[Case Study] Jak budować bazy mailingowe firm (B2B) za darmo📈

Budowanie własnej bazy mailingowej to minimalny koszt, natomiast korzyści, jakie niesie konsekwentne budowanie list mailingowych, są nieocenione. Dla niejednego przedsiębiorstwa bazy mailingowe, które budują od lat, stanowią główny kanał sprzedaży. W poniższym artykule przedstawimy Ci kompletny poradnik jak budować bazy maili, oraz jak wykorzystywać zebrane listy adresów e-mail do podtrzymywania kontaktu z klientami, a także sprzedaży.
Co to jest baza mailingowa?

Baza mailingowa to lista zebranych maili, które firmy wykorzystują do dalszego kontaktu najczęściej w celu sprzedaży produktów lub usług. Często firmy nie sprzedają bezpośrednio przez e-mail marketing wysyłając np. comiesięczne newslettery do posiadanych maili w bazie, jednak finalnie jak to w każdym biznesie chodzi o sprzedaż, dlatego bazy mailingowe możemy także traktować w kategoriach sprzedaży pośredniej = poprzez mailing bezpośrednio nic nie sprzedajemy, jednak cykliczne maile pozwalają utrzymać nam kontakt z klientami i budować w ich głowach naszą świadomość i wizerunek eksperta, dzięki czemu w przypadku kontaktu handlowca z naszej strony znacznie łatwiej będzie sprzedaż wspomniany wcześniej produkt, lub usługę.
W zależności od firmy i jej wielkości bazy danych przetrzymywane są w programach typu arkusz kalkulacyjny (excel, libre office), specjalnych bazach danych na serwerach, lub programach do wysyłki mailingów typu freshmail, getresponse, czy popularny za oceanem mailchimp.
Jeśli zamierzasz dopiero rozpocząć budowanie listy mailingowej, proponuję wykorzystać do tego arkusz kalkulacyjny google sheet, a następnie importować maile do programu do wysyłki maili. Różnica między własną, a kupioną bazą mailingową?

Dokładnie taka sama, jaka między garniturem kupionym w salonie a tym szytym na miarę.
Ten gotowy będzie spełniał swoją funkcję, dostępny będzie od ręki. Ten szyty na miarę będzie kosztował nas znacznie więcej czasu i pieniędzy (w przypadku bazy mailingowej, którą budujemy sami tylko czas).
Tak więc jeśli potrzebujesz już teraz pozyskać nowych klientów, zachęcamy do zakupu naszych baz danych firm, które znajdziesz na stronie głównej blendberg.com i możesz wyszukać poprzez wyszukiwarkę, lub górne menu.
Dodatkowo gotowe bazy danych firm kupujemy, kiedy chcemy pozyskać klientów, którzy nie  mieli wcześniej styczności z naszą firmą, czyli nowe branże, lub nowo powstałe firmy. Listy mailingowe, które budujemy sami, zawierać będą klientów, którzy spotkali się z naszą ofertą, tak więc będą to firmy, które znają lub kojarzą naszą ofertę. Przeczytaj: 9 technik sprzedaży które naprawdę działają – Blendberg ? Metody budowania  dobrych list mailingowych za darmo

Poniżej prezentujemy 6 sposobów na budowanie list mailingowych, wszystkie sposoby są darmowe, jedyne czego potrzebujesz to czas. Od razu uprzedzamy, że budowanie dobrej listy mailingowej to proces długotrwały i ciągły, jednak konsekwentne jej budowanie będzie z czasem stawało się dla Ciebie jednym z głównych kanałów sprzedaży online, dlatego nie zwlekaj i już dziś zacznij budowanie baz mali zupełnie za darmo!

Strona firmowa lub blog

Podstawowe medium, które generuje największą liczbę maili do zdobycia. Pozyskiwać maile możemy na dwa sposoby.
Pierwszym sposobem będzie umieszczenie z boku lub na dole strony miejsca na zostawienie maila i zapisanie się do newslettera. Aby pozyskiwać w ten bierny sposób maile, musimy posiadać na swojej stronie wysokiej jakości pomocne treści dla klienta, np. materiały eksperckie udostępnianie za darmo, tylko w ten sposób odwiedzający będzie chciał zostawić nam swojego  maila, w celu otrzymywania kolejnych podobnych treści, na bazie tej, która go zaciekawiła.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
Drugi sposób pozyskiwania maili ze strony będą różnego typu pływające elementy lub pop-up’y zachęcające odwiedzającego do zapisania się na newslettera. Pamiętając, aby nie nadużywać tego typu rozwiązań oraz że sama treść dla klienta również musi być interesująca. Jeśli decydujemy się na agresywną formę pozyskiwania maili, warto robić to w subtelny sposób czyli np. scroll box z prośbą o pozostawienie maila dopiero po scrollowaniu strony w dół (scrollowanie strony w dół = treść na stronie interesuje klienta, przez co przewija stronę w dół).
Dodatkowo, znacznie łatwiej będzie nam pozyskać mail, jeśli np. w zamian za zapisanie się na newsletter damy naszemu klientowi jednorazowy rabat na zakup naszej usługi lub produktu, lub po zostawieniu maila uzyska on dostęp do np. branżowego raportu, lub dodatkowych informacji (rozwinięcie artykułu, który czyta).
Poniżej prezentujemy możliwe pop-up’y oraz pływające elementy do zbierania adresów e-mail.
Jeśli chcesz wdrożyć takie rozwiązanie na swoją stronę, wykorzystaj darmowe narzędzie sumo.com, z którego pochodzą opisane poniżej rozwiązania. Wyskakujący pop-up  (link demo) Najbardziej popularna forma pozyskiwania mali, niestety ze względu na to że pojawia się pop-up zaraz po załadowaniu strony, forma ta bardziej denerwuje i zniechęca klienta, niż skłania go do zostawienia maila. Czy sam zostawiłbyś maila na stronie, która dopiero Ci się załadowała i nie zapoznałeś się jeszcze z treścią, a już dostajesz prośbę o zostawienie maila?
To tak samo, jakbyś wchodził do sklepu, nie obejrzał jeszcze towaru a sprzedawca już zapraszał się do kasy w celu dokonania zakupy, dlatego tej formie zbierania maili mówimy zdecydowanie nie :) Formularz w treści (link demo) Mniej inwazyjna forma formularza do zbierania maili, osadzona jest w treści – zazwyczaj w połowie tekstu, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że osoba czytająca zapiszę sie do naszej bazy mailingowej zupełnie za darmo znacznie wzrasta ponieważ poproszona ona jest do dołączenia do naszej listy mailingowej dopiero w momencie, kiedy zapoznaje się z treścią.
Uwaga – Jeśli decydujesz się na taką formę formularza, pisz treści tak, aby początek już był interesujący dla czytelnika, inaczej nie zostawi on maila. W innym przypadku proponujemy umieszczenie formularza w treści pod sam koniec strony. Formularz przy zamykaniu karty przeglądarki (link demo) Tego typu formularza można wykorzystywać jako formularz dodatkowy. Osoba, która planuje zamknąć kartę i wyjść ze strony prawdopodobnie nigdy nie odwiedzi już twojej strony, dlatego warto wykorzystać tą sytuację i spróbować skłonić ją do zostawienia maila, aby zapewnić sobie możliwość kontaktu z nią poprzez e-mail marketing w przyszłości. Formularz z wezwaniem do akcji (link demo) Analogicznie jak pop-up, tylko zamiast widocznego na pierwszym planie pola do wpisania adresu e-mailowego, widnieje opis typu “pobierz”, “zapisz się”, czyli typowe wezwanie do akcji, dopiero po kliknięciu tego przycisku pojawia się formularz.
Na pewno taka wersja pop-up’a będzie miała większą skuteczność, jednak posiada ona takie same wady jak standardowy pop-up, dlatego odradzamy jego używanie. Formularz po kliknięciu w link tekstowy (link do dema) Minimalistyczny formularz, który aktywuje się dopiero po kliknięciu w link lub button na stronie np. w treści opisu zachęcającego do zapisania się na newslettery typu. “Jeśli interesuje Cię ten artykuł,  zapisz się na newsletter* i otrzymuj podobne artykuły na maila”. *przykład linka, aktywującego pop-up z newsletterem
Pływający formularz (link do dema) Rekomendowany przez nas formularz, który sami również wykorzystujemy. Jest on najmniej nachalny, pojawia się dopiero w połowie scrollowania strony, przez co chętnie wypełniany jest przez użytkowników, dodatkowo w ostatnim czasie forma ta wypiera pop-up’y, które z racji swoich opisanych wad są coraz mniej wykorzystywane. Pływający formularz z wezwaniem do akcji (link do dema) Analogiczny formularz jak wyżej, z tym że na pierwszym planie  brak pola na wpisanie maila, a przycisk wzywający do akcji.

Kanały social media

Jeśli prowadzisz działania komunikacyjne w mediach społecznościowych typu facebook, instagram czy youtube warto wykorzystać obecność w tych portalach również przy budowaniu swojej bazy mailingowej.  Najłatwiejszy sposób na zbieranie maili to cykliczne wpisy przypominające osobom obserwującym Twój Profil o możliwość zapisania się do newslettera. Aby podnieść skuteczność zapisu na swoją listę warto gratyfikować sam zapis na listę, czy pozostawienie w naszej bazie maila. Dobrym przykładem, który możesz wykorzystać w swoich działaniach to publikowanie w social media wzmianek do treści na stronie, a tam za dostęp do całego materiału prośba o dostęp na maila.   Praktyki te wykorzystywane są bardzo często za oceanem, gdzie w komunikacji B2B bardzo często prosi się o podanie maila w celu dostępu do danej treści, czy raportu w celu pobrania go na skrzynkę mailową, a dodatkowo zapisanie się do danej listy mailingowej.

Miejsca offline, gdzie spotykasz klientów

Każdy dobry marketer wie, że każda okazja jest dobra do pozyskania maila.
Dotyczy to również działań offline, gdzie spotykasz swoich potencjalnych klientów, dotyczy to zarówno spotkań typowo face to face gdzie widzimy się na spotkaniu z potencjalnym klientem, jak i grupowych typu konferencje czy szkolenia.
Jeśli przykładowo nasi handlowcy jeżdżą na spotkanie z klientami, warto zasugerować im, aby podczas prezentacji pytali jednorazowo każdego klienta nawet jeśli nie jest zainteresowany na ten moment naszą ofertą, czy nie chce podać swojego maila, aby otrzymywać z branży, która reprezentujemy cyklicznych informacji.  Tego typu schemat wykorzystuje jeden z naszych klientów software house dostarczający rozwiązania e-commerce, który zawsze proponuje klientowi zapis na darmowy newsletter z bieżącymi trendami w e-commerce, dzięki czemu biznes klienta otrzymywać będzie co-miesiąc pięć linków do najciekawszych treści związanych z handlem w internecie.
Bardzo duża liczba osób, z którymi spotykają się handlowcy godzi się na taką niezobowiązująca propozycje, firma klienta wysyła raz w miesiącu taki newsletter i co kwartał proponuje jedna ze swoich nowych usług. Bardzo często klienci, którzy nie byli zainteresowani ofertą rok temu, po roku decydują się nawiązać współpracę. Z roku na rok baza mailingowa rośnie, a wraz z nią odsetek leadów sprzedażowych, a przecież to nic nie kosztuje i jest zupełnie za darmo.
W przypadku kiedy wybierasz się na konferencje, szkolenia warto podczas networkingu lub jeśli prowadzisz prezentacje napomknąć że jeśli osoba/osoby z którymi rozmawiasz jest zainteresowana tym co mówisz rekomendujesz zapisanie się na Twoją listę mailingową i schemat działań analogiczny jak wyżej.

Przed finalizacją sprzedaży

Masz możliwość kontaktu z klientem przed sprzedażą? Tą sytuację również możesz wykorzystać do budowania listy mailingowej. Najczęściej przed sprzedażą proponuje się klientowi dodatkowy gratis w związku z zapisaniem się do naszej bazy, dodatkowo warto argumentować sam zapis do bazy jako dodatkową korzyść, a ponadto gratis lub pakiet korzyści w związku z danym zakupem, a nie smutny obowiązek w celu otrzymania gratisu przy zakupie -> wtedy większość osób, która zgodzi się zostawić maila poda albo nie-używany mail, lub zaraz po wypisze się z danego programu (czego dobrym przykładem są różnego typu programy lojalnościowe dla B2C, gdzie karta rabatowa = spam na skrzynce mailowej).

Przykład zastosowania:

Jest Pan zainteresowany zakupem naszego systemu crm, jeśli zapisze się Pan na naszą listę mailingową, co miesiąc będziemy wysyłać porady jak zwiększyć sprzedaż – 5 skutecznych porad, bez lania wody oraz dodatkowo w ramach podziękowania zaproponujemy rabat na szkolenie po wdrożeniowe.

Po finalizacji sprzedaży

Ten sposób możemy wykorzystać również w przypadku sprzedaży zakończonej sukcesem, oraz niepowodzeniem (czyli takim stanem, gdzie klient zrezygnował z usługi), ale zapisując go na naszą listę mailingową mamy możliwość sprzedania mu produktu w przyszłości.
Najlepiej około jednego, lub dwóch miesięcy od zakończeniu sprzedaży lub prób sprzedaży wysłać maila do klienta, że prowadzimy newsletter, który będzie go interesował np. w przypadku BlendBerga “Sprzedaż w B2B / Skuteczne Metody Sprzedaży” gdzie co miesiąc wysyłamy klientom 3 metody do wdrożenia z podziałem na poziom czasowy wdrożenia -> szybki czas wdrożenia <> mały efekt, średni czas wdrożenia <> średni efekt, duży czas wdrożenia <> duży efekt sprzedażowy. (Bonus) Jak nie budować baz e-mail

W związku z licznymi zapytaniami i komentarzami, poniżej prezentujemy dodatkowy mini-bonus jak nie budować baz e-mail, oraz czego się wystrzegać. Źle przygotowana baza maili nie przyniesie zamierzonych efektów i prawdopodobnie wygeneruje więcej problemów niż pożytku, a jeszcze narazi nas na problemy finansowe w przypadku wejścia w życie ustawy RODO.
Dodatkowo takie działania doprowadzić mogą do nadszarpnięcia wizerunku naszej firmy.

– Budowanie list mailingowych bez zgody właściciela

Bardzo często nieświadomi marketerzy zbierają maile z facebooka, czy miejsc gdzie dostępne są maile innych firm, czy osób. Budowanie takiej bazy jest bezsensowne, ponieważ adresy należące do osób, które nie wyraziły zgody na komunikację z nami . Odsetek osób zainteresowanych naszą ofertą, też będzie znikomy, dlatego jeśli zamierzasz pozyskiwać maile w tego typu sposób, rekomendujemy zaniechanie działań i skupienie się na budowaniu pełnowartościowych baz e-mail, które podaliśmy w tym artykule.
Wykorzystywanie darmowych baz maili np. z chomikuj.pl
Bardzo dużo osób wpisuje w google trzy pokrewne hasła:
-darmowa baza maili
-baza maili chomikuj
-lista mailowa za darmo
Jako wyniki pojawiają się tam gotowe zbiory maili w serwisach typu chomikuj.pl.
Są to bazy maili, które są często nieaktualne, pozyskane bez zgody właścicieli, a wysyłanie ich to zwykły spam. Bardzo często zdarzają nam się klienci, którzy korzystali z takich baz, lub kupowali tanie bazy danych firm, jakość takich maili jest bardzo niska, a skuteczność działań zerowa, działania te to najzwyklejsze wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeśli zależy Ci na budowaniu skutecznej bazy to wykorzystaj metody zawarte w tym artykule, lub zapraszamy do zakupu dobrych i sprawdzonych jakościowo baz danych firm wraz z działającymi i zweryfikowanymi mailami na naszej stronie BlendBerg.com Wykorzystywanie baz e-mailowych

Już wiesz co to jest baza mali, jak pozyskiwać za darmo maile do budowy własnej listy, oraz w jaki sposób nie budować bazy maili. Poniżej prezentujemy drugi dodatek w jaki sposób możesz wykorzystywać zebrane maile. Pamiętaj, że komunikacja B2B znacząco różni się od B2C w tym również działania sprzedażowe i marketingowe, dlatego dobrą praktyką jest wysyłanie krótkich treści raz na kwartał, ponieważ zbyt częste wysyłanie sprawi, że dużo osób będzie wypisywać się z naszej bazy, a nie o to nam chodzi.
Poniżej prezentujemy dwa sposoby wykorzystania stworzonych baz maili.

– Sprzedaż pośrednia

Większość firm wykorzystuje swoje bazy do sprzedawania bezpośrednio produktów, jeśli posiadasz łatwy do sprzedaży produkt warto też w ten sposób korzystać ze swojej listy. Wysyłając mailing z wartościowymi treściami, warto przeplatać go wzmianką o nowym produkcie lub ofercie. Ta nieinwazyjna forma reklamy sprawi, że co wysyłkę wracać będzie do nas w zależności od wielkości bazy i typu naszej działalności kilka do kilkuset prospektów sprzedażowych, lub od razu koszyków zakupowych.

– Sprzedaż bezpośrednia

Jeśli sprzedajesz produkt lub usługę, który nie jest łatwy do sprzedaży, jest bardzo customowy i indywidualny w zależności od potrzeb klienta, warto tutaj aby newsletter pełnił rolę w komunikacji z klientem jako miejsce do podtrzymywania kontaktu, oraz budowaniu wizerunku eksperta od danego zagadnienia w oczach klienta. Dzięki takiej strategii nawet jeśli klient korzysta z usług innej firmy to i tak będzie w Twoim zasięgu komunikacyjnym a w razie chęci skorzystania z innego oferenta na początku listy będziesz Ty, dzięki swojemu mailingowi. Podsumowanie

Artykuł powstał na bazie naszych doświadczeń w budowaniu własnych baz mailingowych b2b. Wszystkie porady wykorzystywane są przez nas, oraz naszych klientów. Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się z pozostałą część bloga, oraz udostępnieniu tej treści na facebooku, twitterze i forach. Im więcej osób zobaczy ten artykuł, tym łatwiej będzie nam przygotować kolejne artykuły o podobnej jakości.
#colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3213 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3213 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:center} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } 🎉Pozyskaj nowych klientów🎉
Biznesowe Bazy B2B z Aktualnymi Kontaktami (Mail/Telefon/Adres)
Otrzymaj rabat -5% na pierwsze zamowienie🎂**#PierwszeZamówienie**🎂
#colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel { margin-bottom: 0px !important; background-color: #ffffff; border: 0px solid #ffffff; border-radius: 0px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-default > .wpsm_panel-heading { background-color: #ffffff !important; border-color: rgba(0,0,0,0.05); border-top-left-radius: 0px; border-top-right-radius: 0px; text-align:center; } #colorbox_main_container_3210 .colorbox_singel_box{ margin-bottom:20px !important; padding-top: 5px; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title{ margin-top: 0 !important; margin-bottom: 0 !important; font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; font-family: Open Sans !important; word-wrap:break-word; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-title span{ font-size: 24px !important; color: #5e5e5e !important; vertical-align: middle; } #colorbox_main_container_3210 .wpsm_panel-body{ color: #5e5e5e !important; background-color:#ffffff !important; font-size:18px !important; font-family: Open Sans !important; overflow:hidden; text-align:left} @media (max-width: 992px){ .colorbox_singel_box{ width:50% !important; } } @media (max-width: 786px){ .colorbox_singel_box{ width:100% !important; } } Datantify Team
Tekst Wspólny Zespołu Datantify
Mail