która polecana jest przy przesyłkach o dużej wartości, ale małej wadze. Mimo, że jest to dość droga opcja (orientacyjnie za 1 kg z Szanghaju do Warszawy zapłacimy 3,00 USD) to stanowi jeden z najbezpieczniejszych środków transportu, a my otrzymujemy naszą przesyłkę maksymalnie po 7 dniach.

6. Co z tym cłem?

Jak już wiemy, import towarów z Chin wiąże się z zapłatą cła. Możemy sprawdzić jaką kwotę będzie stanowić to ograniczenie transportowe w naszym indywidualnym przypadku za pomocą specjalnego kalkulatora stworzonego przez Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów, który funkcjonuje pod nazwą ISZTAR.
W niektórych przypadkach polski importer zwolniony jest z obowiązku opłaty podatku VAT od produktów z Chin. Jeżeli łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza 22 EURO to art. 51 Ustawy o podatku od towarów i usług pozwala nam skorzystać z tej ulgi. Jak to bywa w prawie, istnieją zawsze wyjątki od powszechnych przepisów – tak jest i w tym przypadku. Możemy zapomnieć o wspomnianym zwolnieniu, gdy zdecydujemy się importować napoje alkoholowe, tytoń i wyroby tytoniowe, czy też perfumy i wody toaletowe.
Te wszystkie formalności przyprawiają Cię o zawrót głowy? W celu uniknięcia niepotrzebnego stresu możesz nawiązać współpracę z agencją celną, która z własnej inicjatywy zgłosi towar do kontroli i towarzyszy przez cały proces odprawy importowej. 7. Podsumowanie

Wiesz już jak wygląda import z Chin krok po kroku – teraz możesz zastanowić się jakie towary chciałbyś sprowadzać. Pamiętaj, by dokładnie weryfikować chińskie sklepy internetowe, sprawdzić czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia importowe oraz wybrać najlepszą dla siebie drogę przesyłki. Istnieje wiele portali i instytucji, które pomogą Ci w rozpoczęciu swojej handlowej przygody – odważ się i przekonaj, że importowanie towarów z Chin to dobry sposób na biznes!
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail